Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Miroslav Machala - sochy, Miroslav Adámek - obrazy

2008-02-13 00:06

Malá galerie + Velká galerie

5.3. – 30.3. Miroslav Machala - sochy, Miroslav Adámek - obrazy

(Na jaře r. 1997 zveřejnily Texty pod názvem Objevil vsetínský sochař Atlantidu? rozhovor s akademickým sochařem Miroslavem Machalou, jedním z českých atlantologů. Řeč byla o Platonově popisu bájné země, která byla obdivována antickými civilizacemi, o motivacích, které přiměly vsetínského sochaře, aby se znovu, tak jako mnozí před ním, vydal po stopách, které historické prameny a dokumenty naznačují. Po dvou letech od našeho rozhovoru sedíme s Miroslavem Machalou opět, vedeme rozhovor, tentokrát však máme před sebou jeho knížku, která právě nyní, počátkem června 1999, spatřila světlo světa. Má název Atlantida na dosah?
www.inext.cz/texty/Atlant/rozhovor.html)

Vsetínský sochař tvoří kamenné plastiky pro náměstí a park (červenec 2007)
VSETÍN – Meteorologický sloup s názvem Planetka a pítko Janek. To jsou nové kamenné plastiky pro vsetínské Dolní náměstí a Panskou zahradu, na nichž v současné době intenzivně pracuje akademický sochař Miroslav Machala. Oba návrhy byly k realizaci vybrány zastupiteli a občany města v konkurenci patnácti návrhů různých výtvarníků.

Plastiky budou zhotoveny z exotických kamenů s nádhernou strukturou. „V obou případech se jedná o brazilský granit, což je vulkanická hornina, která vznikla pronikáním rozžhaveného magmatu do sedimentu. Kámen, z něhož vzniká Planetka, se přitom jmenuje twistergreen, což trošku vystihuje rotující planetku, která se bude otáčet kolem vlastní osy,“ vysvětluje Miroslav Machala.
Díla vznikají doslova milimetr po milimetru. „Celý kámen se musí brousit ručně, protože při strojovém broušení v něm vznikají hlubší rýhy. Nakonec se vyleští a navoskuje,“ vysvětluje umělec. Planetka, k níž se umělec nechal inspirovat skutečnou planetkou Vsetín objevenou v roce 1998 českým astronomem Petrem Pravcem, bude navíc v sobě skrývat nejrůznější meteorologické přístroje. „V otvoru bude instalován teploměr, vlhkoměr a barometr. Plastika bude zároveň sloužit i jako sluneční hodiny,“ pokračuje výtvarník s tím, že opracovaný kámen o hmotnosti více než tunu bude nakonec osazen na speciálním čepu.
Obě díla by podle Miroslava Machaly mohla být dokončena a instalována už během září. „Byl bych rád, kdybych to stihnul do Valašského záření, ale obávám se, že Planetka mi bude trvat o něco déle. Nejzazší smluvní termín je konec listopadu a do té doby to bude určitě,“ uzavírá sochař.
Miroslav Machala v současné době připravuje také výstavu svých kamenných plastik a fotografií dokumentujících jeho restaurátorskou činnost. Její vernisáž se uskuteční 1. srpna ve slovenské Staré Ľubovni.

--------------------------------------------------

Miroslav Adámek - akademický malíř
Narozen: 18.2.1957 ve Vsetíně
Studia:
Střední uměleckoprůmyslováškola v Uherském Hradišti 1976 - 80 (prof. František Nikl)
Akademie výtvarných umění v Praze 1980 - 86 (prof. Karel Souček, Radomír Kolář)
- Zabývá se převážně malbou, kresbou a realizacemi v architektuře (sklo, keramika atd.)
- Zúčastnil se více jak patnácti kolektivních výstav doma i v zahraničí.
- Samostatně vystavoval ve Vsetíně, Olomouci, Novém Jičíně, Ostravě, Velkých Karlovicích, Valašském Meziříčí, Pardubicích, Zlíně, Hodoníně, Uherském Hradišti,Žďáru nad Sázavou, Frenštátě pod Radhoštěm aj.
www.inext.cz/adamek

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>