Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Kupecké počty, míry a váhy

2009-06-01 09:31

24. 4. do 16. 8. 2009
Národní zemědělské muzeum

Výstava „Kupecké počty, míry a váhy“ pokračuje v započatém seriálu prezentace historie obchodu se zemědělskými produkty a navazuje na výstavu z roku 2007 „Kupujeme – prodáváme“. Nová výstava se zaměřuje na složitý a měnící se systém měr, vah a měn. V úvodu seznamuje s vývojem a významem měření nejen ve světě, ale především na našem území a vyzdvihuje nejdůležitější mezníky vývoje české metrologie.

Jsou zde prezentovány nejúplnější seznamy (s původními názvy) různých délkových, objemových, plošných a váhových jednotek používaných v minulosti oficiálně, ale i neoficiálně v obchodním i směnném styku v různých regionech a lidových vrstvách, spolu s jejich kupeckými a měrnými převody. Každý z těchto typů měr je zastoupen originálními předměty, historickými měřidly i doprovodnými fotografiemi a vyobrazeními, a to i v rámci různých řemesel a druhů potravin a surovin (měřice na obilí a chmel, mírky na sůl, pivní žejdlíky, krámské i lékárnické váhy nebo skládací sáh apod.).

S měrovými systémy úzce souvisejí kupecké počty a měnové systémy, jejichž vývoj je na výstavě dokreslen v podobě originálních mincí (od pražských grošů z doby Václava IV., přes tolary z 18. a 19. století, československé koruny, až po slovenské euro) a jiných platidel (účelové známky, akcie apod.). Charakter kupectví je zachycen textově i předmětově v podobě originálních počítaček a pokladen (exkluzivně zapůjčených z Múzea obchodu v Bratislavě), mezi nimiž lze shlédnout např. registrační pokladny zn. National či Anker nebo unikátní pokladnu fy W. A. Stohr & Co. patentovanou 14.1.1899. Toto vše je doplněno nástinem typické obchodníkovy administrativy a kontroly obchodu (originální kupecké knihy, ceníky, faktury, účtenky apod.).

Závěrem výstava seznamuje se základy hospodářství a poukazuje na některé principy tuzemského a mezinárodního obchodu i světového hospodářského vývoje. Odkrývá tak vztah mezi mírami, finančnictvím a tržním hospodářstvím v minulosti až po dnešek.

Součástí výstavy je doprovodný program pro veřejnost a edukativní program pro školy, spočívající v měření a výpočtech různých rozměrů, v interaktivní prezentaci všech v minulosti užívaných měr a vah a v názorné ukázce měr odvozených z lidského těla, mnohdy užívaných dodnes. Každý si tak bude moci změřit, zač je toho loket, přitom se nemusí hnout ani o píď a zážitků bude mít přehršel…

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>