Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Leyenda

2007-08-28 01:23

LEYENDA

Skupina Leyenda byla založena v roce 1988. Její hudební kariéra byla závratná. Získala nesčíselnĕ cen a koncertovala na nejrůznĕjších pódiích La Pazu (sídelní mĕsto Bolivie). O pár let pozdĕji dva z jejích členů, Silvano Mariaca a Carlos Luna, odešli a usadili se v České republice a ve Spojených státech, v zemích, kde také předvedli své hudební umĕní.

„Leyenda“, hudba a vzpomínka podle Manuela Vargase

V každém mĕstĕ, v každé malé vesničce, není neobvyklé vidĕt skupinu mladíků, kteří sedí na zápraží a zpívají za doprovodu nĕjakého hudebního nástroje. V pozdním odpoledni a navečer se s nimi setkáte ve čtvrtích vzdálených od centra…
Mĕsto La Paz není Santa Cruz ani Cochabamba. Chci říci, že tady je zima. Ale kromĕ zimy a mlžných večerů jsou tu mladí, kteří přehrávají písnĕ společných oblíbenců bojujíce tak proti zimĕ a bolesti niterného žáru lásky, kterému staří nerozumí.
Pohání je láska, smutek a nostalgie zemĕ, kterou jejich rodiče opustili? V mnoha případech ano. Ale jsou i jiní, kteří neustále hledají krásu a bojují s časem, který všechno rozežírá. A v samotĕ svých postelí nebo při honičkách v ulicích, splétají verše lásky. Zloba, zklamání, malé nenávisti.
Jedna skupina lépe ovládá nástroje, druhá je mnohem zkušenĕjší v citech, a další, vždy se jedna najde, je zamĕřena na texty. Jsou slova, je hudba. A teď jen poznat život a dobýt svĕt nebo jednoduše potrestat falešnici, která dala přednost penĕzům před láskou. A tehdy jsou oni moře a milá pouhý déšť, který nezná jeho hloubku…
A tak se zrodilo taquirari „Como llovizna en el mar“, a sicuri „Perdiste tú“, a její nĕha se rozplynula jako noc nad ránem. Nebo pomalé chuntunqui obklopené mlhou a vĕtrem: „No te alejes“ („Nevzdaluj se“); ale ona se vzdálí a zůstane pouze hudba, vzpomínka.
To jsou tituly tří písní, které hraje, mezi jinými, skupina Leyenda: Silvano Mariaca, Freddy Rocha, Carlos a Gerardo Luna, Ramiro Escóbar. Proč Leyenda? Protože hledají své kořeny, protože nechtĕjí být pouze mĕstskými mladíky se svými milostnými, politickými a rodinnými zkušenostmi. Chtĕjí nám připomenout, že máme minulost, která nám dá sílu, barvu, rytmus, city. Chtĕjí, dokud jsou mladí, bojovat svým vlastním způsobem proti cizáctví, proti anonymní samotĕ, která se jmenuje velkomĕsto. Chtĕjí… kdo ví, co víc chtĕjí? .

www.leyenda.org 

vstup 100,-Kč

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>