Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Ida Kelarová, Apsora & Jazz Famelija

2008-02-05 02:40

Ida Kelarová, Apsora & Jazz Famelija

Akce: 08.04.2008

Místo konání: Románské sklepení Starého královského paláce na Pražském hradě

8. dubna 2008 plánuje Správa Pražského hradu vystoupení zpěvačky romského původu Idy Kelarové, souboru Apsora a Jazz Famelija. Jde o mimořádný koncert v souvislosti s Mezinárodním dnem Romů, který připadá právě na 8. dubna. Pro vystoupení byl vybrán unikátní prostor Románského sklepení na Pražském hradě. Koncert se koná pod záštitou paní Livie Klausové.
Koncertem tak Správa Pražského hradu navazuje na úspěšné hudební vystoupení A. Gondolána, které se uskutečnilo v říjnu roku 2005, a zároveň vhodně doplňuje a zpestřuje nabídku kulturních pořadů na Pražském hradě.

Ida Kelarová je světově uznávanou zpěvačkou romského původu, koncertuje jak v Čechách, tak v zahraničí. Natočila nespočet CD a hrála hlavní roli v mnoha dokumentárních filmech. Aktivně se zapojuje do kulturních a sociálních programů, pořádá pravidelné workshopy a podporuje mladé umělecké naděje.

Informace o akci: 

Ida Kelarová pochází z romsko-moravské hudební rodiny. Její otec, Koloman Bitto, byl vynikající a velmi známý romský muzikant. Dodnes je její největší inspirací. Začátkem osmdesátých let začala koncertovat a později také učit romské písně, jejichž prostřednictvím odhaluje a hojí hluboké lidské emoce. V roce 1998 založila spolu se svým partnerem Desideriem Duždou romskou skupinu Romano Rat (Romská krev), s níž 5 let koncertovala po celém světě a úspěšně reprezentovala naši i romskou kulturu. Kromě práce se skupinou realizovala několik multietnických projektů.

Desiderius Dužda je kytarista, zpěvák, skladatel, jedna z nejvýznamnějších romských osobností reprezentující romskou kulturu na profesionální úrovni a s velkým respektem. Jeho otec Vojtěch Dužda, významný hudebník, byl Desideriův největší životní učitel. V roce 1998 zakládá spolu s Idou Kelarovou občanské sdružení MIRET, stává se jeho ředitelem a začíná se zabývat charitativní činnosti.

Mezinárodní profesionální sbor amatérských zpěváků Apsida (v překladu z romštiny “slzičky”) založila Ida Kelarová na počátku roku 2003 z řad absolventů kurzů Mezinárodní školy pro lidský hlas. Původně vznikl sbor za účelem uspořádání 3 koncertů a“vyzpívání“ peněz na dětský tábor v létě 2003. Myšlenku projektu ale nešlo tak rychle ukončit a tak Apsora pokračuje pod vedením Idy Kelarové a Desideria Duždy ve své činnosti dále.
K dnešnímu dni tvoří členskou základnu v České republice na 40 zpěváků. Apsora má za sebou více než pět desítek benefičních koncertů v Čechách i v zahraničí, účast na festivalech, natočení vlastního CD v roce 2005. Apsora je jediným sborem, který má na repertoáru původní romskou tvorbu. V současné době Apsora vystupuje se dvěmi koncertními programy. Tím prvním je „Song of my soul“ ,pilířem tohoto repertoáru jsou písně z pera romského skladatele, kytaristy, zpěváka a pedagoga Desideria Duždy, který společně s ostatními romskými umělci doprovází sbor na koncertech. Díky nevídané velikosti a porozumění podstatě a myšlence práce Idy Kelarové zaznívají na koncertech Apsory původní romské písně ve skutečně velkolepém podání. Jde o vyjádření, které nemůže ponechat člověka chladným, přestože většinou ani nerozumí romskému jazyku. Druhý repertoár je sborové provedení písní ze slavného muzikálu Jevgenije Dogy Cikáni jdou do nebe.

Jazz famelija Tvorba této formace se vyznačuje propojováním romských a jazzových prvků, propojováním romských harmonií a latinsko-amerických rytmů se zvukem jazzové kapely. Ida Kelarová tentokrát přizvala ke spolupráci ty nejlepší české a slovenské profesionální hudebníky. V jejich osobách se spojuje nejlepší tradice romského muzikanství s otevřeností a novátorstvem mladých jazzmanů.
Kromě osvědčených skladeb z minulých alb a lidových romských písní tvoří repertoár i nové skladby, kterých autorem je již tradičně zpěvák, kytarista a kapelník Desiderius Dužda. Jednotliví muzikanti dostávají v nové skupině hodně prostoru a tak si můžeme jejich hru, nabitou energií a emocemi, vychutnat i v několika sólech.
Tolik výrazných osobností musí držet pohromadě něco silného. Ida Kelarová vás ani na chvíli nenechá na pochybách, kdo je hlavou této formace. Svojí intuicí a citem vede kapelu od pomalých a smutných skladeb až k závěrečným čardášům. Její schopnost otevřít svoje srdce a vložit všechny svoje emoce do hlasu je již pověstná. Emoce a jejich odkazy jsou schopny oslovit i toho, kdo nerozumí textům v romštině a podělit se s ním o pocity vlastné každému člověku.
Jazz famelija tvoří:
Ida Kelarová – zpěv
Desiderius Dužda – zpěv, kytara
Ondrej Krajňák – klavír
Radovan Tariška – altsaxofón
Marián Ševčík – bicí
Tomáš “Kaštan” Baroš – kontrabas

www.kelarova.com/cz 
-------------------------------
 
Začátek koncertu: 19:30.

Vstupné:
- Plné vstupné: 280,- Kč
- Snížené vstupné (mládež do 16 let, studenti SŠ, VŠ, senioři od 65 let, držitelé karet ZTP, ZTP/P, invalida s 1 doprovodem): 150,- Kč

PRODEJ VSTUPENEK:
- V Informačním středisku na II. nádvoří Pražského hradu, Tel. 224 372 415, 224 372 419
- Bohemia Ticket, Malé náměstí 13, Praha 1, tel. 224 227 832; Na Příkopě 16, Praha 1. Tel. 224 215 031, order@bohemiaticket.cz.
- V síti Ticketstream včetně všech hypermarketů Globus a cestovních kanceláří Čedok a Firo tour. Tel. 224 263 049, ticket@ticketstream.cz.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>