Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Parno Graszt: „Nemáme ani zkušebnu“

2008-07-21 00:38

...přiznává maďarská romská kapela, která ačkoli hraje na nejvýznamnějších evropských festivalech world music, živí se dodnes m.j. také zemědělstvím. K čemu také zkušebna, hrajete-li co chvíli na oslavách a hlavně máte-li to v krvi. Parno Graszt zahrají společně s The Gitanes tuto středu 23.7. na Gipsy Summer Night v Rock Café. Uvnitř video.
Akci Gipsy Summer Night má na svědomí asociace (agentura) Acoustically correct, která vznikla v roce 2002 v Paříži a která od té doby zajišťuje čilý pohyb velmi zajímavých, ale v jiných státech nepříliš známých kapel napříč Západní, Střední a Východní Evropou. Francouzské kapely jezdí na turné do Česka a Maďarska, české kapely do Francie, nebo maďarské do Česka apod., ale klubovým a festivalovým divákům jsou také objevovány a „dováženy“ kapely z Ruska, Bulharska, bývalé Jugoslávie, Německa nebo Anglie. Z českých kapel se zatím s Acoustically correct „svezli“ například Tara fuki, Traband nebo Neočekávaný dýchánek, naopak se nedá zapomenout na pražské či brněnské koncerty kapel La Varda, Les Ejectes, Le Touffes Kretiennes, Slonovski bal nebo Wickeda.

Parno Graszt
Ptáte se, co mají tyto kapely společného, když jedna hraje tradiční balkánskou dechovku, další francouzské hospodské šansony a další zas ska říznuté hip-hopem a punkem? Je to především živé hraní a často také míchání tradiční hudby s jinými styly. Vždy si můžete být jisti, že každá z těchto kapel miluje koncerty pro živé a tančící publikum, a že z podia bude doslova stříkat energie. 
Tentokrát si Acoustically corect pro pražské Rock Café připravilo večírek nazvaný Gipsy Summer Night. Hlavní hvězdou večera budou maďarští Parno Graszt. Název Parno Graszt znamená Bílý kůň, přičemž bílá barva symbolizuje čistotu a kůň svobodu a nezávislost.
Parno Graszt, žijící a pocházející ze zapadlé romské vesničky, hrají tradiční romské folkové písně posbírané ze severovýchodní části Maďarska a Rumunska, ale také vlastní skladby se specifickým lokálním dialektem romské hudby. Nástroje, které používají, jsou akustická kytara, kontrabas, tamboura, spoons, basové džbány vyrobené z konve na mléko a "oral bass" – plynulá hlasová improvizace. Sestava kapely se skládá z devíti hudebníků, včetně čtyř tanečníků, kteří navíc hrají na cimbál, akordeon, housle a taragot - nástroje jdou z ruky do ruky, noha střídá nohu.
„Naše malá vesnička Paszab leží asi 80 km od rumunsko-maďarské hranice a čítá přibližně 1400 obyvatel. Všichni pocházíme odtud a všichni členové kapely jsou jedna rodina. Patříme do Paszab, neumíme si představit odejít navždy. Kdykoli jsme na turné už po třetím, čtvrtém dni Mariška (nejstarší zpěvačka v kapele) vyhlíží k horizontu a přemýšlí o domově,“ hodnotí kapela svůj vztah k rodnému kousku země v nejchudší maďarské oblasti Szaboles Szatmár, kam se civilizace zatím příliš nevloudila.

Parno Graszt
Pro diváky na koncertě může být překvapující, že kapela, která se dostala až na vrchol evropského žebříčku world music, dodnes nemá zkušebnu, ani se pravidelně neschází. Hraní je pro ně totiž součástí rodinných oslav, jež jsou v Paszab na denním pořádku. To vše samozřejmě vedle běžné práce kolem domu nebo na poli (orání, zahradničení, chování zvířat).
„Pracujeme pro naši vlastní spotřebu, nezaměstnanost je u nás věcný problém pro romské i neromské obyvatelstvo. Stroje pohlcují zemědělství, potřeba lidské síly je stále nižší. Někdo možná najde uplatnění v průmyslu, ale i zde je málo nabídek. Takže samotné hraní a koncertování je vlastně pro nás velice důležité,“ dodává kapela.
V Rock Café budou Parno Graszt sekundovat domácí The Gitanes, romská kapela složená z ostřílených harcovníků tradiční rómské muziky. V The Gitanes hraje například Milan Bingač Demeter z kapely Bengas, Milan Krokač, který hrával s Věrou Bílou nebo Idou Kelarovou nebo basista Alexandr "Šani" Gadžor známý ze skupiny Dokonce nebo Natalika. Gipsy Summer Night protančíte v Rock Café ve středu 23.7., začátek je v 19.30.
Tomtom

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>