Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Na Letné začal cirkus! ...divadelní

2008-08-22 09:28

V Chotkových sadech na Letné tento týden vyrostlo několik divadelních stanů a cirkusových šapitó. Rozběhl se zde již pátý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Letní Letná. Potrvá až do 2.9., denně několik představení.
Ocitnete-li se tento nebo příští týden poblíž Chotkových sadů pravděpodobně vás zaujme shluk maringotek, stanů a cirkusových šapitó, který vyrostl u Havanského pavilonu jako houby po dešti. A hledáte-li v divadle něco neobvyklého, hledáte-li živou směs vtipu, jevištní akce, tajemství, poezie beze slov nebo netradičních artistických a akrobatických výkonů, pak je pro vás návštěva žánrového festivalu tzv. nového cirkusu tím pravým. Se všemi těmito prostředky totiž onen nový cirkus pracuje, aby sám sebe chápal jako regulérní divadlo.Každoroční festival Letní Letná představuje nekompromisně nejobsáhlejší přehlídku tohoto druhu u nás. Letos se na něm představí 30 souborů z Francie, Finska, Venezuely, Španělska, Austrálie a České republiky s celkem 90 představeními, které lze žánrově přiřadit k novémucirkusu, ale také se jedná o soubory a divadla, jež živým způsobem komunikují s divákem např. pomocí loutek, klaunidád, kejklířství či eskamotérství.
Hlavními hvězdami prvního týdne je tentokrát francouzský soubor Cie Moglice – Von Verx s představením I look up, I look down. V něm dvě absolventky proslulé cirkusové školy Centre National des Arts du Cirque ve francouzském Châlons-en-Champagne předvádí akrobacii a tanec na čtyři metry vysokém kovovém kvádru, resp. jeho jedné svislé stěně. Představení I look up, I look down zpochybňuje existenci gravitace a stálost toho, co je nahoře a co dole. Od pondělí se již ve výškách bude doslova houpat česko - francouzský divadelní soubor Décalages. Décalages používají poetický vizuální jazyk, který je směsicí vzdušné akrobacie, hudby, tance, scénografie a činohry.

Cie Moglice – Von Verx (FR) - I look up, I look down…
Ovšem nejslavnější soubor letošního festivalu se vyhoupne na svá lana zavěšená až v šestimetrové výšce až 28. srpna. Les Colporteurs patří v současné době mezi nejzajímavější světové představitele nového cirkusu. Antoine a Agathe Rigot, držitelé prestižní francouzské ceny za přínos cirkusovému umění, jej založili už před dvanácti lety. Představení nazvané Drát pod sněhem, které zpracovává příběh Antoine Rigota, který po vážném pádu ochrnul a zase začal chodit, budou hrát na Letné až do 2. září.
 

Les Colporteurs (FR) - Le fil sous la neige / Drát pod sněhem
A něco na odlehčení uměleckých zažitků? To zařizují na Letní Letné hlavně domácí soubory, které živým způsobem komunikují s divákem. Oblíbená Vosto5 zde opět odehraje ve vlastním stanu všechna svá představení. Buchty a loutky také nemohou svým vtipem nikoho zklamat, stejně jako divadla jednoho herce Vyrob si své letadýlko nebo Jakub Folvarčný s představením Ušima podzimu, v němž si s lehkostí prohazuje roli muže a ženy.
Kromě toho se zážitky z večerních představení dají na Letné výborně vydýchávat a vytančit až do pozdních nočních hodin v místním stanovém baru, ze kterého se jen těžko odchází.
Podrobný program a další informace najdete tady

Buchty a loutky - Rocky IX

Buchty a loutky

Divadelní lázně - O zamilované ježibabě

Divadlo VOSTO5 - Karavan Evropa

Divadlo VOSTO5 - Karavan Evropa

Divadlo Minor - Pojízdný lunapark Schworz
Článek o představení najdete zde

Jakub Folvarčný - Ušima podzimu

Primate (VEN) - Percusión Teatral - Street Parade
Tomtom

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>