Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Děti
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Jak Ježíšek posílá dětem vánoční dárky

2008-11-26 23:32

Jak Ježíšek posílá dětem vánoční dárky
1. 12. 2008 – 4. 1. 2009

Výstava knižních ilustrací s názvem Jak Ježíšek posílá dětem vánoční dárky v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí je pilířem vánočního programu Galerie hlavního města Prahy. Návštěvníky čekají také tvůrčí aktivity spojené s tématem Vánoc a už tradičně koncerty v Domě U Kamenného zvonu a v Trojském zámku.

V Blažejovně – přízemním sále Domu U Kamenného zvonu bude od 1. prosince 2008 do 4. ledna 2009 k vidění více než 40 ilustrací zpodobňujících Ježíšky, od předních českých výtvarníků. Na výzvu Hany Skálové namalovali Ježíška: Emma Srncová, Veronika Balcarová, Antonín Šplíchal, Iva Nováková, Leoš Konáš, Markéta Vydrová, Vlasta Baránková, Martina Lancingerová, Slavomíra Foretová, Naďa Kotrčová, Lucie Sunková, Jana Nejtková, Vendula Hegerová, Pavel Beneš, Jana Fernandes, Věra Faltová, Jan Kudláček, Lada Stará, Tereza Budilová, Kristýna Vraná, Hana Čápová a další. 

Redaktorka Hana Skálová – autorka a organizátorka výstavy Jak Ježíšek posílá dětem vánoční dárky o důvodech jejího vzniku říká: „Od roku 1990, kdy
k nám vtrhl fenomén zvaný Santa Claus, začaly děti postupně ztotožňovat tuto osobu s postavou Ježíška. Dříve stačila pouze mlhavá představa jakési kouzelné bytosti, vlivem konkurence Santa Clause však přišla potřeba dětem názorně Ježíška představit.
Zorganizováním této akce si nedávám za cíl vymazat Santa Clause z dětských hlav (to už asi nepůjde), ale dát dětem nový předmět k zamyšlení, jak by asi Ježíšek mohl vypadat. Ve většině zemí naděluje postava starého muže s nejrůznějšími názvy, na severu dokonce trollové, ale u nás nosí dárky chlapeček, což je přece krásná tradice. Pokud se Ježíškovi podaří postavit se proti otylému Santovi, a následkem toho začne alespoň pár stovek dětí kreslit vedle stromečku dítě v košilce, bude to velký úspěch
.“ 

Výstava je pouze součástí projektu, který vyvrcholí přibližně za rok vydáním knihy s obrázky a povídáními o Ježíškovi. Návštěvníci výstavy se potěší pohledem na krásné obrázky, ale mohou se stát i spoluautory a nakreslit nebo popsat svou představu Ježíška a jeho nadělování. 

Výtěžek z prodeje budoucí knížky a dobrovolné vstupné z letošní výstavy poputuje na účet nadace Záblesk – olomouckého sdružení, založeného rodiči hluchoslepých dětí, jež peníze využije na nákup potřebných pomůcek pro děti, které vnímají svět pouze dotykem. 

Obvyklou součástí Vánoc v GHMP jsou koncerty. Ve čtvrtek 4. prosince od 19.00 hodin vystoupí v Domě U Kamenného zvonu Chrámový sbor sv. Ducha a provede Mši B-dur H. H. Voříška. Ve stejném sále pak předsilvestrovský program: Vážně, nevážně: Bolling, Piazzolla představí Kinsky Trio Prague. 

V Trojském zámku se, také tradičně, na Boží hod představí Collegium českých filharmoniků s vánočními melodiemi. 

Vánoční program GHMP doplní ještě výtvarné aktivity. V úterý 9. prosince od 10 do 18 hodin pak spolu s výtvarnicí Janou Piarovou mohou zájemci tvořit
z korálků. A to přímo ve výstavě Ježíšků. 

V průběhu adventu i vánočních svátků budou také otevřeny všechny čtyři aktuální výstavy, tj.: Bytosti odnikud / Metamorfózy akademických principů v malbě 1. poloviny 20. století v Městské knihovně, Veronika Bromová / Království v Domě U Kamenného zvonu, 1960 => Súčasnosť / Slovenské umění + čeští hosté v Domě U Zlatého prstenu a Beautiful people (a skryté rány) ve 2. patře Staroměstské radnice.

Přehled Vánočního programu v GHMP:
Dům U Kamenného zvonu:
1. 12. 08 – 4. 1. 09, denně mimo pondělí 10–18, výstava Jak Ježíšek posílá dětem vánoční dárky
4. 12. 08, 19 hodin koncert Chrámový sbor sv. Ducha
9. 12. 08, 10–18 hod. tvorba z korálků Jana Piarová
28. 12. 08 16 hodin koncert Kinsky Trio Prague
Trojský zámek:
25. 12. 08, 16 hodin koncert Collegium českých filharmoniků

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>