Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Z pohádky do pohádky

2008-12-05 01:29

Vždycky se vám líbily Popelčiny svatební? Nebo třeba róba, v níž kul své pikle Rumburak? Výstava Jak se oblékají pohádky vám oba tyto kostýmy ukáže zblízka. A nejen je, v románských sálech Strahovského kláštera je až do 1. ledna k vidění na 65 kostýmů z 14 nejznámějších pohádek.
Jsou šaty princů a princezen ve skutečnosti takové, jako ve filmu nebo vypadají jinak? Byl myší kožíšek princezny Lady doopravdy z myší a jak zpívá růže z Pyšné princezny? Na všechny tyto otázky najdete na výstavě Jak se oblékají princezny odpověď. Prohlédnout si můžete nejen pohádkové kostýmy a rekvizity, ale i záběry a fotografie z natáčení, které nebyly dosud nikde zveřejněny.
„Již několik let se pohybuji v oblasti dětské tvorby a filmu a hlavně jsem velkou milovnicí pohádek. Uspořádat výstavu s původními exponáty mě lákalo už proto, že v české historii nemá obdoby. A to je velká škoda, vždyť české pohádky patří k těm nejlepším na světě,“ říká autorka výstavy Jana Sommerová. Ačkoli se příprava takovéto výstavy může zdát jednoduchou, opak je pravdou. Jejímu uspořádání předcházelo více jak půlroční pátrání v barrandovském kostýmním fundusu. Na jeho konci se ale podařilo dát dohromady kolekci 65 šatů ze 14 nejznámějších pohádek. 

Kromě provařené Popelky a Myšího kožíšku máte možnost vidět konečně v barvě kostýmy z Pyšné princezny (pohádka pochází až z roku 1952) nebo ještě o něco starší oděvy z Císařova pekaře a Pekařova císaře. I když ten už barvě natočen byl. Všechny tyto přes padesát let staré šaty jen dokazují, na jak vysoké úrovni bylo a stále je české filmové kostymérství. Neboť jak říká pohádkový matador Václav Vorlíček, film pracuje s detailem a je na něm vidět každá nitka a kostýmy proto musí být perfektní. A to že perfektní jsou, dokazuje právě to, že se i dodnes zůstávají ve výborném stavu a nerozpadají se zapomenuty někde ve skříni.
Výstava se ovšem nevěnuje jen starým hitům, prohlédnout si můžete také velmi zdobné oblečení z aktuálních pohádek, jako jsou oba díly Z Pekla štěstí nebo  Nejkrásnější hádanka. A pokud vás vedle kostýmů také zajímá, jak jednotlivé pohádky vznikaly, jsou pro vás samozřejmě přichystány klasické info-panely se základními daty o jejich natáčení. Malí nezbedové a parádnice se pak mohou za své pohádkové hrdiny převléknout a nechat se na památku vyfotografovat.
To, že se výstava pohádkových kostýmů koná v předvánočním, není náhoda. Z televizních obrazovek na nás začnou co nevidět pohádky intenzivně útočit a koho přitom popadne chuť se na ně podívat „in natura“, má k tomu ve Strahovském klášteře jedinečnou příležitost.
Více se o výstavě dozvíte zde


Lucie Christovová
foto: © Jan Čapek, 2media.cz
 
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>