Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Jan Zrzavý (1890 - 1977): Důvěrné příběhy /obrazy, kresby, ilustrace

2007-06-11 19:42

JAN ZRZAVÝ (1890 - 1977) - DŮVĚRNÉ PŘÍBĚHY

Obrazy, kresby a ilustrace

(Národní galerie v Praze - Sbírka moderního a současného umění, Sbírka grafiky a kresby)

Valdštejnská jízdárna

25. 5. - 16. 9. 2007

Záštita: Přemysl Sobotka, předseda Senátu Parlamentu České republiky

Výstava představuje Jana Zrzavého jako výjimečného solitéra, který dokázal na počátku 20. století, kdy se bouřlivě rozvíjely nové proudy a směry ve světě i u nás, vytvořit si jedinečnou autentičnost a dokázat ji rozvíjet po celý život. Jako hledače dokonalé harmonie a duchovní podstaty krásy a čistoty v umění. Ukazuje v průřezu celé jeho složité dílo s návraty k původním tématům z mládí. S dobovými výtvarnými a literárními kontexty a vlivy. S důrazem na zdroje a inspirace vycházející z jeho počátků jako východiska pro další práci, pozdější zklidnění do šifer neoklasicismu, sebereflexe v zobrazování sebe s fyziognomickou časovou proměnou a také záznamy osobně blízkých krajin. Také kresbu a ilustraci jako neodmyslitelnou součást jeho díla a další formy. Nakonec i specifiku jeho techniky a postupů v tvorbě.

DOPROVODNÉ PROGRAMY

Informace a rezervace: Lektorské oddělení, Sbírka moderního a současného umění, Národní galerie v Praze, tel: 224 301 003, vzdelavani@ngprague.cz.

Komentované prohlídky na objednávku

Objednejte si komentované prohlídky výstavy - přijďte s přáteli, kluby či zahraničními známými. Nabízíme také výklady v anglickém, německém a francouzském jazyce.

Cena: základní v češtině 200 Kč / 60 min. / 1 skupina (max. 25 osob); cizojazyčný výklad 1500 Kč / 60 min. / 1 skupina (max. 25 osob). Rezervace: dva týdny předem.

Valdštejnská jízdárna, Valdštejnská ul., Praha 1

Národní galerie v Praze zve posluchače do Valdštejnské jízdárny na výstavu....
VALDŠTEJNSKÁ JÍZDÁRNA

Jan Zrzavý (1890-1977): Obrazy, kresby, ilustrace. Do 16. 9.
Národní galerie jako dědička díla Jana Zrzavého připravila ke 40. výročí úmrtí reprezentativní průřez celou jeho tvorbou. Současně jej pojala jako odezvu na současné zrzavovské bádání, kterému chyběla reálná prezentace. Významně ovlivnil vývoj českého moderního umění 20. století. Jan Zrzavý byl malířem, kreslířem, grafikem, ilustrátorem, scénografem i literátem. Patřil do uměleckého sdružení Sursum a skupiny Tvrdošíjní. S jeho dílem přišla tajemnost magického a poetického symbolismu. Jeho tvorba je jím cele prostoupena – v autostylizacích, portrétech a postavách, v náboženských i civilních tématech, imaginárních krajinách, krajinách domova, Bretaně, Itálie a Řecka a konečně i v ilustracích slavných děl světové literatury.
------------------------

Národní galerie v Praze
Dílo Jana Zrzavého přitahuje pozornost návštěvníků

Retrospektivní výstava NG nazvaná Jan Zrzavý (1890–1977)/ Obrazy, kresby, ilustrace se těší neustálému zájmu široké veřejnosti. Uvedla to pro ČTK mluvčí galerie Petra Jungwirthová.
K uspořádání této velké výstavy vedlo několik důvodů: Především jde o představení Jana Zrzavého jako jednu z nejvýraznějších postav českého moderního umění 20. století a připomenutí třicátého výročí od umělcovy smrti. V roce 1975 věnoval umělec Národní galerii v Praze více než sto obrazů, patnáct set kreseb a menší soubor grafik a písemností. Uspořádání rozsáhlé výstavy bylo proto
i morálním závazkem vůči tomuto umělci. Různorodost námětů Zrzavého děl je rozsáhlá: od autoportrétů, portrétů, mýtů a symbolických motivů ve figurálních kompozicích, náboženských témat, samotných zátiší, ilustračních a scénografických prací až po grafiku. Dalším jeho velkým tématem byla krajina. Na výstavě konané ve Valdštejnské jízdárně, je představeno přes 250 exponátů, nechybí zde slavná Kleopatra, Stařec (Autoportrét), Údolí smutku, významnou měrou je zastoupena též kresba, ilustrace, scénografické návrhy, grafické listy. K vidění jsou zde nejen významná díla z majetku NG nebo soukromých sběratelů. Několika zápůjčkami se podílí i Moravská galerie v Brně, Národní muzeum, Muzeum umění Olomouc, Západočeská galerie v Plzni, Uměleckoprůmyslové museum v Praze a řada dalších. Podle kurátorky výstavy Zuzany Novotné vychází koncepce z prezentace nejvýznamnějších děl, z nového přístupu k umělcově obsáhlé tvorbě. Pro některé "mírně kontroverzní" video s názvem Zrzavý film v režii Michala Pěchoučka, doplňuje kalendárium nejdůležitějších údajů ze života Jana Zrzavého. Film se tak stává logickým prvkem výstavy.
Jak dále uvádí Jungwirthová, průměrná denní návštěvnost se pohybuje kolem pětiset návštěvníků. Až dvojnásobek návštěvníků pak pravidelně přiláká první středa v měsíci, kdy je vstupné na výstavu zdarma. Výstava Jana Zrzavého se tak stává jednou z nejúspěšnějších výstav Národní galerie v Praze za období leden - červen 2007, ve kterém NG zahájila celkem deset výstav (mezi nimi též výstavu Emila Filly konanou ve spolupráci se Správou Pražského hradu) a zrealizovala řadu projektů. Výstavu Jana Zrzavého opět doplňuje bohatá řada doprovodných programů, včetně komentovaných prohlídek.
Retrospektivní výstava děl Jana Zrzavého, která začala 25. května potrvá ještě celý měsíc a týden, tzn. do 16. září 2007. Vzhledem k další připravované výstavě, nebude tato výstava prodloužena.

V sobotu 8. 9. 2007 bude z technických důvodů výstava zpřístupněna až od 11 hodin.

Vstupné na výstavu:
základní 150 Kč, snížené 70 Kč, rodinná vstupenka 200 Kč
Vstupné na výstavu od 16 hodin: základní 80 Kč, snížené 40 Kč, rodinná vstupenka 100 Kč

Otevírací doba
Denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>