Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

JORDI TORRENS & STRING TIME (Španělsko)

2007-08-22 23:18

JORDI TORRENS & STRING TIME (Španělsko)

www.jorditorrens.com

www.myspace.com/jorditorrens

17th March 2008: Reduta Jazz Club (Prague) - Jordi Torrens & String Time Acoustic Band
20th March 2008: ATRIUM Concert Hall (Prague) - Michal Filek/Jordi Torrens Duo


Španělský kytarista a skladatel Jordi Torrens u nás poprvé koncertoval v září 2007. Na jaře 2008 bude v Čechách znovu, vystoupí se stejnou sestavou a opět ho podpoří muzikanti ze souboru String Time Acousti Band jehož stálým hostem je trumpetista František Schejbal. Dalšími v bandu jsou Michal Filek baskytara, Jan Kysela kytara, Lojza Hedervári bicí.

Jordi Torres přijede do Čech natáčet, ale také koncertovat. Za zvláštní pozornost stojí vystoupení v pondělí 17.03. kdy celý kvintet vystoupí v Jazz Clubu Reduta a čtvrtek 20.03. kdy se v Koncertní síni Atrium Žižkov bude hrát komorní verze pořadu. Nezapomíná se na mimopražské publikum, jeden koncert uvidí Příbram, ve středu 19.03.2008 v rámci jazzového večeru Motorbaru Tarantula.

Posluchači uslyší španělská Bolera, Latin music a Jazz, především z nového alba Vivir el Momento.
Tvorba Jordi Torrense spojuje tradiční španělskou a latinoamerickou hudbu s jazzem.
Jeho neoblíbenějším nástrojem je kytara Framus AZ-10, model Blonde.

Sólistou i doprovazečem
Hudba Jižní Ameriky a Španělska pronikla do Střední Evropy pravděpodobně především prostřednictvím několika vln hudebníků a kultovních událostí. Povědomí o ní je však u nás stále velmi mlhavé a otevřít tyto kulturní hranice bude asi mnohem větší problém než otevřít hranice zeměpisné. Jednou z osobností této kultury, kterou bychom rozhodně neměli přehlédnout je katalánský kytarista a skladatel Jordi Torrens.

Jordi Torrens prožil mnoho let své hudební kariéry jako kytarista a doprovazeč koncertující po celém světě v doprovodných kapelách hvězd latinoamerické muziky, zejména se slavnými zpěváky. Tento, v roce 1959 narozený Barceloňan, se dnes řadí mezi nejlepší světové specialisty hudebního stylu Bolero, který lze nejpřesněji popsat jako latin ballad. Hlavní muzikantské zkušenosti získal Jordi při vystoupeních a nahrávání společně s klíčovými osobnostmi Latin music. Jeho kytara se leskla ve světle reflektorů všech metropolí USA v Jižní Americe, na Kubě i v Evropě. Na seznamu jeho spoluhráčů najdeme taková hvězdná jména jako jsou Moncho, Armando Manzanero, Olga Guillot, Dyango a další. Jedním z jeho pravidelných spoluhráčů, je také zpěvák a kytarista Rafael Basurto z mýtické kapely Los Panchos, který ho označuje za jedinečnou osobnost syntézy Bolera a moderního jazzu. Jordi Torrens působil také několik let v kapele slavného zpěváka Moncha. Po jednom jejich společném koncertu v Barceloně, vyšla ve vlivných místních novinách recenze, kde se mimo jiné psalo: „Monchův hlas byl skvěle podbarvován vzrušujícími jazzovými kresbami kytaristy Jordi Torrense........“ Další z jeho kolegů, skvělý americký baskytarista Seth Horan o něm v jednom interview řekl: .....Jordi Torrens je jako jazzový kytarista a skladatel skutečně jedinečný .“

Muzikantský život však není naplněn pouze koncertováním. Mezi jednotlivými turné se Jordi zabývá především komponováním a instrumentací, pořádáním odborných seminářů a výukou na renomovaných španělských hudebních institucích. S oblibou se také účastní jamsessions nebo píše odbornou literaturu. Jeho nejdůležitějším pedagogickým dílem se stala kniha „Jazz theory book in Spanisch“ (Armonia moderna y otros Cuentos).

Mezníkem v Jordiho kariéře byl rok 2003, kdy se rozhodl výrazně omezit svoji koncertní činnost v roli doprovazeče a více se soustředit na vlastní kariéru sólisty a skladatele. Tehdy natočil své první sólové album „Com gent a la lluna“. V zápětí přišla další nabídka, tentokrát k natočení alba, autorských a pro něho typických skladeb ve stylu Bolera „Boleros de ida y vuelta“. Další sólové album vzniklo v roce 2006 pod názvem „Vivir el momento“.

Osobitost Jordi Torrense má hluboké kořeny v jazzu a je silně ovlivněna provozováním hudby celého světa, zejména jihoamerickými styly. Kultura Jižní Ameriky je také stálou součástí jeho života, protože za životní partnerku si vybral Argentinku. Na těchto kulturních pilířích postavil svůj osobitý styl, odrážející barvy, zvuky a nálady míst koncertování, muzikantských sessionů, setkání a prožitků. O tom je jeho silná a neobyčejně emotivní hudba. Doufejme, že si také u nás najde své publikum.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>