Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

JIŘÍ VŠETEČKA - PRAŽSKÝ CHODEC

2008-02-13 00:58

Tereziánské křídlo Starého královského paláce a Zahrada Na Valech

JIŘÍ VŠETEČKA - PRAŽSKÝ CHODEC

18.3.-31.8.2008

V prostorách Tereziánského křídla a v exteriérech Zahrady Na Valech má divák jedinečnou možnost shlédnout to nejlepší z celoživotní tvorby předního českého fotografa Jiřího Všetečky. Výstava velkoplošných fotografií, doplněná multimediální projekcí, přibližuje tvorbu autora prostřednictvím třech na sebe navazujících a tematických částí. V první z nich je nazvaná Pražský chodec – Jiří Všetečka, jeho město a lidé. Právě ze souhry mezi viděním Jiřího Všetečky a důvěrnou znalostí starobylé Prahy, jejích magických proměn a lidských osudů, vzniká mistrně zachycená harmonie, obdobná jako v důvěrném vztahu mezi mužem a ženou. Fotografická výbava sice připoutává kroky poutníka Jiřího Všetečky k zemi, ale jeho poetika zachycuje právě tu tichou vteřinu mezi dnem a nocí, kdy opar a světelná hra měsíce nebo slunce dodá Praze jedinečnou atmosféru a udělá ji tajemně krásnou.
Doménou zkušeného fotografa však nejsou pouze kratičké imprese, ale i dobový sociální dokument. Ve Všenápravě obrazem vznikaly fotografie ze života lidí jako inspirace k textům Jana Amose Komenského Obecná porada o nápravě věcí lidských. Nadčasový a dodnes platný text starý 400 let přiměl Jiřího Všetečku k realizaci originálních fotografií, které jsou k těmto textům jedinečně vázány. Snaha Jiřího Všetečky o „všenápravu obrazem“ vyzařuje ze světlem zachycené komunikace mezi lidmi před kamerou a za ní, z hlubokého pochopení fotografovaných tváří, výrazů, úsměvů i vrásek, typů lidí a vztahů mezi nimi.
V rozmezí posledních pěti let Jiří Všetečka často cestoval. Vystavoval např. v Alamosu, Alžíru, Berlíně, Bruselu, Budapešti, Bukurešti, Drážďanech, Jakartě ,Kuala Lumpuru, Paříži, Stockholmu, Phoenixu a Washingtonu. Všude propagoval naše hlavní město, poznával lidi…a hlavně je fotil. V Putování Pražského chodce uvidí divák svět očima citlivého fotografa, v jehož ohnisku zájmu vždy zůstanou lidé a jejich osudy.

otevřeno denně 10:00 - 18:00

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>