Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

MODERNÍ ČÍNA

2008-06-25 22:51

nová fotografická výstava v Českém muzeu hudby MODERNÍ ČÍNA

Výstava bude zahájena 26. 6. 2008 v 18 hod. koncertem čínského souboru NEBESKÁ KRÁSA NÁRODNÍ HUDBY.

--------------------------------------------------

Fotografická výstava MODERNÍ ČÍNA
26.7.–25.7.2008

a koncert souboru
NEBESKÁ KRÁSA NÁRODNÍ HUDBY
26.6.2008 v 18.00 hod.

Ve spolupráci s Velvyslanectvím Čínské lidové republiky v ČR představuje ve dnech 26. června – 25. července České muzeum hudby v prostorách své centrální budovy v Karmelitské ulici fotografickou výstavu Moderní Čína. Tato výstava je součástí projektu Poznávejte Čínu ve střední Evropě. Česká republika, pořádaného Čínskou lidovou republikou při příležitosti konání 29. letních olympijských her v Pekingu.

Co se nám vybaví v souvislosti s Čínou? 5000 let stará historie a kultura? Dlouhá zeď a Zakázané město? Kung-fu a chrám Šao-lin? Ano, toto vše skutečně představuje Čínu – ale jako starobylou orientální zemi. Jaké ale změny Čína zaznamenala ve 21. století?
Odpovědi na tyto otázky nabízí fotografická výstava Moderní Čína. Vystavené snímky líčí život čínských obyvatel, nepatrné změny, které se odehrály či odehrávají v určitých koutech měst či vesnic, anebo kulturní různorodost mnohonárodní země. Tato díla snad nemají velkorysé náměty ani nesmírně senzační záběry, ale poskytnou výjimečný zrakový prožitek. Staré čínské rčení říká: „Radujme se v okamžiku, kdy přichází na návštěvu vzdálený přítel.“ U Číňanů budete kdykoliv vítáni, když si přejete poznat jejich život a vnímat spolu s nimi tuto starodávnou i moderní zemi. Výstava usiluje přinést návštěvníkům vlastní a osobitý dojem o Číně – dojem na základě zobrazené skutečnosti a bez zbytečně luxusních slov.

Výstava v prostorách Českého muzea hudby bude zahájena koncertem souboru Nebeská krása národní hudby. Čínská národní hudba má dlouholetou historii a tradici. Hudba se stala nejlepším prostředkem k zobrazení čínské filozofie sjednocení nebe a člověka a harmonického soužití s přírodou. Na tomto základě se nejenom u skladeb a textů, ale i v kaligrafii vytvořila jedinečná zřetelná melodie a rytmus. V novodobých dějinách se čínská národní hudba rozšířila do pěti světadílů a postupně se stala mostem pro rozvoj zahraničních kulturních styků.

Ženská hudební skupina známá pod jménem „Nebeská krása národní hudby“ vznikla v r. 2001. Skládá se z více než deseti odborně vzdělaných hráček na lidové nástroje. Ve svém repertoáru má světově proslulá klasická díla i různé druhy čínské národní hudby, k nimž patří například skladby v s´čchuanském stylu či tvorba inspirována folklórními tradicemi etnických menšin čínského Západu.

Výstava „Moderní Čína“ a zejména koncert souboru „Nebeská krása národní hudby“ jsou partnerskými akcemi multimediálního interaktivního výstavního projektu Českého muzea hudby s názvem „Muzika Etnika“.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>