Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Filmy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Jedovatý prach

2007-11-06 00:29

Režie: Sue Harris, USA , 2005, český dabing, 84 min

Jedovatý prach vypráví příběh tří mladíků z New Yorku, kteří nedokázali získat odpověď na své záhadné zdravotní obtíže, které se u nich objevily v roce 2003 po návratu ze Iráku, kde sloužila jejich jednotka Národní gardy. Matka se svěřuje s obavami z rozsahu zdravotního postižení svého dítěte a z narůstající invalidity svého mladého manžela – veterána.

Autorka Sue Harris prostřednictvím interview umně dokumentuje jejich cestu od osobních traumat, přes „pozitivní“ výsledky testu na otravu uranem, ke zjištění pravdy o radioaktivních zbraních na bázi ochuzeného uranu. Jejich frustrace z mlčení organizace Veterans Administration se promění ve vztek, když si uvědomí, že tisíce dalších vojáků trpí týmiž symptomy.

Více než jedna třetina všech veteránů války v Zálivu pobírá podporu v invaliditě od Veterans Administration, zatímco používání radioaktivních zbraní na bázi ochuzeného uranu se od roku 1991 do 2. války v Zálivu zšestinásobilo!

Vědci odhalují kamufláž Pentagonu. Film Jedovatý prach přináší závažné obvinění Spojených států a jejich používání radioaktivních zbraní. Americká armáda dnes přiznává, že během studené války vědomě ozařovala vlastní vojáky, takzvané „atomové veterány“. Tento dokumentární film odhaluje užívání radioaktivních zbraní proti dalším národům mimo Irák: Marshallovy ostrovy, Vieques v Portoriku, Mei-hyang-Ri v Jižní Koreji, Jugoslávie.

Po skončení bude následovat debata s lékařem Hansjoerg Rothem a dřívějším velvyslancem při OSN a analytikem mezinárodních vztahů Miroslavem Polreichem.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>