Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Nejkrásnější ženy stříbrného plátna (1320)

2007-11-26 01:28

Až do konce ledna 2008 můžete v kavárně Platýz popíjet kávu pod dohledem křehkých krásek i divokých vampů předválečného filmu. Výstava přináší soubor více než 40 fotografií krasavic, které se téměř bez vyjímky dostávaly z filmového výsluní do kruté reality poválečných let. Přinášíme 10 fotografií nejkrásnějších z nich.   
 Všechny je znáte z filmů pro pamětníky, kde hrály role naivních dívčin, roztomilých rošťaček, upjatých baronek, nešťastných pradlen i vášnivých milovnic velkého světa. Jen málokdy ale člověk nahlédne pod blýskavou barrandovskou fasádu, kde panovala herecká řevnivost, ambice ničící přátelství i politické hádky.„Byla to v tehdejší kinematografii doba slušných lidí - slušně vypadajících a báječně oblékaných," idealizoval na vernisáži dobu 30. a 40. let český herec Miroslav Donutil.  Většina krásných hereček měla ovšem k idylickým vztahům daleko. Často to platí i o jejich slušnosti. Přinejlepším byly některé z nich naivní, až stydno. Poválečná mstivost se také pokusila odsoudit většinu z nich k zapomnění. Marně.  
 Expozice s názvem Krásné ženy českého filmu 1933-1945 funguje v kavárně jako příjemná dekorace. Za fotografiemi filmových krasavic se ovšem skrývají skutečné příběhy, které jim dodávají na živosti. Připravili jsme proto 10 fotografií se základními informacemi o krásných ženách na nich…
 
Nataša Gollová (27. 2 1912 – 29. 10 1988)
"Jemná, lyrická, naivní, bezprostřední, spontánní, upřímná, temperamentní. Je to prostě typ bláznivého děvčete, který divák bude milovat," poznamenal o Gollové režisér Martin Frič. Pro mnohé nejkrásnější, nejinteligentnější a nejlepší herečka předválečného filmu. Mluvila anglicky, rusky, francouzsky a německy, vášnivě četla, hrála na klavír. Znala se s malířem Josefem Šímou, v jehož ateliéru se také seznámila s Tristanem Tzarou, s nímž ji později pojil intimní vztah. Svou první roli dostala již v roce 1932, ale u diváků se nejvíc spojuje s filmem Eva tropí hlouposti.
 
Adina Mandlová (28. 1. 1910 - 16. 6. 1991)
Sexuální symbol 30. let, jehož jméno spolehlivě plnilo sály. Otec ji velmi rozmazloval a všichni jí museli vykat, ale ona odpovídala tykáním. Když jí bylo osm let, otec zemřel a ona tak ztratila své dobré postavení a naopak hrát na piáno už měla zakázáno.Už v 16 letech si našla milence a chodila s ním po nočních podnicích a barech. Ve filmech jako Mazlíček, Nezlobte dědečka nebo Děvčata, nedejte se! tak opakovaně ztvárňovala prototyp mladé, moderní, ironické a sportovně založené dívky. O něco později se přehrála do postav mondénních, zhýčkaných žen z vyšší společnosti (Velbloud uchem jehly, Švadlenka, Kristian).
 
Lída Baarová (14.9 1914 – 27.října 2000)
Podle některých byla ve své době nejkrásnější ženou v Evropě. Byla velmi fotogenická, krásná (i když někteří tvrdili, že ve filmu nebyla tak hezká jako ve skutečnosti). Ve 30. letech natáčela v hitlerovském Německu. Ucházel se o ní i sám Hitler. Později se stala milenkou tehdejšího německého ministra propagandy Josepha Goebbelse, což znemožnilo její další herecké působení v tehdejším socialistickém a později komunistickém Československu. V 50. letech si nicméně zahrála ve filmu Darmošlapové režiséra Federica Felliniho.
 
Věra Ferbasová (21. 9. 1913 – 4.8. 1976)
Ve 20 letech vyhrála miss Plzně. Představitelka uličnic, falešných kočiček, děvčátek z venkova, nebo vdoviček spadlých z nebe. K profesi herečky se dostala náhodou, když v Divadle Vlasty Buriana, kde pracovala jako sekretářka, musela jednou zaskočit za nemocnou herečku. Později hrála ve více než čtyřiceti filmech, především komediích. Jejím posledním filmem byl v roce 1942 film Zlaté dno, odmítla hrát v německých filmech a po válce si už  zahrála jen epizodní role v několika málo filmech.
 
Anny Ondráková  (15.05. 1902 - 18.2.1987)
Štíhlá, s plavými loknami, udávala módní tón. Měla neobyčejný smysl pro humor, a tak není divu, že největší úspěchy zaznamenala v komediích, ale i detektivkách. Mimo to natočila na 200 gramofonových desek. Václav Wasserman o ní řekl: "Anny Ondráková nebyla nadaná herečka, ale osobnost!" A Otomar Korbelář pak na ni vzpomínal: "I když se měla tvářit vážně, zdálo se, že se potutelně usmívá. Člověk nikdy nevěděl, jestli mu neprovede nějakou poťouchlost. Měla příjemnou vyřídilku, ne zlou, naopak dětsky roztomilou." 
 
Zita Kabátová (27.04.1913 - )
„Za hřích by ale stála!“, prohlásil o ní komik Vlasta Burian. Svou první velkou roli dostala v roce 1936 ve filmu Světlo jeho očí, který odstartoval její závratnou. Její nejlepší rolí se stala role Heleny Horníkové ve Slavínského komedii Muži nestárnou (1942), která zažije románek s mladým studentem Stáňou. Po válce se dostala před vyšetřovací komisi a ta jí, kvůli hraní v německých filmech, zakázala hrát a veřejně účinkovat. Svoji hereckou dráhu ukončila teprve v roce 2004 účinkováním v televizní inscenaci Zlatá brána.
 
Trudy Grosslichtová (23. 2. 1912  – 8. 6. 1995)
Jedna z nejzáhadnějších českých hereček. Byla inteligentní a jemná, měla osobité kouzlo, tvář a příjemný hlas. Podle ankety z roku 1932, kterou uspořádal časopisu Film, se umístila jako nejoblíbenější herečka českého filmu před Lídou Baarovou a Anny Ondrákovou. Mezi léty 1931 až 1937 natočila neuvěřitelných devětadvacet filmů. Jako údajná „položidovka“ podle norimberských zákonů musela hereckou kariéru předčasně ukončit v roce 1938.
 
 Hana Vítová (24. 1. 1914, - 3. 3. 1987)
Mezi tehdejšími hereckými hvězdami vynikla nejen její přirozená krása s melancholickým nádechem obličeje a tmavými vlasy, ale hlavně její intelekt a pěvecký talent. Od roku 1932 hrála ve více než padesáti filmech, z nichž mnohé jsou hrané a oblíbené i po více než půlstoletí. Za okupace vytvořila snad svoji nejcennější postavu – Martu Dekasovou, která spadne na dno existence v pochybném baru v dramatu Noční motýl, který se úspěšně promítal i v Německu a Itálii.
 
Zorka Janů (09. 07. 1921 - 24. 03. 1946)
Krásná sestra Lídy Baarové. Ve filmu debutovala v roce 1933 coby dvanáctiletá holčička v komedii Vladimíra Slavínského Madla z cihelny, načež vytvořila role v dalších 12 filmech. Ačkoli byla levicově orientována, byla po válce jako sestra kolaborantky Baarové propuštěna z divadla.  Uplatňování kolektivní viny i na rodinné příslušníky bylo běžné a do divadla ji údajně zabránil vstup i herec Václav Vydra: „Dovnitř nesmíte! Sestra Lídy Baarové mezi české herce nepatří!“. 24. března 1946 vyskočila z okna a na následky zranění posléze zemřela.
 
Máňa Ženíšková (06.01.1909 – 11. 11.1982)
Ještě za studií na vršovické Vyšší dívčí škole si díky přítelkyni Anny Ondrákové zahrála ve svém prvním filmu Chyťte ho! Během natáčení filmu Svatý Václav se 19. března 1930 provdala za staršího herce a kolegu Theodora Pištěka. V roce 1932 se jim narodil syn Theodor, který se stal později slavným filmovým kostýmním návrhářem. Těšila se velké a neobvyklé oblibě u publika, ale přesto koncem 30. let svoji kariéru definitivně ukončila z rodinných důvodů. Dále se starala o své děti a manžela Theodora Pištěka, se kterým živla ve výjimečně spokojeném a šťastném manželství.
 Wiki, Csfd, turban

Komentáře (1320)

retamasten 2020-08-04 02:59:40
As a pastor, I recommend going to God and allowing <a href="https://shockingtruereviews.com/revive-her-drive-review/"> Revive Her Drive</a> Him to be the bandage on the wound. When we get cut deeply we need stitches to bring the ends of the wound together and keep them together. We put bandages over the cuts to protect it from outside elements while it is healing. This is the job that God wants to perform for you. Spirituality is the bandage to emotional injury. It is interesting how many people with emotional wounds think they are spiritually inept or bad. This merely demonstrates the connection between the two. Turning to the spiritual will allow you to function while your emotional wounds are healing. <a href="https://shockingtruereviews.com/revive-her-drive-review/">https://shockingtruereviews.com/revive-her-drive-review/</a>
retamasten 2020-08-04 01:54:42
You will definitely be surprised at the amount of <a href="https://doubtfreesupplements.com/flat-belly-detox-review/"> Flat Belly Detox</a> sets that you will do. You will hear Tony Horton constantly say that he wants you to do maximum reps on every set. Doing this helps ensure that you get the best possible results with the P90X chest workout.All the workouts on this workout program are advanced and really challenge an individual. They are fast-paced, relentless, and as Tony Horton likes to call them, extreme. They are designed this way for one simple reason, because they work.So if you are looking for that lean and well-defined chest. The P90X chest workout will definitely deliver. Along with that nice chest you'll also get lean and well-defined arms, shoulders, back, legs, and abs. The program is designed to get you completely ripped in only 90 days and it's been one of the top workout programs in America for almost 5 years. <a href="https://doubtfreesupplements.com/flat-belly-detox-review/">https://doubtfreesupplements.com/flat-belly-detox-review/</a>
retamasten 2020-08-04 12:49:07
By finding substitutes that do not include sugar <a href="https://i-review.net/trim-14-review/"> Trim 14</a> or very low quantities of sugar, you can be on the way to losing weight through Diabetic Weight Loss and feeling healthier than you have in years.It is as simple as looking at the accessible products and checking to see ingredients they contain. Finding excellent tasting substitutes is not just possible on being sugar-free either. A product can still have sugar alcohols and chemicals that will cause spikes in your insulin levels. You will have to look for all natural foods that do not have additives and are low in carbohydrates. <a href="https://i-review.net/trim-14-review/">https://i-review.net/trim-14-review/</a>
Lesliebadena 2020-08-04 11:48:58
The psoas is the deepest and one of the greatest <a href="https://supplementdevotee.com/tone-your-tummy-review/">Tone Your Tummy Review</a> thew in the quantity. On each side of your lumbar attenuate, it attaches to the vertebrae and expand over the cool joint—like the chain of a violin stretching from the neck over the overbridge—to attach at your femur (inner thigh). You use the psoas when you ramble: It untried every footstep you take by exercise a capacious score on your blackleg at your internal hough. It also amusement a dangerous party in earnest stoop, operation in tandem with your abdominals to flex your spine. <a href="https://supplementdevotee.com/tone-your-tummy-review/">https://supplementdevotee.com/tone-your-tummy-review/</a>
Lylazarella 2020-08-04 11:48:08
In this article, we will cover two important questions that will keep you on track to reaching your commitment. Firstly, what is your reason behind the commitment. Secondly, whether there are alternative ways to express what it is that you truly desire. Together, these two questions will guide you towards re-affirming your commitment despite difficult circumstances. Here are the questions. https://asrightasrain.co/miracle-of-self-discipline-review/
Lylazarella 2020-08-04 11:25:11
However, the dialects in which these languages are spoken will dispute from culture to culture. For example, the gracious of melt that are suit in one educate may not be fit in another civilization. The Acts of Service that are oral in one culture may not be oral in another educate. But when these cultural adaptations are made, the concept of the five love languages will have a overmastering slam upon the couples in that culture. https://supplementsbureau.com/language-of-desire-review/
Lesliebadena 2020-08-04 11:14:59
Some large department stores will have a small <a href="https://shedextrapound.com/yoga-quest-review/">Yoga Quest Review</a> selection of yoga clothes in their women's athletic department, but you probably won't find anything more than the basic black leggings and tight top. If you are looking for something a little more exciting, then you will have to look elsewhere.Chrissie liked to go shopping in discount clothes stores. This is a good place to start your search for yoga clothes for women if you have a lot of time However, you may end up spending more time than it is worth, just searching through the racks. <a href="https://shedextrapound.com/yoga-quest-review/">https://shedextrapound.com/yoga-quest-review/</a>
Lylazarella 2020-08-04 11:05:10
I had felt fatigued Male Diabetes Solution for years, my health care provider had ordered the usual tests. I was told I was healthy. I really didn't want to feel so weary, I had lots planned for my life. What was the problem. Well, last year my health care provider included fasting blood sugars in my annual check up. From there I was sent for a glucose tolerance test; the result of these two tests revealed I was pre-diabetic. I asked how could this be, I'm not overweight, there's no diabetes in my family. Did it really matter, no, because the result is the result. I was told I would probably end up with type 2 diabetes and I needed to go on a low-GI diet. So that's my story ... https://dietsdiary.com/male-diabetes-solution-reviews/
Lesliebadena 2020-08-04 10:25:00
Numerous individuals are brute that a horrible <a href="https://ultranutrosupplements.com/fungus-destroyer-review/">Fungus Destroyer Review</a> gastrology path can prompt wide recurrence of barm contaminations. Your body indispensably the best possible fuel to keep it profound, and on the off opportunity that you are eating at the conduct-through consistently, you are not Urgent Fungus Destroyer Capsules obtainal the fit nourishment to keep your body correct and fend off ferment contaminations. <a href="https://ultranutrosupplements.com/fungus-destroyer-review/">https://ultranutrosupplements.com/fungus-destroyer-review/</a>
lennahagarty 2020-08-04 09:44:16
Personal Success Made Simple Like many people who have been fans of the beautiful game since childhood, I would love to have a crack at managing a professional football team. The thought of being able to manage a premiership side would be awesome. The prospect of an offer to manage Gabala, with all due respect to the team and its supporters, does not fill me with enthusiasm and yet, it was exactly the opportunity that Tony was looking for. https://discountdevotee.com/personal-success-made-simple-review/
Syreeta 2020-08-04 09:41:53
Your call to action, start making videos today. Your daily assignment is to make at least 1 video each day. That's correct... at least 1 video daily. Believe me, this is something that you'll want to do right away. As the rate and growth of your product and / or service highly depends on it. The reality is that people begin to feel as if they know you through video. So do what you have to do, but just make sure that you record daily! https://consumerscomment.com/tube-mastery-and-monetization-review/
lennahagarty 2020-08-04 08:59:14
The space under the rock outcropping seemed to invite me and I crawled into it, like an obedient child. As I sat there opening my awareness to the experience and energy of the cramped yet cozy space, I became aware of the sentient energy of the rock. After a while she introduced herself as Grandmother Rock.We sat in companionable silence for a while as I looked around, noticing details about my surroundings. There were many smaller rocks under the cover of Grandmother Rock's protection - some mere pebbles and others as large as watermelons. "Doesn't it scare you to have pieces of yourself broken and lying around so you can see them?" I asked her. https://dietleaks.com/dream-manifestation-review/
Syreetachen 2020-08-04 08:51:20
Weight loss is such a huge priority to millions and millions of us around the world. Unfortunately, many have exploited this intense desire to lose weight into profits. They've done this in a myriad of ways. Weight loss programs, foods, fad diets, exercise machines, books and many other products have been created, all with promises of amazing weight loss if you just follow their lead and use their products or services. The problem is, most of them don't come close to living up to their promises. Weight loss has been over complicated. There's just one simple question you need to know the answer to in order to lose weight permanently. How many calories are needed to lose weight? https://shockingtruereviews.com/flora-spring-review/
Lylazarella 2020-08-04 08:30:18
There are many sides to currency trading. You need to know both the good things and the bad before you decide to jump into this sort of endeavour as trading is surely not something that's easy to do well. It takes both time and effort to become a truly good trader. So, what are the pros and cons of currency trading. Here is what you need to know about this market before you begin. https://richsupplementtalk.com/forex-resolut-review/
lennahagarty 2020-08-04 08:17:41
In the Ear Sharpear Review The ITE is one of the larger types available. It is visible on the outer ear and rests within the ear canal. Its plastic exterior is available in a wide range of colours to match skin tone. Because of its larger size, the ITE offers a greater range of functions, compared to other products. For instance, many ITEs offer directional microphones and memory programs. The battery is larger which means you don't need to get it changed as often. If you have had difficulty fitting a piece you may prefer this style. Its larger size makes it much easier to handle. https://dietsheriff.com/sharpear-review/
Syreeta 2020-08-04 07:57:27
Catch yourself replaying any painful scene in your mind. Ask yourself: How does this help me? Is this making me happy? Is this making me positive? Is it making me feel better? Is replaying this scene taking me up or taking me down? Or, is it just stirring up all of that pain again? What does the very famous golfer do about a painful scene? Simple. He doesn't replay it. https://neighboursreview.com/miracle-of-self-disciplines-review/
Syreetachen 2020-08-04 07:30:41
There are many reasons why people suffer balding, and here are just a few of them. A poor diet can affect losing your hair. Also being sick, aging, and having it passed down through your genes. There is one particular reason that is high on the hair lost list, and it is Dihydrotestosterone or DHT. This hormone is notorious for sticking to follicles and preventing nutrients to get to the follicle for healthy hair. https://workoutclan.com/revifol-hair-loss-review/
retamasten 2020-08-04 07:05:32
Hypnagogic State - This is state of <a href="https://nutroclub.com/manifestation-wizard-review/"> Manifestation Wizard</a> consciousness we must enter before astral projection will occur. This is when the mind is fully awake yet the body is completely asleep. It's a self-induced form of sleep paralysis. Reaching this state will be the hardest thing to accomplish when you are trying to separate. Once you can get to this state and learn to stay in it, separating from your body will be extremely easy.Extremely advanced meditators can reach this state quite simple but this takes years of practice and a daily meditation routine. There are many breathing and energy exercises out there that work great, but again, these can take some time. If you are serious about learning how to astral project quickly then the only way to do so is by using special tools such as binaural beats. These tools greatly increase your chances of separating while dramatically shortening the time it takes to learn. <a href="https://nutroclub.com/manifestation-wizard-review/">https://nutroclub.com/manifestation-wizard-review/</a>
Syreeta 2020-08-04 06:26:22
It can be worn under your clothes, and remains attached during routine activities like sleeping, exercising and even showering.Patients use a syringe to pre-fill the patch-pen with a three-day supply of insulin, and simply push two buttons to dispense a dose of fast-acting insulin when needed. The insulin is delivered in seconds through a miniature, flexible plastic tube inserted painlessly into the skin. The manufacturer, Calibra is also working on a patch-pen that would deliver a.05 unit insulin dose for children. https://nutritionspill.com/glucoflow-supplement-review/
Lesliebadena 2020-08-04 06:21:52
If you wager your money it has to be on a game <a href="https://ultrafitnessmail.com/pro-race-consultants-review/">Pro Race Consultants Review</a> that has reliable statistics available as well as other information that can aid accurate prediction and in fact the NBA pretty much satisfies all these criteria and that's why prediction of NBA picks can be fairly reliable. Using the best sports betting system will help. <a href="https://ultrafitnessmail.com/pro-race-consultants-review/">https://ultrafitnessmail.com/pro-race-consultants-review/</a>
lennahagarty 2020-08-04 06:01:04
5 Minute Manifestation Review To be sure sin comes to mind first because that is what we are repenting from but should it be what we think of most? What about what are we repenting toward? To repent is to have a change of mind, a change of heart. A 180 degree turn toward God away from sin! If we have turned from sin toward God then why are we most mindful of sin? How can we look at God and think most about sin? Maybe we repented, felt sorrow for our sin and changed our mind about living a life if sin, but never really renewed our mind about who we are in the kingdom of God. https://supplementsafari.com/5-minute-manifestation-review/
Lylazarella 2020-08-03 02:16:43
You may remember the Glucoflow Supplement Review announcement about a popular diabetes drug - a new treatment for diabetes approved in late 2006. The release statement also said, The most common side effects in clinical studies were upper respiratory tract infection, sore throat, and diarrhea. Now, compare that to the effect of Milagro de la Selva no contraindications in studies, Diametrix no side effects from any of the natural ingredients, and these natural products have been used for hundreds of years. https://supplementsafari.com/glucoflow-supplement-review/
retamasten 2020-08-03 12:40:53
Finding a cure for diabetes, be it Type 1 or Type 2, <a href="https://fitherd.com/glucoflow-supplement-review/"> Glucoflow Supplement</a> has been an ongoing venture for many years and has enlisted the support of countless organizations. One area that continues to draw controversy is the possible connection between diabetes and stem cell research.This type of research is a reasonably new technology that procures primitive human cells and manages to turn them into almost any variety of cells in the human body. Many scientists are hoping to reveal treatments and even cures for some of the worst diseases which include Type 1 and Type 2 diabetes. Although there has not been viable proof that it can offer help there are many researchers who are still working to find out if it can. <a href="https://fitherd.com/glucoflow-supplement-review/">https://fitherd.com/glucoflow-supplement-review/</a>
Lylazarella 2020-08-03 12:26:03
"First off, you're asking how this 'brand new game' works, but it's not new, at all. It's been hanging around on the fringes of the casino industry ever since the WSOP's own Joe Awada created the game for his company, Gaming Entertainment, quite some time ago." We consider it our job to keep up on ALL of the new games and trends in the industry, as well as their history. Hey, we're not the top casino party company for nothing. Grin After my short, boring history lesson about the game, it was time to get down to the business of how "3 Way-Action" worked. Here is how the game was taught to this very attentive group.... https://ultranutrosupplements.com/pro-race-consultants-review/

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>