Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Speciální akce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Křest DVD SE ZÁZNAMEM Z KONCERTU v Lucerně: IDA KELAROVA / IVA BITTOVÁ JAZZ

2008-10-13 15:07

VYCHÁZÍ DVD SE ZÁZNAMEM Z KONCERTU v Lucerně
IDA KELAROVA / IVA BITTOVÁ : JAZZ 

Benefiční koncert sester Ivy Bittové a Idy Kelarové se uskutečnil 5. ledna 2008 ve velkém sále pražské Lucerny. Jednalo se o exkluzivní, jedinečnou hudební událost dvou předních osobností české hudby s mezinárodním renomé. Sestry Ida a Iva se vůbec poprvé sešly na společném koncertě, kde zpívaly výhradně klasické jazzové standardy jako jsou Georgia on My Mind, Gloomy Sunday, My Funny Valentine a další. Na pódiu vystoupilo na 20 účinkujících, vesměs předních jazzmanů z ČR a SR. Jako host se představil také jeden z nejlepších kontrabasistů na světě, český rodák George Mraz z New Yorku. Koncert byl připomínkou zlatých časů Lucerny, noblesně laděný do stylu retro. Za posledních 15 let žádný jazzový koncert nevyprodal velký sál Lucerny, povedlo se to až sestrám Idě a Ivě s jazzovou formací Jazz Famelija a jejich hostům.
Užít si tento mimořádný jazzový večer má nyní možnost i široká veřejnost. Koncert byl zaznamenán na DVD a od 20. října 2008 se objeví v prodeji. Vydavatelem je nakladatelství Indies a zisk z prodeje DVD poputuje na konto občanského sdružení MIRET, které realizuje projekty pro talentovanou romskou mládež. Podpora o.s. MIRET je také hlavním důvodem, proč obě sestry i další účinkující s koncertem a jeho vydáním na DVD souhlasili. DVD zaznamenává vůbec první společný projekt dvou neobyčejně a zcela odlišně muzikálních sester. Iva Bittová, momentálně působící v USA, k tomu dodává:
"Setkání s mou sestrou Idou a skvělými muzikanty v Lucerně, bylo pro mne také oslavou našeho celoživotního muzicírování."
Celé pojetí bylo inspirováno velkými jazzovými koncerty, které se pořádaly v 50. a 60. letech minulého století v Americe. Tomu byla přizpůsobena i stavba scény, světelná a hudební režie i styl obrazového záznamu koncertu pro DVD. Režisérem DVD byl Šimon Koudela, hlavním kameramanem Jan Baset Stříteský.
Veřejnosti přístupný křest se bude konat 18. října 2008 od 20 hod v sále Casa Gelmi, v Korunní ulici č. 30 na pražských Vinohradech – sál bude mít stolovou úpravu s možností konzumace. V rámci křtu za účasti Idy Kelarové, muzikantů a tvůrců DVD budou promítnuty ukázky z DVD záznam koncertu a proběhne jamm session s Idou Kelarovou, formací Jazz Famelija a hosty.
DVD obsahuje 90 minutový záznam z koncertu, dále v sekci bonusů dokument ze zkoušek, společný rozhovor S Idou Kelarovou a Ivou Bittovou či hodinový film „ČERNÁ HVĚZDA“, který hudebně-poetickou formou mapuje práci talentované romské mládeže na hradě Svojanov v roce 2007. Film byl natočený v rámci projektů o.s. MIRET, ve prospěch kterého je DVD benefiční. Režisérem filmu, který vznikl v koprodukci GOLDENDAWN s.r.o. / o.s. MIRET je Janek Růžička. 

Hudební publicista Jiří Černý o koncertu napsal:
„Zvrásněný, hromovládný alt Idy Kelarové a do všech stran rozepjatý soprán Ivy Bittové, prvních dvou ze tří dcer galantského kontrabasisty Kolomana Bitta a uherskobrodské učitelky i zpěvačky Lidmily, znívaly vedle sebe během opavského mládí, brněnského dospívání a nějaký čas i v divadle Husa na provázku. Od té doby se hlavním hudebním partnerem Idy stal klavír a Iviným housle; na pódiích obě originální osobnosti, neomezitelné jakýmikoli žánrovými pravidly, společně vystupovaly jen zřídka. Jejich setkání v Lucerně bylo navíc výjimečné i repertoárem – americkými jazzovými evergreeny. Každá jinak v nich uplatnila svébytnou hudební představivost a vysoké interpretační napětí, které jsou pro typické obě. A v závěrečné společně improvizaci slavné Ellingtonovy skladby přesvědčily publikum, řečeno překladem Josefa Škvoreckého: Ach, dejte si
říct, bez swingu to není nic.“
Jiří Černý 

● Informace o koncertu a DVD jsou k dispozici na webu produkční skupiny
www.sergeart.com  
● Vstupenky na křest k dostání po objednání emailem na adrese: info@sergeart.com  
● Oficiální trailer k DVD je ke shlédnutí na servru YouTube, pod heslem „kelarova
bittova jazz“

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>