Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Hans Rottenhammer (1564–1625)

2008-12-15 23:03

Článek o výstavě najdete tady

Hans Rottenhammer (1564–1625)
žádaný – zapomenutý – znovuobjevený


Národní galerie v Praze – Sbírka starého umění, Sbírka grafiky a kresby
Das Weserrenaissance-Museum Schloß Brake

Šternberský palác
16. 12. 2008 – 22. 2. 2009


Výstava je výběrovou reprízou expozice „Hans Rottenhammer – begehrt – vergessen – neu entdeckt“, která proběhla od 17. srpna 2008 do 16. listopadu 2008 v Das Weserrenaissance-
Museum Schloß Brake v Lemgu.

Výstava se koná pod záštitou
Karla Schwarzenberga, ministra zahraničních věcí České republiky, a Franka-Waltera Steinmeiera, ministra zahraničních věcí Spolkové republiky Německo.

Uspořádání výstavy podpořil Česko-německý fond budoucnosti.
Autor projektu: Heiner Borggrefe
Kurátorka výstavy: Martina Jandlová
Kurátorka grafického kabinetu: Alena Volrábová
Architektka: Eva Reitingerová
Propagace: Pavel Antoš
Lektorské pořady: Lektorské oddělení Sbírky starého umění NG v Praze
Jitka Handlová, Eva Zíková 

Zapůjčitelé
Amsterdam, Rijksmuseum
Augsburg, Städtische Kunstsammlungen, Deutsche Barockgalerie
Berlin, Staatliche Museen zu Berlin, Gemäldegalerie
Bruxelles, Musées royaux des Beaux-Arts de Belgique
Den Haag, Mauritshuis
Dresden, Staatliche Kunstsammlungen, Gemäldegalerie Alte Meister
Kassel, Museumslandschaft Hessen Kassel, Gemäldegalerie Alte Meister
Lemgo, Weserrenaissance-Museum Schloss Brake
Maastricht, Bonnefantenmuseum
München, Bayerische Staatsgemäldesammlungen, Alte Pinakothek
Nürnberg, Germanisches Nationalmuseum
Opava, Slezské zemské muzeum
Paris, Petit Palais, Musée des Beaux-Arts de la Ville de Paris
Schwerin, Staatliches Museum Schwerin
Wien, Kunsthistorisches Museum 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Repríza první souborné výstavy díla malíře Hanse Rottenhammera, která se konala
ve Weserrenaissance-Museum Schloss Brake v Lemgu (17. 8. – 16. 11. 2008), představuje reprezentativní výběr nejvýznamnějších exponátů německé výstavy, který je doplněn o některá díla z Národní galerie v Praze a ze Slezského zemského muzea v Opavě. Samostatný oddíl na výstavě představuje výběr z kreseb Hanse Rottenhammera a z grafických listů vytvořených podle jeho děl z Grafické sbírky Národní galerie v Praze. K výstavě byl vydán souborný katalog v němčině, doplněný pro pražskou reprízu překladem úvodní stati a vybraných katalogových hesel.

Hans Rottenhammer dosáhl úspěchu a uznání především jako figurální malíř, autor drobných kabinetních maleb na mědi s christologickými a mytologickými náměty, proslulých v Římě a Benátkách stejně jako v Antverpách, Augsburgu nebo v Praze. V Římě, kde žil Rottenhammer od jara 1594 do podzimu 1595, nalezneme počátek jeho spolupráce s Paulem Brilem (1554–1626) a Janem Brueghelem starším (1568–1625). Brueghel a Bril se věnovali krajinomalbě – vytvářeli k Rottenhammerovým figurálním kompozicím krajinné pozadí. Již v roce 1595 se však jejich cesty rozdělily. Bril zůstal v Římě, Brueghel odešel do Antverp a Rottenhammer do Benátek, kde úspěšně více než deset let vedl malířskou dílnu. Protože však zájem o jejich společná díla neutichal, spolupracovali na dálku tak, že si mezi sebou zasílali měděné destičky s rozpracovanými obrazy. Hans Rottenhammer významně ovlivnil kabinetní malířství 17. století. V roce 1606 se vrátil do Augsburgu; slábnutí zraku a požívání alkoholu přivodilo posléze jeho osobní úpadek, který měl negativní vliv na jeho tvorbu a způsobil dočasné přerušení jeho práce. Poslední léta svého života strávil v chudobinci.

V Nizozemí bylo Rottenhammerovo dílo ještě dlouhou dobu měřítkem kvalitní kabinetní malby. Jeho tvorba se odrazila v díle Adama Elsheimera, Hendricka van Balen nebo Pietera Paula Rubense. Další generace zapomněly brzy po Rottenhammerově smrti na jeho význam pro evropské umění. Od 19. století byl vnímán jen jako německý malíř, který působil v Itálii.

Mezi sběrateli, kteří vyhledávali Rottenhammerova díla, byli např. císař Rudolf II. nebo mantovský vévoda Ferdinando Gonzaga. Pro Rudolfa II. pak Rottenhammer pracoval také jako umělecký agent – mimo jiné mu pravděpodobně zprostředkoval koupi jednoho z chef d´oeuvrů Národní galerie v Praze Růžencové slavnosti Albrechta Dürera. Po svém návratu do Německa pracoval Rottenhammer pro hraběte Ernsta von Schaumburg v Bückeburgu. V Augsburgu, kde posléze působil do konce svého života, plnil zakázky např. pro bavorského vévodu Viléma V. nebo bankéřskou rodinu Fuggerů.

Těžištěm komorní výstavy je řada děl zapůjčených ze zahraničí, které shromážděny v rámci jedné expozice představují mimořádnou příležitost k hlubšímu poznání internacionálního díla tohoto malíře.
Výstava se koná pod záštitou Karla Schwarzenberga, ministra zahraničních věcí České republiky a Franka-Waltera Steinmeiera, ministra zahraničních věcí Spolkové republiky Německo a za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti.

Hans Rottenhammer – životní data
1564 narozen v Mnichově
1582–88 vyučen u Hanse Donauera v Mnichově
1591–94 v Benátkách
1594–95 v Římě, spolupráce s Paulem Brilem a Janem Brueghelem starším
1596 v Benátkách, založil malířskou dílnu – sňatek s Elisabettou de Fabris
kolem 1600 spolupráce s Hendrickem van Balen a Adamem Elsheimerem
1606 v Augsburgu
1609/12 dva delší pobyty na zámku Bückeburg na řece Weser
1625 zemřel 14. srpna v Augsburgu

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>