Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Legendy české sportovní fotografie: Černobílá 60. léta

2007-07-04 12:02

Bahenský – Fafek –Novák – Pardubský – Richter – Skála – Tereba
ochoz Panteonu Národního muzea
29. 6. – 30. 9. 2007

Výstavu připravilo Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu Národního muzea (které přes 50 let sídlilo v Tyršově domě na Újezdě pod svým původním názvem – Muzeum tělesné výchovy a sportu) ve spolupráci se zúčastněnými fotoreportéry. Na výstavě se podílejí i kolegové slavných fotoreportérů – dlouholetý sportovní redaktor Jaroslav Šálek a novinář a sportovní historik Miloslav Jenšík.

Výstava Národního muzea prezentuje vrchol černobílé sportovní reportážní fotografie v Československu v 60. letech 20. století. Generaci fotoreportérů, spojené s tímto obdobím, nebyla dosud nikdy podobná výstava umožněna, přestože patřili ve své době k evropské špičce v oboru a velkou měrou se zasloužili o další rozvoj české sportovní a reportážní fotografie. Národní muzeum připomíná veřejnosti tento opomíjený fenomén formou tématické výstavy.

Šedesátá léta byla vrcholem černobílé reportážní fotografie. V Československu se tehdy sešla výjimečná generace sportovních fotoreportérů. V době uvolnění mezinárodního napětí už mohli doprovázet naše sportovce na významné zahraniční soutěže, navíc pilně dokumentovali domácí sportovní dění. Mnohé jejich fotografie se staly legendárními, objevily se na stránkách deníků, časopisů a výpravných publikací po celé Evropě. S přibývajícími lety se navíc z původně reportážních snímků stala často vysoce oceňovaná umělecká díla, která vypovídají o vývoji fotografie jako takové, nemluvě o jejich nenahraditelné dokumentační hodnotě pro historii našeho sportu a jeho slavných osobností.

Výstava představí osobnosti jakými jsou Antonín Bahenský, Emil Fafek, Karel Novák, Emil Pardubský, Dalibor Richter, Jaroslav Skála a Stanislav Tereba.

Za sponzorskou podporu výstavy patří poděkování společnosti FOMA BOHEMIA s.r.o. a Klubu sportovních novinářů.

Kontakt: Mgr. Vojtěch Scheinost, vedoucí Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu, komisař výstavy, tel. 257 312 116, e-mail: vojtech_scheinost@nm.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>