Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Ioana Nemes - Time Exposure

2008-02-12 23:44

GALERIE JIŘÍ ŠVESTKA
Biskupský dvůr 6, 110 00 Praha 1
tel 222 311 092 fax 222 311 099
e-mail: gallery@jirisvestka.com
www.jirisvestka.com

otevírací doba:
ÚT - PÁ 12 - 18 hod
SO 11 – 18 hod 

VÝSTAVA:
21. 03. – 05. 04. 2008
Ioana Nemes
Time Exposure 

Ioana Nemes - nejperspektivnější východoevropská umělkyně
Rumunská umělkyně Ioana Nemes, kterou zastupuje Galerie Jiří Švestka, je loňskou nositelkou ocenění “Future of Europe”. Jedna z nejdůležitějších cen udělovaných v oblasti současného umění je určena mladým tvůrcům z východní Evropy. Práce Ioany Nemes budou vystaveny od 21.3. do 5.4. v Galerii Jiří Švestka.

Porota složená ze zástupců Galerie současného umění v Lipsku a dalších odborníků v oblasti umění ocenila koncept projektů World Project a Monthly Evaluations, v rámci kterých Ioana denně sledovala a podrobně dokumentovala svůj profesní a osobní život. Na zeď ve svém bytě pravidelně zaznamenávala své nápady, přání, plány a umělecké projekty, doplňovala je svými fotografiemi, texty a kresbami. Postupně tak z ní vytvářela jakýsi organizér a prostředek měření svého vývoje. Přesun úkolů a aktivit ze sekce IN do sekce zvládnutých OUT jí umožňoval sledovat osobní rozvoj hned v několika aspektech jejího života a vývoj své práce. “Nejotevřenější formou komunikace jsou pro mě rozhovory se sebou samou. V tomto projektu jsem si uvědomila, že jsou i nejefektivnějším způsobem prezentace vlastní práce a uvědomování si osobního rozvoje,“ říká o svém námětu Ioana Nemes.

Ioana Nemes je již druhým umělcem oceněným v tomto projektu, kterého zastupuje Galerie Jiří Švestka. V roce 2005 jím byl polský malíř Rafal Bujnowski, jehož díla galerie vystaví v prosinci letošního roku. Ioaniny práce jsou v těchto dnech k vidění na Prague Biennale 3.

Ocenění “Future of Europe” začala v roce 2004 udělovat soukromá společnost Alpha 2000 a Galerie současného umění v Lipsku. Kandidáty z řad mladých umělců z východní Evropy každoročně nominuje a vybírá odborná porota. V loňském roce si cenu ve tvaru pěticípé hvězdy ze syntetického skla od bulharského umělce Plamen Dejanoffa – symbol spojení “východu” se “západem” a budoucnosti bez hranic - a odměnu ve výši 5.000 euro odnesl kosovský umělec Jakup Ferri. Mezi laureáty ceny v předchozích letech byly již zmiňovaný Rafal Bujnowski a chorvatská umělkyně Kristina Leko.

“Východoevropské umění na sebe v posledních letech poutá velkou pozornost,” říká Jiří Švestka, majitel stejnojmenné galerie. ”Mladí umělci z bývalého socialistického bloku přicházejí s inovativními a odvážnými myšlenkami a impulsy, a stávají se tak nositeli nových uměleckých podnětů a inspirace. Za tento svůj přístup jsou pak po právu uznáváni. Je škoda, že podobná cena, která by oceňovala zahraniční umělce neexistuje i v České republice,” dodává Švestka.
__________________________________________________________________________________________

Ioana Nemes
- nar. 1979 v Bukurešti, žije v Bukurešti
- vybrané výstavy:
“Prague Biennale 3”, Karlin Halls, Praha 2007
“Monthly Evaluations_12,20,28.01.06”, East-West gallery, New York 2006
“Temporary Studio: Monthly Evaluations”, Orizont gallery, Bukurešť 2006
“TEXT ground”, Display Gallery, Praha 2005
“Monthly Evaluations / Me (October 2004)”, Dolores/Ellen de Bruijne Projects, Amsterdam 2004
“Chasing My Self” 2020 gallery, Bukurešť 2004

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>