Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Lilie, denivky a kaly

2007-06-25 14:46

Hlavní slovo mají lilie
Nejvoňavější květiny se představí v Troji

Lilie se v Botanické zahradě hl. m. Prahy začaly pěstovat v roce 1973. Jejich nová expozice vznikla na jaře roku 2004 a v letech následujících byla postupně dosazována. Dnes ji lze bez nadsázky považovat za sbírku velmi ojedinělou, a pravděpodobně největší v celé ČR, která snese i evropské srovnání....Na venkovních expozicích je k vidění zhruba 2000 kusů od 200 kultivarů (tzn. uměle vyšlechtěných) lilií. A právě jim budou v zahradě věnovány nejbližší dny:
• Od 27.6. do 13. července proběhne výstava Lilie, denivky a kaly (denně 9 – 19 hodin).. Přehlídku kvetoucích rostlin v expozici a kal v nádobách u skalničkového skleníku doplní ve výstavním sále výstava kreseb lilií, plakáty lilií a fotografie denivek.  „V naší zahradě se pěstují botanické lilie, které jsou pěstitelsky dosti náročné, a proto se většinou vysazují ve studených sklenících nebo na chráněných místech,“ upřesňuje kurátor sbírky Vladimír Huml, který „liliemilovné“ návštěvníky provede. Přesto se několik druhů botanických lilií na expoziční ploše pěstuje. Mnohem větší část plochy je věnována zahradním liliím, které se dělí na několik základních skupin: Asijské hybridy, LA hybridy, trubkovité (Aurelian) hybridy, orientpety a tzv. orientální hybridy. Většina lilií zůstává celoročně na expoziční ploše, pouze orientální hybridy a část orientpetů je vysázena v nádobách a na expoziční plochy se přiváží až před rozkvětem.

Na počátku „liliové tradice“ v trojské zahradě byla návštěva významného pěstitele pana Boleslava Krále z Náměště na Hané. To on přivezl první semena kultivarů trubkovitých lilií a předal zahradníkům rady k jejich pěstování. Také díky němu mohou každoročně řady návštěvníků zahrady obdivovat krásu nejomamněji vonících zástupců rostlinné říše... Určitě víte, že:
Lilie
• Lilie najdeme od Pyrenejského poloostrova a Francie přes střední a východní Evropu až k Uralu. Na jihu zasahují na Korsiku, do Itálie, na Balkánský poloostrov a do východního Středomoří.
• Důležité centrum rozšíření lilií je v Číně a Japonsku. V Severní Americe jsou lilie rozšířeny na západním pobřeží a ve střední, lesnaté části USA a Kanady.
• Lilie ku podivu najdeme i na Sibiři a Kamčatce, zabíhají do Koreje a Mongolska.
• V květomluvě:
Lilie longiflorum - Věřím ti, že jsi nevinná/ý, nic nedám na lidské řeči
Lilie bílá - Skromnost a nevinnost zdobí tebe
Lilie červená - Nebaž po bohatství!
Lilie oranžová – Nenávist
Lilie zlatá - Vroucná je moje láska k tobě
Lilie žlutá - Falešná krása

Denivky
• Denivky jsou blízké příbuzné lilií.
• "Hemerocallis" - botanické jméno z řečtiny pro denivku, znamená "Krása jednoho dne", protože jednotlivý květ vydrží jen jeden den.
• Přestože jednotlivé květy nezdobí rostlinu déle než jeden den, postupně nakvétají další, takže denivka kvete poměrně dlouho.
• Denivka je považována za skvělou trvalku, protože vyžaduje minimum péče a je velmi odolná. Daří se ji jak v polostínu, tak na plném slunci. Přežije i velká sucha. Netrpí nemocemi, neničí ji hlodavci.
Kaly
• Kala pochází z jižní Afriky, kde roste zcela nevázaně podle potoků a ve vysychajících bažinách.
• V květomluvě:
Kala - Proč jsi tak chladná/ý?

FOTO: Lilie jsou v Troji „doma“ od roku 1973.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>