Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Gamba Blues Band

2007-06-11 19:42

GAMBA BLUES BAND

Tato bluesrocková kapela se na české hudební scéně začala utvářet již v průběhu roku 1997 kolem zkušeného baskytaristy Zdeňka Klona, který dříve působil v několika známých kapelách alternativního rocku (Krásné nové stroje, Rozmazané děti). Z občasného jamovaní s kytaristou skupiny Jericho Pavlem Junem se časem začala vytvářet regulérní kapela v čele se zpěvákem Stanislavem Svobodou. Za bicími usedl Jarda Slavíček. Přínosem pro vznikající skupinu byl příchod mladého kytaristy a zároveň hráče na foukací harmoniku, Břetislava Olivy.

Svoji premiéru si skupina úspěšně odbyla v březnu 1998 v Kutné Hoře v tehdejším klubu Wagoon., kde později celkem pravidelně vystupovala. Skupina se představila na mnoha rockových i jazzových pódiích od Prahy po Moravu (namátkou lze připomenout koncerty v RC "Žlutý pes" v Pardubicích, v RC "Kotelna" v Litomyšli, v jazzklubu "Satchmo" v Hradci Králové, v bluesclubu "Botanica" v Praze, v klubu "Mlejn" v Ledči n/S, v "Aionu" v Lomnici n/P, v Hořicích, Přelouči atd.), jezdila jako support slovenského The Electric Blues Bandu a špičkové české bluesové kapely Lady I. and The Blues Birds, zúčastnila se akce "Daňkovický bigbít '98" a podobně.

Repertoár skupiny zahrnuje známé, dnes již klasické standarty britského bluesrocku konce 60. let (John Mayall, Cream, Savoy Brown), černou bluesovou "klasiku" (Muddy Waters, Willie Dixon, B.B.King) i současné moderní elektrické blues bílých kapel z Texasu (Johnny Winter, Smokin' Joe Kubek Band atd). Vše doplňují vlastní skladby, které vznikají společně za přispění celé kapely na texty zpěváka Standy Svobody.Repertoár skupiny zahrnuje známé, dnes již klasické standarty britského bluesrocku konce 60. let (John Mayall, Cream, Savoy Brown), černou bluesovou "klasiku" (Muddy Waters, Willie Dixon, B.B.King) i současné moderní elektrické blues bílých kapel z Texasu (Johnny Winter, Smokin' Joe Kubek Band atd). Vše doplňují vlastní skladby, které vznikají společně za přispění celé kapely na texty zpěváka Standy Svobody.

Pro celkový sound skupiny je charakteristická souhra dvou sólových kytar (často doplňovaná třetí, doprovodnou kytarou) s výraznou harmonikou. V rytmické sekci působí od listopadu 1998 mladý bubeník Honza Píška. V létě 1999 skupina poprvé zavítala do studia, kde v nečekaně horkých červencových dnech natočila řadu skladeb, z nichž část byla později vybrána pro jejich debutové album. Podzim roku byl ve znamení společných vystupovaní s německou kapelou Hajo Rattlesnake Band a účasti na dobře se rozjíždějícím festivalu INTERNATIONAL BLUES NIGHT v Přelouči.

Do roku 2000 skupina vstoupila několika úspěšnými klubovými koncerty a první zahraniční šňůrou, vše provázené již zmiňovaným stylovým posunem k ortodoxnějšímu blues i změnou pódiové prezentace. Následovalo vystupovaní ve slovenských klubech (Bratislava, Trnava, Šamorín, Nové Zámky), jamovaní s kytaristou a zpěvákem Duro Turtevem (ex-Bluesweisser) a výbornou jazz-bluesovou zpěvačkou Silvií Josifoskou. Léto bylo ve znamení koncertů na Moravě (brněnský klub Stará pekárna) a účastí na několika festivalech, např.. "Zahrady" v Náměšti na Hané či bluesové přehlídky "Blues Aperitiv" v Šumperku. Na podzim pak podnikla několik společných koncertů s Američanem českého původu Bobby Houdou, s kterým se účastní i několika prestižních festivalů - např. "Jazz jde městem" v Hradci Králové. Následné období přineslo další pozvání k několika koncertům v berlínských klubech a motorkářských hospodách, stejně jako k dalším vystoupením v klubech a festivalech na Slovensku. Samozřejmostí je již i účast na všech ročnících přeloučského festivalu "International Blues Night", jehož stoupající prestiž začíná oslovovat i "hvězdnější bluesová tělesa a interprety". Pro kapelu byl třetí ročník zmíněného festivalu zcela určite dalším malým mezníkem ve své nedlouhé historii. Po nedávné oslavě 5 let od prvního veřejného vystoupení se zde dostalo kapele uznání v podobě společného vystoupení s českou kytarovou legendou Radimem Hladíkem, který po svém sólovém vystoupení se rozehrál s kapelou natolik, že spolu absolvovali téměř celý tzv. set, určený pro GBB. To, že se kapela již nesmazatelně zapsala do podvědomí posluchačů tkví i v tom, že za celou dobu svého trvání je jedinou personální změnou kapely pouze příchod saxofonisty Pavla Žejdlíka v listopadu roku 2002.

www.gambabluesband.com

vstup 100,-Kč

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>