Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Šanson madame orgasmique

2008-02-13 00:01

Píseň „Je t´aime“, kterou nazpívala se Sergem Gainsbourgem, zakončila orgasmickými vzdechy, díky čemuž si vysloužila oficiální odsouzení Vatikánu a zákaz hraní v šesti evropských zemích. Dnes už si podobné excesy dopřává zřídka a stigma francouzské femme fatale omývá v klidných vodách šansonu. První koncertní randes-vous Jane Birkin s Prahou  se odehraje v sobotu v divadle Archa. Uvnitř ukázky.
Slavná píseň, která odstartovala její pěveckou kariéru, byla původně napsaná pro Brigitte Bardot. Ta ji ale odmítla v roce 1968 uveřejnit a když se její autor Serge Gainsboroug setkal s 22letou Jane Birkin, dal ženský part nazpívat jí. Její pozdější vztah s Gainsborougem  byl pro Birkin jako palivo, z něhož čerpala inspiraci pro další tvorbu. Jen  v sedmdesátých letech vydala tři sólová alba, jejichž autorství ale z větší části patří Gainsbourgu.
Jean Birkin v roce 1969
Nejinak je to mu i u alb, se kterými Birkin přijíždí do Prahy. Na Arabesque (2002), která vychází z jejich spolupráce,  mu patří autorství 12  písniček z celkových 15. K dalším dvěma albům si přizvala řadu slavných současných muzikantů, jako Bryana Ferryho , Manu Chaa nebo Betha Gibbonse z Portishead. Poslední album Fiction obsahuje skladby od Toma Waitse, Neila Younga, Maurice Ravela, Beth Gibbons, Kate Bush i kytaru Johnny Marra ze Smith.
Jean Bikin dnes ( píseň z alba Arabesque)
turban, freemusic.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>