Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Křižovatka smrti potřetí

2007-09-08 02:39

Pod podivným názvem Křižovatka smrti 3: Tentokráte v Paříži se ukrývá třetí pokračování divácky úspěšné komedie s Jackiem Chanem a Chrisem Tuckerem. Že by český distributor chtěl názvem odkázat na jiný Chanův film, a to Tenkrát na východě? Kdo ví, jisté ale je, že hongkongský herec se bude opět vysvlékávat ze saka a bojovat o sto šest a americký komik bude žvanit, jak mu s prominutím huba narostla.

Třetí díl Křižovatky smrti se odehrává tři roky po asijském dobrodružství. Chris Tucker alias losangeleský policista James Carter kvůli své prostořekosti skončil jako „dopravák“, se sluchátky na uších se snaží řídit dopravu a nejde mu ani řízení provozu ani zpívání. V mezidobí se naučil chápat čínskou kulturu a začal se učit čínsky a základy kung fu. Snad ani nemusím dodávat, že ani to na něm není znát… Nemusí ale chápat východní kulturu, aby se dál přátelil s hogkongskám policistou Liem v podání Jackieho Chana. Ten se shodou okolností nachází právě v L.A., kde je jeho úkolem chránit velvyslance Hana, který hodlá světu prozradit identitu Shy Shen, nejtajnějšího vůdce čínské Triády. Bohužel je velvyslanec na konferenci postřelen dřív, než stačí říct jediné slovo. Když v útočníkovi Li pozná svého dávného přítele a „bratra“ ze sirotčince Kenjiho (Hirozuki Sanada), ozvou se v něm staré vzpomínky a nechá ho jít. Oba policisté alespoň slíbí jeho dceři Soo Yung (Jingchi Zhang), že útočníka najdou a zavřou do vězení. Vydávají se tedy do Paříže, kde se má údajně ukrývat Shy Shen. O bezpečí Soo Yang se mezitím stará předseda Mezinárodního trestního dvora Reynard (Max von Sydow).

Ani jeden z dvojice policistů neumí francouzsky ani slovo, naštěstí ale na letišti natrefí na potrhlého taxikáře George (Yvan Attal), který je zaveze do nočního klubu, ve němž se má nacházet krásná Genevieve (Noémie Lenor), která jako jediná ví, kde se Shy Shen skrývá. A pak už to jen jede – vrazi Triády střílí a vrhají nože po všech v okolí, Jackie Chan předvádí své kousky a Tucker žvaní, žvaní, žvaní a občas, pokud má v pistoli náboje, na někoho vystřelí.

Třetí pokračování snad ničím nepřekvapí. Staví na stejném základě jako oba předchozí díly a další Chanovy filmy. Je ale obdivuhodné, že tenhle hongkongský herec ještě všechno zvládá a to bez dubléra. Problémem ale zůstává, že napotřetí ten samý styl a humor není už tak přelomový a dá se říct, že už to není ono. I když třeba scéna, ve které jeptiška během surového výslechu překládá rozhovor plný sprostých slov, není špatná a ta, kde se vtip rodí z jazykového nepochopení (Me/Mi, Yu/You) je asi nejpovedenější humornou scénou tohoto snímku. Zato akce se ve trojce povedla. Od počáteční bouračky na křižovatce, přes souboj s přes dva metry vysokým bojovníkem kung fu (kterého hraje basketbalista Sung Ming Ming), vrhání nožů v hotelovém pokoji až po velkolepou závěrečnou bitvu s katanami na Eiffelovce se jednoduše nemůžete nudit.

Dočkáte se stejných herců, stejných bojových akcí, stejného stylu humoru, stejné (ale výborné!) hudby Lalo Schifrina a samozřejmě klasického střihu nepovedených scének během závěrečných titulků. Bohužel právě v pokažených scénách, které měly mimo jiné ukázat, jak spolu štáb skvěle vycházel, vyplývá na povrch, že Jackie Chan se stále ještě dost dobře nenaučil anglicky a kolikrát jen opakuje nazpaměť naučený text aniž by vůbec tušil, co říká. Možná by mu neuškodilo navštívit nějaký jazykový kurz, vzhledem k tomu, kolik jeho filmy vydělávají, na to určitě peníze má.

Jak jsem již řekla, jako divák předešlých Křižovatek, víte, do čeho jdete a co máte očekávat – odpočinkový snímek, u kterého se občas zasmějete a u kterého strávíte vcelku pohodové odpoledne. Nic víc, nic míň.

Místa a časy projekce naleznete zde.

 
Hana Rojková

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>