Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Medvědi, medvídci a jejich kamarádi

2007-10-14 23:01

Fotky a příběhy plyšových medvídků jsou k nahlédnutí zde

Medvědi, medvídci a jejich kamarádi

Výstava historických hraček
Od 21.listopadu 2007 do 24.února 2008 v sále č.8.
Muzeum hlavního města Prahy - hlavní budova na Florenci 

 

Medvídek – pro většinu z nás je samozřejmým symbolem dětských let. Stal se nejúspěšnější hračkou dvacátého století. Nenápadný plyšový medvídek, jehož dobrácký pohled si našel cestu k srdcím dětí na celém světě, je dnes stejně oblíbený jako při svém premiérovém vystoupení před více než sto lety.
Narodil se 23. října 1902 v továrně na plyšové hračky v městečku Giengen nedaleko německého Ulmu. Jeho předchůdci měli většinou jednoduchou nepohyblivou konstrukci. Nanejvýš je bylo možné táhnout za sebou na kolečkách jako vozík. Nový plyšový medvídek měl působit přirozeným dojmem, a proto byl vybaven volně pohyblivými končetinami. Autorem nové konstrukce, v níž byly jednotlivé části hračky propojeny pomocí provázků, byl Richard Steiff. První exemplář dostal výrobní označení „55 PB“ kde „P“ znamená plyšový a „B“ pohyblivý (beweglich).
Při první veřejné prezentaci na lipském jarním veletrhu v roce 1903 se zpočátku zdálo, že nový medvídek zůstane na pultech jako neprodejný ležák. Až v úplném závěru výstavy upoutal pozornost nákupčího jedné americké firmy natolik, že ihned objednal 3000 kusů. Po prvním impulsu se začaly obchody zvolna rozbíhat a v roce 1907 již opustilo Steiffovu továrnu v Geingenu 975 000 plyšových medvídků. Devadesát procent produkce směřovalo do USA.

-------------------------------

Vstupné: základní 80 Kč, snížené (studenti, důchodci, invalidé) 30 Kč, rodinné 160 Kč, děti do 6 let zdarma, školní skupiny 20 Kč (na jednotlivce, vč. pedagogického dozoru)
Společná vstupenka (hlavní budova + Podskalská celnice): základní 90 Kč, snížená 50 kč, rodinná 180 Kč
Každý první čtvrtek v měsíci otevřeno do 20.00 hodin a za symbolické vstupné 1 Kč!

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>