Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Klára S.

2007-06-11 19:42

KLÁRA S.

Autor: Elfriede Jelineková

„Nejprve zastiňoval můj život otec, teď ho zastiňuje problém v partnerství. Člověk před takovými zmatky prchá jako před morem, umělec je nuceně vyhledává, aby se mohly odrazit v jeho díle.“ (E. Jelineková, Klára S.)

Hudební drama přední rakouské spisovatelky Elfriede Jelinekové, nositelky Nobelovy ceny za literaturu. Klára S. je metaforou společnosti v pokročilém stádiu rozkladu, kde prakticky všechny postavy jsou reprezentanty „nemocí“ tohoto světa. Příběh Kláry a Roberta Schumannových je příběhem tvořivé ženy, která byla společenskými konvencemi přinucena akceptovat pouze roli pianistky-interpretky a potlačit vlastní tvořivost i osobnost. Veškeré její snahy o samostatnou skladatelskou činnost byly ze strany jejího duševně chorého muže-komponisty „torpédovány cíleně rozloženými porody“ (Klára S.). Klára se ocitá i se svým mužem v prostředí vily italského básníka, excentrika a fašisty Gabriela D´Annunzia ve Vittoreale u Gardavského jezera, tedy v dekadentním prostředí, které je jakýmsi jevištěm pro exaltovaný projev mužské sebestřednosti, ješitnosti, narcismu a šovinismu, které je světem, kde vládne jediný, vrcholně estétský mužský duch.

Hrají:

Vanda Hybnerová

Martin Finger

Jiří Štrébl

Jana Krausová

Gabriela Míčová

Dana Poláková / Eva Leinweberová

Věra Ondrašíková

Marina Fialková

Martin Pechlát

Na klavír: Michaela Polášková

Hudba: Petr Haas na motivy klavírní Sonáty fis moll Roberta Schumanna

Režie: David Jařab

Scéna: D&D

Kostýmy: Kamila Polívková

OHLASY Z TISKU:

V průběhu jednoho roku je to již třetí hlavní role, ve které Vanda Hybnerová předvedla mistrovský výkon hodný toho nejvyššího ocenění.“ Bronislav Pražan (Týdeník Rozhlas, 31. ledna 2005)

„Herecky dominuje Vanda Hybnerová jako Klára S... Klára je hrdá, svázaná, přisprostlá, hrubá, ale také lyricky zasněná, zoufalý uzlíček nervů, hrdinka bojující o svou identitu ve světě, který ji neustále svazuje... hlavním protihráčem je jí sebevzhlíživý D´Annunzio Jiřího Štrébla, vychutnávající si s rozkošnickou dekadencí svou slávu, bohatství a služebnictví svých bíle oděných odalisek...“ Jana Soprová (Scena.cz, 21. prosince 2004)

„Již podruhé... exceluje v titulní roli dramatu Jelinekové Vanda Hybnerová.“ Jiří P.Kříž (Právo, 28. prosince 2004)

„Hraje ji skvěle, pantomimicky a tragikomicky Vanda Hybnerová a představuje klavíristku Claru Schumannovou (1819 – 1896), manželku slavného Roberta, který tu je zobrazen jako zlomený chudák (Martin Finger).“ Jiří Peňás (Týden, 21. února 2005)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>