Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

La memoria della materia - výstava Evy Hodinové

2007-06-11 19:42

Muzeum Policie České republiky pořádá keramickou výstavu Evy Hodinové La memoria della materia. Byla zahájena 3. 5. 2007 slavnostní vernisáží. Navštívit ji můžete každý den mimo pondělí od 10.00 do 17.00 hodin.

Eva Hodinová, pražská umělkyně, přesídlená do Itálie, vystavuje keramiku Raku. Raku znamená radost, požitek, blaženost, užívat si dne, žít v harmonii s věcmi a lidmi. Pojem Raku pochází od jména Sen-No-Rikyú, patřícímu mistru čajového obřadu, který žil v Japonsku v 16. století. První čajová miska vyrobená touto technikou se objevila v letech 1576-1592 v Japonsku. Vývoj japonské keramiky, v níž představuje keramika Raku významný mezník, patří v Japonsku neodmyslitelně právě k čajovému obřadu.

Technika Raku je díky své technologii ojedinělá, dociluje se v ní neobvyklých povrchových efektů a proto je také každý kus jedinečný, zcela odlišný od klasické pálené keramiky. Dekorativnosti je docíleno zvláštností procesu, při kterém je rozžhavený keramický kus vyjmut při teplotě okolo 1 000°C a poté zchlazen v prostředí dřevěných pilin, suchých listů, papíru, obilí a podobně. Přitom se při pálení uvolňuje kouř. Kusy se nakonec vloží do studené vody. Během celého procesu záleží na každém dotyku a pohybu v čase. Umělec připraví svůj předmět, ale díky speciální technice vypalování, pak z něj bude něco jiného.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>