Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Speciální akce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Michelangelo Afriky - Lovemore Bonjisi

2007-08-21 17:19

Michelangelo Afriky dorazil do Prahy
Zimbabwský umělec se připravuje na práci na nové soše


„Michelangelo Afriky“, jak je 22-letý umělec označován, bude mít jediný úkol: vytvořit novou sochu pro Botanickou zahradu hl. města Prahy. Pro tento účel byly do pražské zahrady dopraveny tři kameny přímo ze Zimbabwe, ze kterých si mladý sochař hned včera vybral ten, ze kterého bude tvořit. Co vlastně během 10 pracovních dnů vznikne, je pro všechny prozatím záhadou. (Ovšem nejčastějším motivem soch Lovemore Bonjisiho je žena, ..... i při výběru kamene sám něco v tomto smyslu prý naznačil).
Pracovní návštěva zimbabwského sochaře probíhá v rámci akce Sochy Zimbabwe, která je od června do 16. září (denně 9 – 19 hodin) k vidění na venkovní expozici areálu Jih. 150 vystavených soch zde jen potvrzuje, že jde o naprosto originální a skutečně původní umělecký projekt, který má kořeny v roce 1966. 

„Když Spojené národy uvalily sankce na bělošskou vládu v Rhodesii, má tabáková plantáž stála před krachem. V této nelehké situaci jsem řekl své ženě Mary, že se stanu umělcem. Spolu se svými dělníky z tabákové plantáže a chrómového dolu jsem se pokoušel najít nové tvůrčí prostředky, které by nám zajistily živobytí....,“ vzpomíná Tom Blomefield na vznik a nesmělé začátky sochařské kolonie, ve které dnes tvoří již čtvrtá generace umělců. „V roce 1966 mi jeden z nich ukázal několik kamenných sošek a zavedl mě k místu zvanému Tengenenge. Vykolíkoval jsem si to území a tím okamžikem jsem se stal majitelem téměř nevyčerpatelného zdroje kvalitního kamene.“ – O prvopočátcích sochařství v Zimbabwe se můžeme dočíst v katalogu Čtyři generace zimbabwských sochařů, kterou trojská zahrada u příležitosti výstavy Sochy Zimbabwe vydala a nabízí k prodeji.

Lovemore Bonjisi začne sochat ve středu 22. srpna a jeho pracovními dny a časy jsou:
• od středy 22. 8. do neděle 26. 8. včetně, a to od 12 do 18 hodin, s pauzami na oběd a občerstvení
• od středy 29. 8. do neděle 2. 9. včetně, a to od 12 do 18 hodin, s pauzami na oběd a občerstvení

A chcete nějakou zajímavost z prvních okamžiků pobytu sochaře?
„Asi nejvíc se podivoval, co to pořád držíme u ucha a mluvíme u toho,“ prozradila Věra Bidlová, pracovnice botanické zahrady a t. č. průvodkyně Lovemoriho během jeho pražského pobytu. „Stejně jako mu učaroval mobilní telefon, nadchla jej varná konvice. Hned si uvařil čtyři čaje...“ Dnes se zimbabwský sochař „toulá“ po pražských památkách, je milý a velmi vstřícný a nadšený. Tak snad se mu z toho kolotoče kolem nezatočí hlava! 

Mediální partner pobytu zimbabwského sochaře - Český rozhlas Leonardo připravil při této příležitosti ojedinělý multimediální internetový přenos! Od 22. srpna po dobu 12 dnů je možné sledovat živě práci Lovemore Bonjisiho na internetové adrese: www.rozhlas.cz/socha .

Lovemore Bonjisi
narodil se roku 1985 v Ruwě. Do sochařského umění ho zasvětil starší bratr Lameck. od 14 let tvoří samostatně. V současné době působí v sochařském studiu v Harare. Vystavoval v Nizozemí, SRN, USA, Austrálii a Koreji.

___________________

Po deseti dnech usilovné práce dokončil v neděli Zimbabwský Michelangelo – Lovemore Bonjisi své dílo...

Venkovní expozice Botanické zahrady hl. města Prahy v Troji se dnes - v neděli 2. září, krátce po 16. hodině stala místem slavnostního křtu nové sochy, kterou Lovemore Bonjisi tvořil za nepřetržitého dohledu nejen webových kamer (ČRo – Leonardo), ale především návštěvníků zahrady, kteří do Troji přicházeli od 22. srpna.
Jmenuje se Africká královna a od dnešního odpoledne se stala stálým šperkem botanické expozice. I když návštěvníci přicházeli se svými nápady jak se bude socha jmenovat, přesto měl poslední slovo sám „tvořitel“, který ji už od prvních dnů (kdy bylo patrno, že konečným motivem se stane žena) nazýval Princeznou.

Slavnostního křtu („tuzemským“ bílým vínem ze svahů sv. Kláry) se zúčastnil i velvyslanec ČR v Zimbabwe pan Václav Jílek, který převzal záštitu nad celou výstavou Sochy Zimbabwe (probíhá v Troji až do 16. září), jejíž součástí byl právě i pracovní pobyt afrického umělce. Velvyslanec Jílek ve svém krátkém projevu vyzdvihl potřebu zviditelnění státu a lidu Zimbabwe právě prostřednictvím podobných akcí, jakou botanická zahrada zorganizovala.
Sám Lovemore uvedl, že jeho první pobyt mimo Zimbabwe byl plný zážitků a nevšedních setkání. A netajil se tím, že by se do České republiky zase v dohledné době rád vrátil.

Pobyt Lovemore Bonjisiho v Praze končí v úterý 4. září, kdy se vrací domů...

Tak šťastný let, hodně zdaru a velké díky!


Více na www.botanicka.cz!

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>