Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Jeden svět 2009 - 11. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech

2009-02-25 09:43

11 - 19.3.2009

Jedenáctý ročník festivalu Jeden svět se bude letos konat v Praze od 11. do 19. března, v průběhu března a dubna se dále uskuteční ve 29 městech po celé České republice. Výběr z filmů Jednoho světa bude prezentován i v Bruselu a ve Washingtonu DC jako součást kulturního programu v rámci českého předsednictví v Radě EU.

Festival se koná pod záštitou Václava Havla, místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry, ministra kultury Václava Jehličky, ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga a primátora hlavního města Prahy Pavla Béma.

Pražské festivalové centrum bude již tradičně v kině Lucerna. Dalšími festivalovými kiny budou Světozor (malý a velký sál), Divadlo Archa, Atlas (malý a velký sál), Francouzský institut, Městská knihovna, Evald, Ponrepo a Divadlo Minor. Presscentrum a guest servis najdete v Langhans Galerii.

Akreditace pro návštěvníky
Divácká akreditace za 350 Kč umožňuje volný vstup do kin Lucerna, Světozor (velký sál), Městská knihovna a Atlas (velký sál). Tuto akreditaci je možné zakoupit od 9. 3. v Langhans Galerii a od 11. 3. ve festivalovém centru v kavárně kina Lucerna. Vstup do sálu je možný pouze s platnou vstupenkou, kterou je možné si zdarma vyzvednout v pokladně kina, kde se promítá vámi vybraný film. Vstupenky lze vyzvednout s jednodenním předstihem nebo v den představení, nejpozději 30 minut před začátkem projekce. Počet volných vstupenek pro akreditované je omezen. Při vstupu je nutné předložit akreditaci i vstupenku.

Podrobný program sledujte na
www.jedensvet.cz

Zahajovacím filmem festivalu se stane snímek Barmský VJ, jehož hlavní postavou je mladý barmský reportér Joshua, který společně s dalšími kolegy z exilové televize Democratic Voice of Burma podrobně zachytil protivládní demonstrace v září roku 2007 a jejich následné brutální potlačení.
Jak je již tradicí, Jeden svět přinese vynikající filmy o Barmě, Íránu, Kašmíru, Darfuru, Ekvádoru, Venezuele, Kongu či Severní Koreji, letošní ročník ale nebude primárně o konkretních zemích. Nosnými tématy letošního ročníku jsou zásadní globální výzvy současného světa: nafta, plyn, energetika, voda, oteplovaní, ekonomika a finanční krize. Věci, které nás v České republice, ale i lidi na ostatních místech světa, zásadním způsobem ovlivňují.

U příležitosti dvacátého výročí od pádu Železné opony jsme naším letošním vizuálem chtěli naznačit, nakolik nám záleží na oslovení generace dnešních dvacetiletých, kteří představují první generaci v České republice, která vyrostla ve svobodě. Zároveň jde o generaci, jejíž život bude zásadním způsobem ovlivněn současnými globálními výzvami.

Tématická kategorie 20 let demokracie ve střední Evropě zrekapituluje uplynulých 20 let od pádu komunismu tak, jak je zachytili renomovaní dokumentaristé z České republiky, Slovenska, Polska, Madarska a Německa. Na on-line speciálu www.ceskatelevize.cz/jedensvet bude od 10. února každý týden přibývat jeden tematický blok s několika filmy, které bude možné zdarma zhlédnout v celé délce. Postupně zde bude k dispozici 25 celovečerních filmů reflektujících proměny, kterými prošla střední Evropa za posledních dvacet let.
Kolekce filmů Evropa v (jednom) světě bude reflektovat aktuální světové problémy se kterými se musí Evropa v čele s Českou republikou jako zemí předsedající Radě EU vyrovnat. Podtémata této kategorie jsou: Ekonomika; Energetika; Evropa jako globální hráč; Modrá zelená planeta a Evropa bez bariér. Filmům v této kategorii budu věnované speciální debaty, které Jeden svět uspořádá ve spolupráci s občanským sdružením Agora CE. Rádi bychom, aby letošní Jeden svět zafungoval jako prostor, kde by se mohl divák vyjádřit k věcem, které dnes česká a evropská politická reprezentace řeší na mezinárodní úrovni.. Této projekce a diskusní večery budou hostit Divadlo Archa, Městská knihovna a Francouzský institut.

Jeden svět představí vůbec poprvé v České republice práci významného amerického dokumentaristy a pedagoga harvardské univerzity Rosse McElweeho. Ve svém programu nabídne čtyři filmy z jeho dílny včetně slavného snímku Sherman's March. 

V letošním roce zaostříme také na Afriku a v sekci Obrazy Afriky seznámíme diváky s těmi nejzajímavějšími dokumenty afrických filmařů a se snímky zahraničních autorů o Africe.
Snímek Zahnat ďábla do pekla je portrétem skupiny statečných žen, které se zásadním způsobem zasadily za mír v Libérii.
Protagonisty vizuálně strhujícího dokumentu Barcelona nebo smrt jsou dva Senegalci, z nichž se jeden vydal na nebezpečnou plavbu za lepší budoucností do Evropy a druhý se rozhodl zůstat na chudém předměstí Dakaru a pomáhat místní komunitě.

Poprvé v historii Jednoho světa uvedeme hraný film. Půjde o snímek Zdeňka Tyce El Paso, který se zabývá osvětou o problematice sociálního vyloučení a je inspirován skutečným osudem romské vdovy, matky devíti dětí.

V neděli 8. března poběží na obrazovkách ČT 2 od 20 hodin v rámci Večer na téma: Jeden svět dokument Všechno je v pohodě. Snímek je jedním z nejlepších filmů o globálním oteplování posledních let.

Stejně jako v předchozích letech tvoří nedílnou součást festivalu také dopolední projekce filmů pro střední a základní školy, které se budou konat ve všech festivalových městech. Více informací najdete zde. 

V letošním roce našim divákům umožníme vidět nejnavštěvovanější a divácky nejúspěšnější filmy i po skončení festivalu. O výběru filmů rozhodnou svým hlasováním.

Ve spolupráci s Divadlem Minor navíc letos poprvé uvedeme několika denní program Jeden svět pro rodiče a děti složený z krátkých filmů pro nejmladší diváky. Projekce pro rodiče s možností využití dětského koutku pro jejich děti budou uváděné v podvečerních hodinách.

Ve čtvrtek 12.3. a ve středu 18.3. jsme v kině Lucerna přichystali od 14.00 dvě projekce vybraných filmů spojených s debatou pro seniory a seniorky. Filmy z našeho programu si pro tyto akce vybrali samotní zástupci z řad seniorů a vstup na ně je zdarma.

 


V letošním roce bychom rádi lehce narušili „centralizaci“ pražské části festivalu a proto připravujeme pilotní festivaly ve dvou městských částech, v Praze 4 se zázemím v KC Novodvorská a projekčním místem v KC Spořilov a městské částy Praha 11, kde se budou konat projekce v KC Zahrada.


Minulý rok jsme prolomili hranici 100 000 diváků a divaček. Doufáme a věříme, že se nám letos těmito speciálními akcemi podaří na festival nalákat i lidi, kteří o Jednom světe slyšeli, ale dosud se jim ho nepodařilo navštívit.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>