Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Filmy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

DNY EVROPSKÉHO FILMU - MARATON EVROPSKÉHO FILMU

2007-06-11 19:42

Noc před zkouškami

Itálie, 2005 / Fausto Brizzi / 100 min.

italská verze s anglickými titulky

Český překlad do sluchátek

hrají: Cristiana Capotondi, Giorgio Faletti, Sarah Maestri, Nicolas Vaporidis, Andrea De Rosa, Eros Galbiati

Film se odehrává v Římě v 80. letech. Parta kamarádů se má připravovat na zkoušku dospělosti, místo studia se ale zaplete do neuvěřitelné souhry nešťastných náhod. Za všechno může Luca, který - vyzbrojen nezvyklou odvahou - zasype profesora italského jazyka a literatury Martinelliho celou řadou urážek a obvinění. Hned nato zjistí, že Martinelli bude členem zkušební komise. Aby toho nebylo málo, Luca se zamiluje do Claudie, která je zasnoubená s chlapcem, jenž má o 20 kg více svalů než on. A to ještě netuší to nejpodstatnější: Claudie je dcerou nenáviděného profesora Martinelliho. Vše vrcholí noc před maturitou…

Sama

Německo, 2004 / Thomas Durchschlag / 88 min.

německá verze s anglickými titulky

Český překlad do sluchátek

hrají: Lavinia Wilson, Maximilian Brückner, Richy Müller

Mladá studentka Marie trpí hraniční poruchou osobnosti. Vede bouřlivý život a touží po fyzické blízkosti, s čímž souvisí přemíra sexu, tablet a alkoholu. Když Marie vycítí, že by student Jan mohl být její první upřímnou láskou, hodlá skoncovat se svým dosavadním životem a snaží se před ním pečlivě skrývat svoji minulost – jenže si neuvědomuje, že tím celou situaci jen zhoršuje. Film zkoumá sebezničující sílu deprese, strachu a osamělosti.

Ceny: Festival Maxe Ophülse 2005: Nejl. mladá herečka (Livinia Wilson), Cena “Interfilm”

Vše o Mustafovi

Turecko

2004 / Çagan Irmak / 119 min.

turecká verze s anglickými titulky

Český překlad do sluchátek

hrají: Fikret Kuşkan, Nejat Işler, Başak Köklükaya, Şerif Sezer

Mustafův život je báječný: má dobrou práci, skvělou ženu a krásné dítě. Věří, že tak to zůstane napořád. Pak ale přijde dopravní nehoda a všecho se převrátí vzhůru nohama. Mustafa zuří. V autě ale zůstal někdo, kdo dokáže zodpovědět spoustu otázek: taxikář Fikret. Mustafa ho začne sledovat. Sledování se ale vymyká kontrole a přivádí Mustafu k dávno zapomenutým vzpomínkám z dětství, které ho přinutí nahlédnout svůj dovsavadní život ze zcela jiné perspektivy. Proč to vypadá, že mu všichni celý život lhali?

Ceny: FF Golden Orange v Antalii 2004: Nejlepší

hudba a původní píseň

Dlouhé světlo

Nizozemsko

2006 / David Lammers / 85 min.

nizozemská verze s anglickými titulky

Český překlad do sluchátek

hrají: Raymond Thiry, Dai Carter, Melody Klaver

Lucien provozuje boxerské centrum a tréninku začínajících boxerů obětoval celý svůj život. Mluví rád a vágně, pro ránu nejde daleko a nemá rád, když mu někdo odporuje. Tragická nehoda ho ještě zocelila. Potlačil svůj žal – soucit a pochopení se mu hnusí. Jeho patnáctiletý syn je jeho pravý opak. Teď, po smrti manželky a dcery, se ale Lucien musí o svého dospívajícího syna postarat a pokusit se zachránit to, co mu ještě zbylo.

Lady Zi

Bulharsko

2005 / Georgi Djulgerov / 96 min.

bulharská verze s anglickými titulky

Český překlad do sluchátek

hrají: Anelia Garbova, Ivan Barnev, Pavel Paskalev

Po odchodu z dětského domova, ve kterém vyrostla, se Zlatina snaží získat kontrolu nad svým životem. Nechce dávat najevo své city ani nosit sukni, aby neskončila jako prostitutka – toho se bojí nejvíce. Její příběh vypráví kamarád z dětského domova Leško, který je do ní zamilovaný. Když Zlatinu unesou a přinutí k prostituci v Řecku, Leško se vydá po její stopě. Vítězný film z festivalu v Sarajevu je realistickým, ale i poetickým vhledem do zmateného hledání vlastní cesty životem, které ztěžuje komplex vlastního původu.

Ceny: MFF Sarajevo 2005: Nejlepší film, Cena Mezinárodní konfederace artových kin (CICAE); MFF Sofia 2006:Nejl. bulharský film, Nejl. kameraman, Cena FIPRESCI

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>