Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

HYPNOTIX + U-Prag

2007-06-11 19:42

HYPNOTIX + U-PRAG
Praha, Lucerna Music Bar, Vodičkova 36, Praha 1

Ceny: CZK 150.00
Předprodej bude UKONČEN: 26/11/2007 17:00
----------------------------------------------------------------

Hypnotix byli vždycky tak trochu zvláštní kapelou. Doma se o nich moc nevědělo, desky jim vycházely v zahraničí a jako by i za hranice mířila jejich hudba. Za poslední dobu se toho však hodně změnilo a deskou Where The Spirit Lives chtěli zasáhnout především českou kotlinu. (Křest alba proběhl v pražském Lucerna Music Baru.)

Manželé Ditrichovi (to zní jak začátek recenze na novou desku nejpopulárnější dvojice Evy a Vaška a jejich skupiny Surf, co?) založili Hypnotix na počátku devadesátých let. Už první nahrávky dávaly tušit jejich fascinaci "magickou" hudbou zapletenou do jazzových a rockových postupů. Čistou hudební linku jako by reprezentovali Milada (perkuse) & Michal (baskytara) Ditrichovi, hypnotickou šťávou ji pak poléval a ochucoval exotický vokalista. Nejdřív dubový Senegalec Bourama Badji, po něm zamyšlený Bengálec Mohsin Morgana, kterému přizvukoval nekompromisní deklamací vystavěnou na zlámaném podkladu domácí MC Strictly Orange. Už na předloňských festivalech se ale s kapelou začal objevovat další zpěvák a perkusista Ego L. Din (Nana Zorin), který věděl a ví Where The Spirit Lives.

Album překvapí svou "hitovostí" hned od začátku. Kytary klidně plynoucí za africkým sluncem, havajsky znějícími českými vokalistkami Yellow Sisters, ale především perkusemi všeho druhu. Hypnotix znějí jako nejkvalitnější kříženci kapel Fun-Da-Mental a TransGlobal Underground. Originalitu a odstup zachovává zpěvák Din, který vede Hypnotix dál svou cestou, a maskované elektronické aranže. Celý tenhle moloch dává dohromady jedno z nejrozmanitějších alb, které drží pohromadě magie domorodých kmenů.

Celková atmosféra desky příjemně pulzuje a někdy se dokonce jeví jako příbytek nějakého lesního ducha (Where The Spirit Lives?), kterého se afričtí domorodci bojí. Ale spíš než respekt k tradicím sálá z téhle desky radost (to zní pěkně pateticky, ale je to tak). Na nahrávce je znát, že natáčení téhle desky všechny bavilo. Nejen podle odlehčených melodií postavených na dřevěných nástrojích, tanečních podkladech a rytmu-tak-akorát-na-vrtění-zadkem. "Hypnotixům" se na aktuální desce podařilo něco, co se stává jen v těch nejvzácnějších případech. Where The Spirit Lives totiž umí přenést celu svou atmosféru na posluchače, a tak jej pohltit do oka uragánu. Ale musíte mu naslouchat!

V dnešní době, kdy se do rádií a našich uší tlačí všemožné odrůdy "worldmusic" (někteří hudebníci často jen použijí ukradený sampl, holedbají se pokrokovým myšlením a rádia jim to ještě baští) jsou Hypnotix příjemným probuzením. Je třeba uvědomit si, že "multikulturní" hudbu dělají už mnoho let bez většího zájmu. Možná je teďka díky nastolenému trendu "objeví" mnoho hudebních zlatokopů. Anebo je to jen "hypnotéza"?

Trance dub - www.hypnotix.cz

-----------------------------------------

U-PRAG : Náš projekt vznikl na základě experimentování s elektronickými základy v kombinaci s živými nástroji na podzim roku 2002, kdy jsme učinili zásadní krok a začlenili do naší hudby dva středobody v podobě dvou darbuk (potažmo dvou týpků, kteří na ně hrají). Od začátku roku 2006 pak s námi také koncertuje MC Skiver J a v dubnu došlo k významné změně, kdy s námi začal hrát na kytaru Milan Broum. Aktuální složení je tedy následující…

šimon dvorský - vokály, samply, programování
tomáš lacina - basa
milan broum - elektrická kytara
dan petkevič (petke & wich) - perkuse
honza stiborek (koky) - perkuse
jakub loučka (skiver j) - MC

dále pak…
andrej lažo - zvuk
zuzka mertlíková - grafika, fotos
martin huleja - web, grafika
lukáš herrmann - grafika, fotos
ondra posejpal (posyč) - city (ex-el. kytara)

O nás
Hudba, kterou vytváříme je i pro nás těžko popsatelná. Díky klasickému základu kapely (basa, kytara) v kombinaci s elektronickou složkou a perkusemi nás napadá pojem break-rock. Pokoušíme se však nevnímat hranice mezi styly a často tak vzniká směs bizarních poloh oscilujících mezi junglovými, housovými, breakovými a downtempovými rytmy.

Promo Text 1
Projekt U-Prag působí na české elektro-instrumentální scéně od podzimu 2002. Za tu dobu dokázal oslovit veliký okruh publika, a to hlavně díky svému širokému hudebnímu záběru a živostí vystupování. V jejich hudbě naleznete mnoho hudebních rovin, od rocku až po drum’n’bass, s převažující taneční energií. Základem muziky U-Prag je elektronický podklad (Šimon Dvorský), který je doplněn kytarovou složkou (elektrická kytara – Milan Broum, basová kytara – Tomáš Lacina) a umocněn živostí perkusí (Jan Stiborek, Daniel Petkevič). Nadto vyniká zpěv (Šimon D.) a v několika skladbách navíc dominuje nekompromisní MC Skiver J. U-Prag nejčastěji vystupují s řadou djs (breakbeat, d’n’b, psytrance) a jejich živá vystoupení bývají často doprovázena videoprojekcí (OKO3) a dalšími pozvanými performery.

Promo Text 2
Projekt získává svou definitivní podobu na podzim roku 2002, kdy se k již fungujícímu seskupení experimentujícímu se samply a programovanými bicími v kombinaci s kytarovou složkou (el. kytara, baskytara) připojují dva perkusionisté. Je to impuls, který zahajuje intenzivní tvorbu a dává vznik názvu U-Prag. Na začátku roku 2006 dochází k výměně kytaristy a přichází MC Skiver J.
Přestože jde o relativně mladý projekt, své pevné místo na pražské klubové scéně již získal. Pravidelně koncertuje ve svém domovském klubu 007 Strahov, dále např. v CrossClubu, a na začátku roku 2005 se také několikrát představil v pražské Roxy. Mezi mimopražskými destinacemi jsou zajímavé německé Drážďany a festival Rock for People.
Plný zvuk kytary a basy se prolíná s plochami a samply a vytváří tak působivou atmosféru. Přesnost programovaných bicích je pak násobena živostí perkusí, které během vystupování hrají podstatnou roli. Zpěv střídající rytmizované úseky s pasážemi melodickými pak podtrhuje charakteristický výraz kapely.
Vzhledem ke zvláštní nástrojové kombinaci a absenci živých bicích se dá U-Prag jednoduše popsat jako alternative breakbeat, live jungle, crossover percussion jungle, atd. nicméně ani jeden z těchto názvů nedokáže obsáhnout všechny hudební roviny.

U-Prag také spolupracuje a vystupuje s řadou sound systémů a djs [d`n`b, jungle, breakbeat,psytrance]. Basstillbeat, Basswood, Bassbeast, Bassys, Tele2beatz, Shamanic, Postek, Tribalvision, B4 Twilight dj`s a další. Za zmínku stojí také vizuální prezentace v režii OKO3.

“U-Prag hrají takový ten poctivý jungle líznutý breakbeatem. Ne že by vzali jeden d’n'b loop a ten nechali dunět beze změny osm minut, pěkně to lámají, sekají a kroutí. Živé nástroje a elektronika vedle sebe, tak jak to má být. Obzvláště na domácí scéně je v tomto ranku permanentní podstav.” Tadeáš Haager, Rock&Pop 3/2005, D.I.Y., str. 37

www.u-prag.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>