Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

GULO ČAR - host MILO

2007-06-11 19:42

GULO ČAR - host MILO

Brněnská skupina GULO ČAR v čele se zpěvačkou Irenou Horváthovou – muzikanti překypující energií.

Směs funky, popu a romské melodiky... Ohromný talent, nefalšovaná láska k hudbě a k tomu spousta cílevědomé dřiny. To vše vyneslo brněnskou skupinu GULO ČAR do pozice uznávaných interpretů. GULO ČAR dokáží rozdivočit publikum během strhujících koncertů a hudební kritiky nadchli tak, že za předchozí album „Baro drom“ získali Anděla v kategorii world music. Chystané nové album, které jako producent podpořil Doug Wimbish ze slavných LIVING COLOUR, by jim mělo umožnit „sáhnout po světovosti“ minimálně zvukem a kvalitou samotné hudby.

Kapelu tvoří jedna velká rodina. A to jak v přeneseném smyslu, tak doslova. Bráchové Vladimír a Pavel Dirdovi – kapelník/baskytarista a hlavní autor hudby/klávesista, spolu hrají doslova odmalička. Bratři si do kapely přizvali několik talentovaných bratranců, ale jak zapadají do rodiny „bílí“ dechaři? Třeba tak, že se přižení :-) Všichni členové bydlí buď ve zdejší Bratislavské ulici nebo v jejím bezprostředním okolí. Zde se nalézá i zkušebna skupiny, kterou považují muzikanti za „srdce“ kapely. Zrodu GULO ČAR předcházela slibná dráha kapely SYNERGY, založené v roce 1994. Kromě Vladimíra a Pavla Dirdových v kapele působil také trumpetista Jirka Majzlík a tehdy patnáctiletá zpěvačka Horváthová, dcera operní pěvkyně a kytaristy. Irena již v sedmi letech začala vystupovat s cimbálovou kapelou a zároveň od dětství milovala funky, což se v budoucnu ukázalo jako ta nejlepší příprava pro roli frontwoman moderní romské kapely, jakou se GULO ČAR bezesporu stali. V době fungování SYNERGY stihli Vladimír a Pavel ještě posbírat něco zkušeností jako členové skupiny fenomenální zpěvačky Idy Kelarové ROMANO RAT. Jejich největší tužbou však zůstalo dělat muziku úplně po svém. Když se SYNERGY rozpadli, nestálo těmto plánům nic v cestě. V roce 1997 začala skupina zkoušet poprvé pod názvem GULO ČAR. Hlavním organizačním tahounem nového projektu byl Vladimír Dirda. „Snažíme se prostě hrát moderní romskou muziku,“ říkají členové skupiny. Za její základ vzali funky, přihodili trochu soulu, trochu jazzu i vlivy svých oblíbených umělců jako George Bensona, Stevieho Wondera či Prince a vše po svém přetavili do lákavého, ryze současného hudebního tvaru, ve kterém nezapírají své romské kořeny.

Debutové album kapely s názvem „Pačas“ („Věříme“) vyšlo skupině v roce 2000. Po zvukové stránce však neodpovídá náročným požadavkům sebekritických muzikantů, kapela ho dnes označuje spíše za demo snímek. Za opravdovou prvotinu považují až album „Baro drom“ („Dlouhá cesta“), oceněné Akademií populární hudby jako nejlepší deska žánru world music za rok 2003. Album znamenalo skutečný průlom a GULO ČAR mohli potvrdit pověst skvělé koncertní atrakce nejen v klubech, ale i jako předkapela hvězd GIPSY KINGS a samotného Jamese Browna či na prestižních festivalech Colours Of Ostrava, Blues v lese nebo v Trutnově. GULO ČAR si prorazila cestu i do zahraničí – dokument o skupině natočila holandská televizní stanice NOS a v Německu se budou prezentovat prostřednictvím rozhovorů v rozhlase.

Intternetové stránky skupiny GULO ČAR: www.gulocar.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>