Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Midnight Sun Sessions: JOSÉ GONZÁLEZ (SWE) + DEATH VESSEL (USA)

2008-03-10 23:58

Midnight Sun Sessions: JOSÉ GONZÁLEZ (SWE) + DEATH VESSEL (USA)
22.4.2008 19:30 Úterý, Velký sál, Koncert
ceny:
K stání - předprodej 320,- / v den konání akce 400,- Kč 
__________________________________________

JOSÉ GONZÁLEZ – introvert se srdcem na dlani
------------------------------------------------------------------

Další z nezapomenutelných pravidelných severských večerů MIDNIGHT SUN SESSIONS budou moci návštěvníci zažít 22. dubna ´08, kdy se v Paláci Akropolis představí švédský písničkář José González. Jako předkapela vystoupí američtí Death Vessel vydávající na Sub Pop.

Josého magická předělávka písně Heartbeats použitá v televizní reklamě ho před třemi lety proslavila po celém světě, González ovšem rozhodně není hvězdou jednoho hitu. Zpěvák argentinského původu rozněžnil na svých koncertech fanoušky po celém světě a své nesporné kvality potvrdil na loňském albu In The Nature. Introvert s akustickou kytarou a trochu nesmělým hlasem bývá přirovnáván k „bardovi podzimních písní“ Nicku Drakeovi nebo Jeffu Buckleymu a stejně jako oni rozeznívá ve svých posluchačích hluboké emoce.

Ačkoliv jeho debutové album Veneer vyšlo už v roce 2003, hudební svět se o něm dozvěděl až o dva roky později, kdy se deska dočkala celosvětové distribuce. González tehdy sklízel jedno ocenění za největší objev roku za druhým a své kvality citlivého písničkáře potvrdil na loňské desce In Our Nature. Určitě to není náhoda, že jeho písně často podkreslují emocionálně vypjaté chvíle v televizních seriálech jako třeba The O.C. nebo Scrubs. González byl také hostem televizních talk show Joolse Hollanda nebo Conana O’Briana.

I druhé album In Our Nature obsahuje coververzi překvapivého výběru. Tentokrát je to Teardrop od Massive Attack. „Původně jsem ji na desku zařadit nechtěl, ale její přijetí na koncertech bylo tak vřelé, že jsem nemohl odolat,“ vysvětluje písničkář, který má zvláštní dar vzít cizí skladbu, třebas z úplně odlišného žánru a zesílit v ní melancholický podtón, který v originále třeba nebyl příliš podstatný. González vdechuje cizím skladbám nový život a dělá to rád a často. V jeho repertoáru najdeme také třeba Love Will Tear Us Apart od Joy Division, Hand on Your Heart od Kylie Minogue nebo Born In The USA Bruce Springsteena.

Jako předkapela vystoupí američtí folkaři Death Vessel v čele s Joelem Thibodeauem. Death Vessel patří mezi skupiny současné neotradicionalistické folkové vlny a vydávají na značce Sub Pop. Jejich debutové album Stay Close (2005) vzbudilo zájem kritiky, druhá deska se připravuje na letošní jaro. (http://www.myspace.com/deathvessel)

Biografie:
José González je potomek argentinských rodičů, kteří se těsně před jeho narozením přestěhovali do Švédska. Vyrůstal pod výrazným vlivem latinskoamerické lidové hudby i popu a kubánského zpěváka Silvio Rodrigueze dodnes jmenuje jako svůj vzor. V začátcích hrál na baskytaru v hardcore a punkových kapelách, dodnes ještě občas hraje tvrdší hudbu se skupinou Junip s níž vydal v roce 2005 EP Black Refuge. V době, kdy natáčel své debutové album Veneer studoval biochemii, teprve po dodatečném úspěchu hitu Heartbeats se rozhodl věnovat se naplno hudbě. Následně procestoval Evropu, Ameriku i Asii na celosvětovém turné. Jeho hlas je slyšet na čtyřech písních alba The Garden anglické downtempo skupiny Zero 7 a spolupracoval také s techno či hiphopovými producenty. Druhé album In Our Nature vyšlo vloni v září s pilotním singlem Teardrop, coververzí skladby od Massive Attack.

Diskografie
Veneer (2003)
In Our Nature (2007)


JOSÉ GONZÁLES + Death Vessel 22. dubna 2008 v 19:30 h, Palác Akropolis

Ta reklama se dá těžko zapomenout. Dvěstěpadesát tisíc barevných míčků padá na ulice v San Francisku a jako doprovod zní balada hraná na akustickou kytaru za doprovodu étericky vzdušného hlasu. Pár sekundám v televizní éteru může José González děkovat za průlom mezi světovou písničkářskou špičku. Jeho coververze písně Heartbeats švédského dua The Knife obletěla před dvěma lety celý svět. Stín slavné coververze ho nejspíš bude doprovázet ještě dlouho, José González ale rozhodně není hvězda jednoho hitu.

Dlouho dělil svůj čas mezi hraní a postgraduálním studium biochemie, teprve po dodatečném úspěchu prvního alba Veneer se rozhodl, že se bude živit jenom s kytarou. Švéd narozený argentinským rodičům vyrůstal na latinskoamerické hudbě a občas její vliv můžete v jeho písních zaslechnout. První hudební krůčky si ale José González odbyl jako basista na hardcoreové scéně. Dnes si ještě občas zahraje se svojí kapelou Junip, hlavním nástrojem je však akustická kytara. Miluje její nahý zvuk, na jeho deskách najdete minimum přídavných efektů, drtivou většinu času je to jen kytara a jeho hlas. Když začal pracovat na druhé desce stál před otázkou, jestli nové skladby neopatřit bohatšími aranžemi a studiovými triky. "Řekl jsem si nakonec, že bude lepší zůstat dogmatikem a desku znovu natočit tím nejprimitivnějším způsobem", vzpomíná a svůj styl přirovnává k Nicku Drakeovi. I na jeho nahrávkách je občas slyšet i to jak prsty klouzají po hmatníku. Na jeho letošní o něco temnější druhé desce In Our Nature se nachází další nečekaná předělávka - Teardrop od Massive Attack. „Původně jsem ji na desku zařadit nechtěl, ale její přijetí na koncertech bylo tak vřelé, že jsem nemohl odolat,“ vysvětluje. Je González specialista na coververze? Určitě patří mezi ty hudebníky, kteří mají zvláštní dar vzít cizí skladbu a vdechnout jí zcela nový život. A tak v jeho repertoáru najdeme třeba magické akustické verze Love Will Tear Us Apart od Joy Division nebo Hand on Your Heart od Kylie Minogue. „Hodně mě v tom ovlivnily třeba pozdní nahrávky Johnnyho Cashe,“ říká nejúspěšnější švédský písničkář posledních let.

Další informace a hudební ukázky:
http://www.jose-gonzalez.com/
http://www.myspace.com/josegonzalez

Fotky volně ke stažení:
http://ftp.palacakropolis.cz/propagace/080422/


MIDNIGHT SUN SESSIONS
Koncept Midnight Sun Sessions je společným projektem Paláce Akropolis a Rádia 1. Projekt navazuje na oslavu finského svátku příchodu léta (Midnight Sun), přináší k nám čistou severskou kulturu a tradice v průběhu celého roku. Hudba mnoha žánrů, divadlo, film, tanec či výtvarné umění symbolizují oslavu nikdy nezapadajícího půlnočního slunce na tématických večerech, které jsou několikrát do roka pořádány v Paláci Akropolis. Severskou hudbu a aktuální informace o Midnight Sun Sessions pravidelně nabízí i stejnojmenný pořad na Rádiu 1, které celý projekt podporuje.

Další informace:
www.midnightsun.cz
http://www.radio1.cz/midnightsun
http://www.palacakropolis.cz/

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>