Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

KOSATKA, KRKAVEC, ŽÁBA, BUŘŇÁK

2008-10-29 10:00

Článek o výstavě a ukázky najdete tady

KOSATKA, KRKAVEC, ŽÁBA, BUŘŇÁK
SOUČASNÉ UMĚNÍ INDIÁNŮ TICHOMOŘSKÉHO POBŘEŽÍ KANADY
4. 11. 2008 – 4. 1. 200 

Výstava, která se koná v rámci listopadové přehlídky Současné kanadské indiánské kultury v Praze, pochází z majetku soukromého sběratele Waltera Larinka, žijícího v Berlíně. Cílem výstavy je představit současné výtvarné trendy kanadských domorodých umělců, kteří sice navazují na staré tradice, ale zároveň hledají nové cesty především v použití nových technologií. Výběr výtvarných děl výstavy se soustřeďuje hlavně na barevné sítotisky a stříbrné šperky, které nové tendence moderní produkce kanadských domorodých umělců nejlépe vystihují. Sítotisky a šperky na výstavě doplní masky, vyřezané
tradičním stylem, avšak s použitím moderních barev i konstrukčních prvků. V souhrnu budou vystavovány artefakty, jež naše veřejnost zatím neměla v Praze příležitost spatřit. Nové produkty umělecké tvorby národů Severozápadu budou mít návštěvníci možnost srovnat s výběrem několika málo historických sbírkových předmětů Náprstkova muzea.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur otevírá ojedinělou výstavu, kterou české veřejnosti poprvé představí současného umění kanadských Indiánů.
Cílem výstavy je představit nové směry produkce kanadských indiánských umělců, kteří sice navazují na staré tradice, ale zároveň hledají nové cesty jak v samotném výtvarném zpracování tradičních námětů, tak i v použití nových technologií. Výběr výtvarných děl se soustřeďuje především na barevné sítotisky a stříbrné šperky, které nové směry a tendence moderní produkce kanadských domorodých umělců nejlépe vystihují.
Na výstavě se představí díla třinácti všestranných kanadských výtvarníků zvučných jmen. Jsou mezi nimi např. členové slavné umělecké rodiny Huntových národa Kwakiutlů, v čele s nejproslulejším z nich - Tony Huntem. Národ Haidů representují Clarence S. Mills a Don Yeomans, kteří jsou považováni za jedny z nejlepších indiánských umělců vlastní generace. Mezi řadou dalších zaujme především svým novátorským stylem Susan A. Point, příslušnice Pobřežních Sališů.
Nové produkty umělecké tvorby národů Severozápadu budou mít návštěvníci možnost srovnat s výběrem několika historických sbírkových předmětů NM - Náprstkova muzea, které shromáždil Tadeáš Haenke v 18. století a Filip Oberländer na počátku 20. století.
Výstava nabízí representativní průřez uměním jedné generace indiánských výtvarníků, která se svými díly vyrovnává se složitou minulostí a emancipuje se v přítomnosti. Vystavované grafické listy, šperky a masky pocházejí ze soukromé sbírky Renate a Waltera Larinkových žijících v Berlíně.

Výstava se koná v rámci festivalu současné indiánské kultury INDIÁNSKÝ PODZIM, který pořádá Velvyslanectví Kanady ve spolupráci s Národním muzeem – Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur a dalšími institucemi. Výstava se koná za finančního přispění Ministerstva kultury v ČR.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>