Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

RESPECT World Music Festival 2008: Maria Raducanu a Taraf de Haidouks (Rumunsko)

2008-04-07 12:08

Videoklipy kapely a další informace o koncertě zde

RESPECT World Music Festival 2008 – Palác Akropolis:

úterý 13. května, Maria Raducanu (Rumunsko)

středa 14. května, Taraf de Haidouks (Rumunsko) Letošní festival Respect zahájí hudba z Rumunska, dosud nezmapované kulturní pokladnice Evropy. Kořeny tu má židovský klezmer, balkánské dechovky, inspiraci zde sbíral Béla Bartók. Z Rumunska také pochází nejpopulárnější romský ansámbl poslední dekády, Taraf de Haidouks, který hudbu cikánských virtuozů-zbojníků pozvedl na úroveň koncertních mistrů. Okouzlil Sira Yehudi Menuhina, a s Kronos Quartetem dokonce vystoupil v londýnské Royal Festival Hall.

Letos přijíždí "kapela zbojníků", jak zní její název v překladu, s novým repertoárem. "Během prvních deseti let jsme obehráli snad všechny východoevropské melodie, bylo tedy nutné udělat změnu. Romskou hudbou se inspirovali velikáni evropské klasiky, proč si tedy nevybrat repertoár od nich a nepřevést jej zpět do živelného pojetí cikánských primášů?" Na pražském koncertě uslyšíte obojí: Bartóka i Isaaca Albenize přetaveného do venkovských tancovaček i autentickou hudební euforii negramotných primášů z venkova.

Zpěvačka Maria Raducanu přináší naopak emocemi protkané balady, zpívané stejně jako tradiční žánr doina s minimálním instrumentálním doprovodem. I když za sebou má jazzovou minulost, repertoár čerpá ze zcela jiných zdrojů. Zpívá ukolébavky z Moldávie, éterické balady i nadčasové songy východní Evropy, k nimž patří například Čornyj Voron, který se stal kultovním hitem na YouTube. Její písně dýchají podobným spirituálním prostorem, jako klenba katedrály. Ve svých 41 letech se Marii Raducanu podařilo zasadit rumunskou hudbu do nového kontextu. Její zpěv patří emocionalitou do stejné třídy jako fado portugalské zpěvačky Marizy, ale dětskou přímočarostí připomíná Björk. Odvaha této unikátní zpěvačky, s níž posouvá hudební kořeny - kdysi označované jako folklór - do moderního světa, nemá na východní Evropě obdoby.

Předprodej: Ticketpro a Palác Akropolis

Ceny: do 18.4. 400,-, poté 450,-

Více na www.respectmusic.cz  

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>