Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Harry Potter se popáté vrací do Bradavic

2007-07-18 13:11

Dva roky uběhly jako voda a nový Harry Potter opět útočí. Načasování je víc než ideální, závěrečný díl knižní předlohy už pomalu vykukuje z regálů knihkupectví, tak proč fanoušky příběhů mladého čaroděje nenažhavit filmem? Každý z režisérů předchozích dílů vnesl do příběhu něco nového. Chris Columbus vytvořil úžasný pohádkový svět od nuly, mexický režisér Alfonso Charón přešel do hororu a jeho Vězeň z Azkabanu se stal nejlepším ze série. S Mikem Newellem kvalita mírně upadla. Harryho Pottera a Fénixova řádu se ujal skoro neznámý televizní režisér David Yates a křivka kvality míří opět nahoru. 

Harry Potter (Daniel Radcliffe) se musí zpovídat na Ministerstvu kouzel z toho, že kouzlil v přítomnosti mudly a hrozí mu vyloučení ze školy. I když ho soud považuje za blázna, díky Brumbálově obhajobě nakonec není z Bradavic vyloučen. Společně s Hermionou (Emma Watsonová) a Ronem (Rupert Grint) odjíždějí do kouzelnické školy. Ale ani tady není Harryho pověst o moc lepší. Nikdo mu nevěří, že se Voldemort vrátil, všichni ho považují za blázna a Harry se cítí od všech izolovaný. Nic na tom nemění ani sadistická a slizká profesorka obrany proti černé magii Dolres Umbridgeová v podání bravurní Imeldy Stauntonové oblečené od hlavy až k patě do růžové. V jejích hodinách se nekouzlí a tak se Harry nechá přemluvit, aby založil svůj vlastní tajný kroužek studentů nazvaný Brumbálova armáda a stal se jejich učitelem. Nechybí v něm ani potrhlá Lenka Láskorádová v podání Evanny Lynchové a Potterova láska Cho Changová (Katie Leungová). Všichni se schází v Komnatě nejvyšší potřeby a poctivě cvičí nejen na NKÚ (pro nepottrofily: zkoušky „Náležité kouzelnické úrovně“, které se skládají na konci pátého ročníku), ale i na případnou obranu za branami školy. Harryho kromě problémů s city stále trápí i noční můry, ve kterých umírají jeho nejbližší. Když v jedné z nich spatří svého kmotra Siriuse Blacka (Gary Oldman), vydá se ho společně s nejvěrnějšími členy Brumbálovy armády zachránit. V následujícím boji se pak utká dobro zastoupené hlavně bradavickým ředitelem Brumbálem (Michael Gambon) a zlo v zastoupení lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). 

Je těžké hodnotit film, který má nehledě na kvalitu vysokou pravděpodobnost, že se stane jednou z filmových událostí roku. Diváky ale mohu utěšit, pětka se povedla, i když milovníci příběhů o brýlatém chlapci s kouzelnickými schopnostmi pravděpodobně opláčou řadu scén, které se z osmisetstránkové předlohy do něco málo před dvě hodiny trvajícího snímku prostě nemohly vejít. Mizivému procentu nečtenářů pro změnu prokrácení a nedostatečné vysvětlení kontextu může způsobit drobné zmatení. I přesto se Davidu Yatesovi podařilo vytvořit celistvý příběh bez velkých dějových skoků, jak tomu bylo v předchozím snímku. S materiálem, který měl Yates k dispozici se vyrovnal příjemně po svém a místo důrazu na příběh se více soustředil na psychiku mladého čaroděje. Harryho dospívání není vůbec nijak jednoduché, kromě běžných problémů musí řešit i útoky ze strany novinářů a to, že i jeho známí a přátelé se ho straní. Pod tlakem režisér z herců „vymačkal“ co se dalo, což je nejvíce znát zejména na Radcliffovi, kterému pravděpodobně pobíhání nahý po jevišti z hereckého hlediska prospělo. Jeho talent ne, věříte mu naprosto vše. 

Ostatní herci se musí potýkat zejména s malým prostorem, který měli k dispozici. Vše se točí kolem Harryho. I Harryho kamarádi Ron a Hermiona se tentokrát v příběhu objevují spíš jako doplňující postavy. Na nedostatek prostoru si ovšem nemůže stěžovat představitelka profesorky Umbridgeové, Imelda Stauntonová, která se na plátně objevuje hned po Harrym nejvíce. Stauntonová vytvořila naprosto dokonalého zloducha, který dokonce zastiňuje samotného Pána zla. Její slizký sladký úsměv, kterým všechny „obdařuje“ a nevinná tvář úžasně kontrastuje s mučením, kterému své žáky podrobuje. Scéna, ve které s úsměvem a zadostiučiněním sleduje trestané studenty a usrkává u toho čaj, stojí za všechny peníze. Yatesův styl je naprosto jiný, než u předchozích dílů. Moc nesází na zvláštní efekty a akční scény, hlavní boj se odehrává v Harryho nitru. Přesto posledních dvacet minut filmu rozehrál dech beroucí bitvu, během níž kladní hrdinové i záporáci metají jednu kletbu za druhou. I přes mírný zmatek je tahle bitva opravdu velkolepá. Navíc byla převedena i do 3D formátu, který si můžete užít v IMAXU

Co říct závěrem? Režisér mile překvapil, jeho adaptace pátého dílu, ve které nenajdeme ani jeden slunečný den, přesvědčivě vystihuje temnou atmosféru knižní předlohy. Z herců se mu podařilo dostat, co se dalo, a i když si některé skutečnosti upravil podle svého, nelze říct, že by fanoušky série urazil. Místy umě poukazuje nejen na některé scény z minulých dílů, ale objevují se tu i malé náznaky z děje šestky. Yatesův Harry Potter navíc oplývá vtipem, nadhledem a krásnou hudbou z pera Nicholase Hoopera. Nepřekonal sice Cuarónova Vězně z Azkabanu, ale zdatně se staví hned za něj. Je jen škoda, že z filmu zmizel famfrpál. Snad to Yates napraví v šestém díle, který se opět pod jeho režisérskou taktovkou začne natáčet již na podzim. 

Harry Potter a Fénixův řád (Harry Potter and the Order of the Phoenix), VB/USA 2007
Dobrodružný/rodinný/fantasy/drama, 138 min
Režie: David Yates
Scénář: Michael Goldenberg podle románu J. K. Rowlingové
Kamera: Slawomir Idziak
Hudba: Nicholas Hooper
Hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon, Brendan Gleeson, Richard Griffiths, Gary Oldman, Alan Rickman, Fiona Shaw, Imelda Staunton, David Thewlis, Emma Thompson, Julie Walters, Warwick Davis, Evanna Lynch, Katie Leung, Robbie Jarvis, Natalia Tena, Matthew Lewis, Geraldine Somerville
Česká premiéra: 19. července 2007

Časy a místa projekce naleznete ZDE nebo ZDE ve 3D formátu

Hana Rojková

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>