Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Klavír, na který hrál Mozart

2007-08-17 23:48

Klavír, na který hrál Mozart

Kladívkový klavír, na který hrál Wolfgang Amadeus Mozart při své první návštěvě Prahy v lednu 1787 v Ústavu šlechtičen na Novém Městě pražském, je součástí sbírky hudebních nástrojů Národního muzea – Českého muzea hudby. Od 16. srpna 2007 je umístěn ve stálé expozici Človek – Nástroj – Hudba v Karmelitské ulici.

Klavír byl zhotoven přibližně v roce 1785 a není autorsky označen. Pravděpodobně se jedná o práci vídeňského mistra Franze Xavera Christopha (1728–1793), u něhož se vyučil rodák z Olomouce a významný vídeňský varhanář Ignaz Kober (1756-1813), původně označovaný za autora tohoto klavíru. Protože jsou známé pouze tři dochované nástroje
F. X. Christopha (kombinace varhan a stolového klavíru – varhanový klavír ve vídeňské sbírce, stolový klavír v Záhřebu a claviorganum na zámku Jevišovice u Znojma), jedná se o unikátní exemplář, který znamená významný posun ve výzkumu strunných klávesových nástrojů poslední třetiny 18. století.

Klavír byl do podzimu roku 2005 vystaven ve vile Bertramka, poté převezen do Vídně a svěřen k restaurování přednímu rakouskému restaurátorovi Albrechtu Czerninovi za odborného dohledu rakouského specialisty na strunné klávesové nástroje přelomu 17.-18. století doc. Alfonse Hubera. Nástroj měl být restaurován do „vystavitelného" stavu s maximálním zachováním jeho historické autenticity. Klavír byl ve své celkové struktuře staticky neporušený a jeho rezonanční deska má vysokou stabilitu. Za pomoci endoskopu provedl mistr Czernin technický nákres doposud neznámé vnitřní konstrukce křídla. Na základě těchto zjištění se podařilo restaurovaní nástroje do „hratelného" stavu s opatrným naladěním strun (o tercii níže od původního ladění). Při výjimečných příležitostech lze tedy předvést i krásu jeho zvuku.

Nástroj je celodřevěné konstrukce se dvěma kolenními pákami a má rozsah pět oktáv
(F1– f3). Je vybaven náraznou klavírní mechanikou (Stosszungenmechanik). Mahagonová skříň o rozměrech (221 cm – délka, 98 cm – šířka, 24 cm – výška) stojí na čtyřech nohách zužujících se ve čtyřhran. Na rezonanční desce je rozeta o průměru 10 cm. Klaviatura
s černými klávesami zdobenými perletí každého upoutá na první pohled.

Restaurován byl v roce 2006 díky finanční podpoře Da Ponte Institutu ve Vídni.

Při příležitosti umístění klavíru do stálé expozice Českého muzea hudby pořádá Národní muzeum v úterý 4. září 2007 v prostorách dvorany Českého muzea hudby v Karmelitské ulici na Malé Straně výjimečný koncert „Nezapomeňte na Mozarta“.
Na koncertě z děl W. A. Mozarta a jeho současníků zazní právě tento restaurovaný klavír.

Kontakt:
České muzeum hudby
tel.: 257 257 777, 257 257 738
e-mail: c_muzeum_hudby@nm.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>