Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

R. Halamíček - „Mikrosvět bezobratlých“

2008-03-21 02:34

Výstava fotografií R. Halamíčka „Mikrosvět bezobratlých“

ZOO - vzdělávací centrum

Botanická zahrada - výstavní sál

www.halamicek.de, www.artstudios.de

Robert Halamíček - narozen 11. září 1964 v Novém Jičíně
1984 – 1989 gymnázium ve Valašském Meziříčí
1984 – 1989 Přírodovědecká fakulta UK Praha, obor užitá geofyzika
květen 1989 odchod do exilu (Německo, Norimberk) 

Fotografie Roberta Halamíčka
Co to je, tohle? Hluboké vody, azurově modré něco, z čeho jsou ráje i propasti? Mořské zálivy nebo modré horizonty, do kterých je třeba se vnořit, které sahají daleko – až do země nikoho? Krystalické abstrakce? Něco, co tu předtím nebylo, nebo alespoň ne takhle viděno, zachyceno jen novým a zvláštním úhlem pohledu? Co to vlastně je, tohle?

Fotograf Robert Halamíček nám zprostředkovává až vizionářské náhledy mikrostruktur, které se nacházejí v přírodě, ale které zároveň působí jako abstrakce, ukrývající se v barevné rozmanitosti světelných reflexí a materiálů. Nikdy ale nelze jejich určení definitivně zjistit. Jakoby to byly pohledy z okna, které nám kromě jiného znovu otvírá onu starou otázku po podstatě prostoru či životním prostředí, ve kterém se nacházíme. Co to je tohle, život? Všechno je možné, jakýkoliv názor či fantastická interpretace, ale nic není jisté. Vše zřejmé se vylučuje, v podstatě nemá šanci.

Není vůbec podstatné, o čem ty fotografie jsou, říká umělec, důležitá je sama existence oněch věcí, jejich podivně krásná struktura, kterou je třeba objevit. Je to fotograficky zachycená poezie „všedních“ věcí, kterou Halamíček formuluje a svým mikroskopickým pohledem vyčleňuje z onoho nepřeberného množství profilů a forem, kterými příroda oplývá. Ať už kůra stromů, zamrzlá louže, či žabinec, na jeho obrazech dosahují nové estetické dimenze.

Halamíčkovy fotografie působí jako detailní či celkové momentky kaleidoskopické věčnosti, zároveň však i jako temné iritace, prozářené krásno a digitální kresby vysoké plasticity.

- Barbara Bogen, Bayerischer Rundfunk (z němčiny přeložil Petr Křečan) 


Zoologická zahrada hl. m. Prahy, U Trojského zámku 3, Praha 7 – Troja
Tel. 296 112 111, e-mail: pr@zoopraha.cz, Internet: www.zoopraha.cz
Otevřeno denně, v dubnu od 9.00 do 18.00, vstupné: dospělí 150 Kč, děti do 15 let, studenti, důchodci, držitelé ZTP 100 Kč, rodina (2 dospělí, 2 děti) 450 Kč; spojení: bus 112 ze stanice metra C – Nádraží Holešovice, přívoz z Prahy 6 – Podbaby.

Vstupné Botanická zahrada:
Společné vstupné = Fata Morgana + venkovní expozice: 120 Kč dospělí, 60 Kč děti 6 – 15 let, studenti, ISIC a TEACHER karta, důchodci, 1 Kč Senior - pas DP, zdarma děti do 6 let, ZTP, ZTP průvodce, pedagogický dozor, 300 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + děti 6 - 15 let)
Upozornění: Klima ve skleníku není vhodné pro velmi malé děti a osoby s kardiovaskulárními chorobami!
Venkovní expozice - do 13.3.2008 (včetně) vstup zdarma, pak: 50 Kč dospělí, 25 Kč děti 6 – 15 let, studenti, ISIC a TEACHER karta, důchodci, 1 Kč Senior - pas DP, zdarma děti do 6 let, ZTP, ZTP průvodce, pedagogický dozor, 125 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + děti 6 - 15 let), 20 Kč psi

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>