Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

KONEČNĚ SPOLU: SLAĎÁK PRO DIABETIKY

2008-08-14 04:30

Filmová premiéra: Produkce Helen Huntová. Scénář Helen Huntová. Hlavní role Helen Huntová. Režie Helen Huntová. A kdo pro romantické komediální drama Konečně spolu asi tak mohl složit hudbu? No jistě, David Mansfield. Jedna z předních hollywoodských hereček střední generace přeci nemůže dělat všechno.
Vztahy a životní krize stále fungují jako vhodné náměty k natáčení dalších a dalších filmů. Uchýlila se k nim také pětačtyřicetiletá Američanka, pro kterou už byla kariéra herečky asi příliš stísňující, a tak při svém prvním režírování celovečerního snímku obsadila i řadu dalších pozic. K vypořádání si však zkraje vzala až příliš problémů najednou. A to samé se dá říci o hlavní hrdince Konečně spolu.
Téměř čtyřicetiletá učitelka April Epnerová sice měla pocit, že svému životu dokázala dát nějaký řád, ale dlouho jí to nevydrželo. Manžel Ben ji opustil a ke zlepšení nálady přidal zhodnocení, že byl celý vztah omyl. Raněná a bezdětná April začne pochybovat o tom, že by někdy mohla mít vlastní caparty. Přidají se však další potíže. Její adoptivní matka umírá a zčistajasna se objeví ta biologická v podobě výstřední Bernice. K tomu stačí přihodit několik posledních úletů s Benem a nového chlapíka Franka, jenž patří do kolonky sympatických, rozvedených a starostlivých otců. Výsledovkou je prosté konstatování, že to April nebude mít v dalších dnech jednoduché.
Snadnou práci nemá ani samotná Helen Huntová, jelikož srozumitelně ukočírovat takovýto námět, vycházející z románového bestselleru Elinor Lipmanové, není nic snadného. Nejde v první řadě o romantickou komedii, ale o dospělé drama, které řeší řadu zásadních otázek. Bohužel je do něho nahodile vloženo několik fórků a láskyplných pasáží. April se například nejednou zachová vůči novému „McVysněnému“ jako mrcha. Chvíli poté se do příběhu ale začnou cpát romantické motivy, což s ohledem k předešlému dění vyznívá značně nevhodně a především se tím vytrácí jakákoliv romantika. Podobně jsou na tom i humorné vsuvky. Ne že by samy o sobě nefungovaly. Většinou se u nich minimálně pousmějete, avšak shodí budovanou civilní atmosféru, a trvá tak zbytečně další minuty, než se naladíte zpátky.
Jinak Konečně spolu patří k celkem svižné a příjemné podívané. Helen Huntová jako herečka nezklamala a plně se roli April oddala. Životní krize se u ní dá zaregistrovat během pár záběrů, jelikož nevypadá jako klasicky hollywoodsky upravená hvězda. Má blízko ke ztrhané ženě na pokraji sil, díky čemuž se s ní většina dokáže určitě lépe ztotožnit. Přesným opakem se poté zdá být Apriliina pravděpodobně pravá matka Bernice, kterou ztvárnila Bette Midlerová. Jako populární televizní moderátorka hýří energií, avšak v takovém množství, že by ve studiu měla raději zůstat zavřená 24 hodin denně. Přehnaný entuziasmus leckdy škodí zdraví. A co se týče Colina Firtha, samozřejmě odvádí skvělý výkon. Cynické hlášky z něho padají přirozeně, čímž si zajisté uchlácholí většinu ženského diváctva. Ačkoliv on by to dokázal určitě i bez nich.
Konečně spolu se přesto na více než průměrnou podívanou nevytáhne. Helen Huntová se za svůj první režisérský počin stydět nemusí, jelikož dokázala složitou látku převést na plátno celkem úspěšně. Škoda oněch přílišně okatých přechodů mezi dramatem a romantickou komedií. Film totiž jako drama příliš nezapůsobí a na romantickou komedii se v něm zase nachází málo romantiky. Volný večer ale dokáže zaplnit.
Napsal: Martin Čuřík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>