Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Lawrence Ferlinghetti: Obrazy a básně

2007-06-11 19:42

Článek k výstavě naleznete ZDE

Dům U Zlatého prstenu

14. 02. 2007 - 13. 05. 2007

Výstava známého básníka Lawrence Ferlinghettiho představí průřez jeho současnou výtvarnou tvorbou, která se rozvíjí do značné míry nezávisle na jeho bohatém a mnohavrstevném literárním díle. Půjde především o kresby a několik rozměrných pláten s figurální tématikou, vyjadřující jeho syrové pocity z pozorování nahých mužských a ženských těl. Ferlinghettiho tvorba, která byla v posledních letech zastoupena na řadě samostatných výstav ve Spojených státech a Evropě působí nesmírně důrazně, tak jako jeho básně. Za názornou přímočarostí se však skrývá bohatý významový svět, který má mnoho politických a sociálních kontextů.

Výstava se uskuteční ve spolupráci s George Krevsky Gallery v San Franciscu.

Své obrazy tvoří Ferlinghetti podobně jako poezii již přes půl století. Až do roku 1980, kdy ho jako malíře objevila kurátorka Rita Bottomsová a uspořádala mu první velkou výstavu, zůstaly jeho výtvarné aktivity téměř zcela utajené.

Stejně jako nelze Ferlinghettiho-básníka jednoznačně zařadit mezi beatniky, tak i jeho výtvarnou tvorbu lze jen obtížně definovat. Není pro něj důležitý proces tvoření ani formální otázky. Díla, která se nestaví do opozice k většinovému konzumnímu názoru, bez transparentního a úderného obsahu, pro něj nemají platnost. Jeho výtvarný projev osciluje mezi čistou figurací a emotivně nabitým expresionismem. Svou nejvlastnější polohu našel Ferlinghetti ve specifické formě politicky a především sociálně angažované malby, s častým využitím písma i celých básnických motivů přímo uvnitř obrazu. Přesto, že jeho básnická a malířská tvorba vznikají spíše nezávisle vedle sebe, námětově se obě prolínají: opakujícími se motivy zůstávají láska a sex (v pozitivním i negativním náhledu), sociální, zvláště ženská práva a občanské svobody a útoky na společenský materialismus a americkou, především válečnou politiku. Jeho malby i kresby jsou jakýmsi sociálním experimentem, pokusem o maximální vcítění do zobrazovaného lidského subjektu. Jak sám Ferlinghetti říká: "Jako malíř jsem se vždy více zajímal o životní příběhy svých modelů, než o jejich fyzické vzezření..."

Ferlinghetti je členem mezinárodního hnutí Fluxus. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha galeriích po celém světě a pravidelně je lze spatřit v Galerii George Krevskeho v San Francisku, která je také partnerem naší výstavy.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>