Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Na krizi středního věku pomůže lucidní snění

2007-07-19 14:30

Pokud se vám to už někdy stalo, jistě mi potvrdíte, že to bylo až nezvykle příjemné. Já to zažívám nejčastěji k ránu. Řeč je o zvláštním, až vědomém způsobu snění. Uprostřed snového dění náhle zjistíte, že sníte, a začnete sen ovlivňovat svou vůlí. Existuje mnoho „zaručených“ metod, jak se tomuto stavu mysli dokonce naučit. Tzv. lucidní snění evidentně fascinuje i Jakea Paltrowa, bratra Gwyneth Paltrow, který o něm natočil film.

 

Ještě stále nadaný, ale už poněkud vyhasínající hudebník a skladatel Gary Sheller (Martin Freeman) se právě nachází na prahu čtyřicítky. Stereotypní vztah s Dorou (Gwyneth Paltrow), ve kterém mají jednoznačnou přednost její zubní nítě, ho ubíjí a profesní kariéra zamrzla už před několika lety daleko pod bodem mrazu.

 

On sám působí vcelku sympaticky, jenže  Dora mu pomalu chladne a mění se na ledovou královnu.  A když jej jeho kolega fikaně vyšachuje z podílu v agentuře, dostane poslední zásadní zásah. Co v takovém případě udělá každý správný introvert, kterým Gary bezpochyby je? Uzavře se a začne snít.

 

Na tom by nebylo vlastně ani tolik zajímavého.  Ale podívejme se jak a o čem začne Gary snít. Jeho snový mikrosvět se mu totiž stane „reálnějsí“ alternativou světa bdělého stavu. Ve snech k němu opakovaně přichází překrásná Anna (Penélope Cruz), aby ho vždy znovu ujistila o své bezvýhradné lásce. A Gary se pod vlivem její omamné ženskosti rozhodne rozvíjet schopnost lucidního snění, jemuž ve Státech zasvětili dokonce celý institut.

 
Dora si balí kufry a on místo toho, aby se ji snažil získat zpět, obloží celou ložnici hluku odolným materiálem a začne po hrstech polykat prášky na spaní. V této fázi vstupuje do děje Melem (Danny deVito), amatérský psycholog, číšník a podivín žijící na okraji společnosti v jednom, jako Garyho průvodce světem lucidního snění.
 

Zvrat nastává v okamžiku, kdy Gary spatří snovou tvář Anny nalepenou na autobuse. Ano, předobrazem jeho vysněné femme fatale je modelka Melody. No, co se dá dělat. Penelope Cruz je jistě nádherná, ale jejím druhým příchodem na scénu se možná neubráníte dojmu, že se z vrstevnatého světa vzniklého propojováním bdělého vědomí s tím řízeným snovým stala nezajímavá placka bez chuti a bez zápachu. Nejspíš proto se jakýkoli dojem z filmu bezprostředně po jeho závěru vypaří nenávratně jako pára nad hrncem.

 

Hezké sny přicházejí se zajímavým námětem, ale to je tak všechno, chtělo by se říct...Pokud budete mít po filmu podobný pocit prázdnoty jako já, vřele doporučuju seriál Kancl, který vysílá Česká televize. Hraje v něm stejně jako ve filmu Martin Freeman a partička z kanclu vám určitě náladu nezkazí.

Místa a časy projekce naleznete zde.

Katl

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>