Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Georg Baselitz / Obrazy 1960-2008

2009-07-29 10:37

SOUTĚŽIT O VSTUPENKY MŮŽETE ZDE

Galerie Rudolfinum, velká galerie
10. 9. 2009 - 6. 12. 2009

Kurátor: Petr Nedoma
Výstava byla uspořádána ve spolupráci s Museum der Moderne Salzburg.

Galerie Rudolfinum přináší od 10. 9. do 6. 12. 2009 inspirativní pohled na dílo jednoho z nejvýznamnějších německých malířů, Georga Baselitze (nar. 1938).

Výstava Georg Baselitz / 1960-2008 představuje široký průřez Baselitzovou malířskou tvorbou, zachycuje všechny její fáze a přibližuje malířův osobitý styl, který přes všechny experimenty zůstává vždy věrný předmětnému vyobrazení reality. Nic na tom nemění ani fakt, že od roku 1969 staví motiv - figuru, předmět, na hlavu. Metoda převráceného zobrazení byla nejdůslednějším krokem Baselitzovy tvorby. Touto metodou znejisťuje naše vidění, znejisťuje také ideu perspektivně budovaného obrazového prostoru.

Baselitzovy malby jsou vždy tvořeny spontáně, charakteristicky hrubou malířskou technikou a nekonvenční obrazovou kompozicí, nikdy nezobrazují jakoukoliv pravidelnost a zásadně se vyhýbají jakékoliv formě kategorizace. Vývojem formy jeho díla od „idolů“ k „novým typům“, od „lomových maleb“ k „těm, co stojí na hlavě“, od „prstové malby“ k „Ruské malbě“ až nakonec k sérii „Remixů“, Georg Baselitz dokazuje, že je vždy možné odkazovat na nové cesty a metody malby, třebaže tento výtvarný žánr bývá často prohlašován za mrtvý.

Malířské dílo Georga Baselitze nebylo v České republice dosud samostatně vystavováno; bylo zastoupeno značně sporadicky jen na několika společných výstavách. Přitom on sám – jako čelný představitel neoxpresionismu (vedle např. A. R. Pencka a Anselma Kiefera) – ovlivnil celou řadu našich umělců. Baselitzovo dílo je často vystavováno, zúčastnil se několika nejprestižnějších světových výtvarných přehlídek (documenta, benátské bienále) a je nositelem mnoha výtvarných cen.

K výstavě byl vydán katalog, který bude v prodeji v Galerii Rudolfinum.Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>