Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Jiří Kovanda a Eva Koťátková – Skvrny (1)

2007-06-11 19:42

Článek k výstavě a ukázky najdete zde

28.5. - 31.8. 2008

společná instalace Evy Koťátkové a Jiřího Kovandy
druhá dvojce z celoročního projektu generačně konfrontačních výstav

Druhou dvojici v chronologickém pořadí letošních uměleckých setkání ve Futuře tvoří Eva Koťátková (1982) a Jiří Kovanda (1953). Vedou vzájemný rozhovor, přemýšlí, píšou, malují a instalují již od začátku spolu. Pozorují a prožívají měnící se společnou instalaci, která se přelévá jednou jedinou místností. Instalace s názvem Skvrny je naplněým dialogem Evy a Jiřího, dvou zvědavých a citlivých partnerů v diskusi. Jejich společná instalace se tak stává mapou, společným mentálním i vizuálním uzemím, celkem, do kterého samozřejmě vstupuje také divák. Setkání diváka s uměním je hravé, nenucené, divák je obklopen předměty, barvami, otázkami, asociacemi a vzpomínkami, které rozečítá podle vlastního klíče. Jedná se o setkání velmi osobní. Ztišené a důvěrné. Výstava - projekt dvou umělců pro jednu místnost - je komentářem společného prožitku obou zúčastněných. Je na první pohled patrné, že se oba umělci navzájem již dlouho znají, hovoří podobnou vizuální řečí a navzájem si rozumějí. Nijak se tím netají. Přesto jde o výstavu překvapivou a napínavou, v žádném případě „se nehraje na výsledek", důležitý je vznik samotné instalace a společná práce. Neméně důležité jsou vzájemné vztahy: barvy a předmětu, objektu a kresby, skvrny a pozadí. Tvar instalace zůstává záměrně neuzavřený, hranice se stává pouhým náznakem, a tím přestává být barierou. Vizuální volání se neokázale nese všemi směry. Společnou výstavou v prostoru galerie Futura rozhovor Evy a Jiřího jistě nekončí.

A malý dodatek. Skvrny snad evokují vizuální chybu s nejasnou hranicí. Svrny nefungují bez pozadí. S drobnými chybami a jistou nedokonalostí se však počítá. Estetika obou autorů, Kovandy i Koťátkové, se skvrnou - chybou pracuje. Skvrny z tohoto úhlu pohledu mohou být velmi inspirativní, nemusí být nutně jen krásné nebo naopak odpudivé. Skvrna sama o sobě se tak v podání Koťátkové s Kovandou stává výrazným vizuálním i významovým akcentem.JIŘÍ KOVANDA
Ne každý český umělec se může pochlubit takovým uznáním v zahraničí jako Jiří Kovanda. A to přesto, že se jeho práce umění spíš tak trochu vysmívají.
Jeho záznamy performancí z období normalizace posunují tvorbu do oblasti sociální zkušenosti, jeho kresby i koláže znevažují vysoké umění a jeho nejnovější projekt, při kterém vyzývá návštěvníky londýnského muzea moderního umění k líbání přes sklo, vyvolává úsměv na tváři.

/zdroj - http://mfdnes.newtonit.cz/ 

EVA KOŤÁTKOVÁ
Laureátkou Ceny Jindřicha Chalupeckého se v r. 2007 stala Eva Koťátková (25). Porotu s mezinárodní účastí oslovila projektem, v němž si pohrává s prostorem a každodenními situacemi, které se v něm se odehrávají. Vyhlášení osmnáctého ročníku prestižního českého ocenění pro výtvarníky do 35 let se konalo 14. listopadu v pražském klubu Roxy.
Studentku pražské AVU a absolventku VŠUP vybrala jury do finále proto, že originálním způsobem propojuje performanci a sochařství. Navazuje na tradici konceptuálního umění šedesátých let. Její akce, objekty a kresby také charakterizuje dadaisticky rozpustilý smysl pro humor.
Eva Koťátková dokázala zužitkovat omezení prostoru Galerie Jelení a razantní proměnou ho využít ve svůj prospěch především tím, jak v komplexním pojetí díla dynamicky použila různé materiály. Vítězka k ocenění sama řekla, že je pro ni překvapením a významným impulsem k další tvorbě.


Eva Koťátková a Jiří Kovanda: Skvrny

FUTURA
Centrum pro současné umění
Holečkova 49, Praha 5 – Smíchov, tel.: 251 511 804
e-mail:
info@futuraproject.cz http://www.futuraproject.cz
Otevřeno: st - ne 11 - 18 h.

Komentáře (1)

Eva Koťatková 2015-02-07 01:23:39
Hledám rod Koťátkových - ozvěte se.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>