Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Prezident Gustav Husák se vrátil…

2007-10-18 23:55

…z několikadenní přátelské návštěvy Polské lidové republiky, kde s představiteli vlády shodně konstatoval, že obě socialistické republiky budou nadále prohlubovat a upevňovat svoje vzájemné vtahy,“ hovoří monotónní hlas z obýváku a vy si můžete na záchodě v klidu listovat v časopise Letectví, v koupelně otevírat skřínky s pudrem Avrilem, v kuchyni vidět mixér ETA, šťávu Ovocit, ve skříni tesilky a hnusný župan. Kompletní repliku Husákova panelákového bytu můžete naposledy navštívit do pondělí 22.10 !!!
 
Byt vypadá jakoby ho obyvatelé právě opustili. V obýváku běží zapnutá televize, v ložnici je rozestlaná postel, v kuchyni na váze nedomleté ořechy a v dětském pokoji na psacím stole sešity a rozepsaný literární deník. Můžete v něm listovat a s hrůzou zjistíte, že je dokonale zaměnitelný s tím, který jste si museli vést vy. Jiří Wolker, Maria Remarque, Julius Fučík a pod nadpisy dětskou rukou snaživě opsané obsahy zakončené obligátním „kniha se mi velmi líbila“.
 
Čím je návštěvník téhle expozice starší, tím více věcí pozná a v hlavě mu vytane víc zážitků, které ho s nimi spojují. Všechny byly důvěrnými svědky našich životů: stará modrá váha, na které moje máma vážila mouku, bože můj, moje milá váha, poslouchali jsme před polednem dráťák, kde dávali „…pozor, zákruta, dap, tap, ta, dap, dap, dá, da, dap, dap“. Moje ušmudlané dětství tu poznalo víc než polovinu hraček, a víc než polovinu věcí v kuchyni, rádio Tesla v ložnici…, vzpomínky se nostalgicky rozjedou jako stará Škodovka.
 
Neustále vás překvapuje, kolik věcí jste měli sami doma. Všichni je měli. V podobných panelákových bytech žila asi třetina obyvatel. Národní podniky vyráběli stejné věci, stejný sektorový nábytek Universal, stejnou hořčici Bona, v koupelně visely stejné termozářiče (ach to bylo blaho) a do bytů se instalovala stejná umakartová jádra: malá koupelna a záchod, kde bylo slyšet všechny sousedy.
 
I lidé byli velmi stejní a tuhle stejnost v myšlení i formách věcí si nosili v hlavě. Nebo jak je možné, že zapínali televize a poslouchali ty pindy, které můžete slyšet ze zpráv na výstavě? Kromě překroucených informací, podle nichž se západ hospodářsky a morálně hroutil, tam dávali tabulky s těmito hodnotami: Výhled energetické situace na 8. týden: Elektřina 6, zemní plyn 3, svítiplyn 3 (viz. foto dole). Všichni zřejmě byli vygumovaní, anebo jinak, všichni žili ve stejném kontextu a nikdo (až na pár jedinců) nechtěl přemýšlet, rušit si tuhle stejnost jiným kontextem, všichni chtěli vést pokojný život v pokoji s těmihle mile stejnými a pitomými věcmi.
 
To dnes je všechno barevnější, bohatší, pestřejší a rozmanitější. Ale změnilo se opravdu něco? Nebude za pár let náš svět vypadat stejně pitomě a uboze a mile? Budeme mít lepší auta, lepší nábytek, lepší design nosů po zákroku plastické chirurgie, ale nebudeme z odstupu podobní a zaměnitelní? Co se změnilo? Lidé si dál drží nepříjemné věci od těla. Nechtějí být rušeni. Listují v barevných a lesklých časopisech a Pragueoutu, sledují televizní zprávy jako seriál a seriály tvoří jejich drama, všichni se dobrovolně cenzurují v myšlení a v chování se snaží přizpůsobit druhým nebo se cítí kdovíjak výjimeční a je to ještě horší.
 
Tahle výstava by neměla způsobovat závrať ostalgie. Spíš pobouření, intimní a tiché, druhou sametovou revoluci, bez okázalých gest. Vstup na výstavu je zdarma.
 

 

turban
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>