Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Speciální akce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Krásy letní oblohy

2008-05-29 17:33

"Léto je jediné roční období, kdy se z našich zeměpisných šířek můžeme podívat ke středu Galaxie. Sledujte Mléčnou dráhu k jižnímu obzoru, kde dosahuje největší jasnosti. V této části oblohy se rozkládá souhvězdí Střelce. Jeho jasné hvězdy si sestavíme do tvaru "čajové konvice". Zde je nádobka konvice..., poklička..., ouško... a hubička... Vpravo od hubičky najdete jasnější skvrnu - jakoby tudy unikala pára z konvice. A právě tímto směrem leží střed našeho hvězdného domova. Ukrývá se však za temnými oblaky mezihvězdného prachu, které nám znemožňují dohlédnout dál, než do jedné třetiny vzdálenosti, která nás dělí od jádra Galaxie..."

"Symbolem letní oblohy je kromě výrazné Mléčné dráhy také nepřehlédnutelná trojice jasných hvězd tvořících takzvaný Letní trojúhelník. Jeho vrcholy představují hvězdy Vega, Deneb a Altair. Každá z nich patří do jiného souhvězdí..."

Prohlídka souhvězdí letní oblohy je stejně jako i v jiných ročních obdobích doplněna o zajímavé vesmírné objekty. Zatímco jarní obloha nám nabízela zejména pohledy ke vzdáleným cizím galaxiím, na letní obloze se budeme věnovat především životu hvězd. Na letní obloze nalezneme jak úchvatné hvězdné kolébky právě se rodících hvězd, tak neméně krásné náhrobky hvězd na konci života.

Pořad namluvil Richard Honzovič.

délka 55 minut

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>