Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

FUTURUM + Olda VESELÝ

2007-09-19 17:39

FUTURUM + Olda VESELÝ

Prazáklad Futura můžeme hledat již v amatérské skupině Regenerace, kde se spolu poprvé setkali zpěvák, skladatel a klávesista Roman Dragoun a kytarista Miloš Morávek. Po čase na sebe opět narazili v kapele Progres II, kde již Miloš několik let působil. V roce 1983 se shodli na tom, že je již neuspokojuje hraní "pinkfloydovsky" orientovaných kompozic a založili společně s bubeníkem a Dragounovým souputníkem a kamarádem z dětských let Honzou Seidlem (skupina bří Seidlů, Pumpa...) kapelu Futurum. Do party ještě vzali mladého talentovaného kytaristu Emila Kopřivu, který na sebe upozornil již v kapele Synkopy. Výjimečná muzika Futura, která byla v dobrém slova smyslu ovlivněna kapelami jako Talking Heads, U.K. nebo King Crimson, představovala na tehdejší šedé české hudební scéně přímo zjevení. Vedle Dragounova expresivního zpěvu, jemuž se dostalo ocenění v podobě ceny za mimořádný pěvecký výkon na festivalu Vokalíza 1983, to byla právě Morávkova brilantní kytara, která dodávala celkovému soundu kapely onen nezaměnitelný podivuhodný zvuk ne nepodobný "crimsonovskému" čaroději Roberu Frippovi (jako jeden z prvních u nás, ještě s Radimem Hladíkem, používal Miloš Morávek kytarový syntezátor).

Honza Seidl se stal zase motorem kapely a během několika let si vypracoval mimořádný respekt mezi českými bubeníky díky své přesnosti a brilantní technice. Vždyť si jej také Michal Pavlíček vybral v roce 1988 jako náhradu za Klaudu Kryšpína do svých Stromboli (společně s Romanem Dragounem). Emil Kopřiva zase dodal svou dravou kytarou onen potřebný rockový feeling. Koncerty kapely se stávaly skutečně kultovní záležitostí; brilantní kvadrofonní !!! zvuk a obrovská flexibilita muzikantů (během koncertu se na postu basového kytaristy střídali Kopřiva i Dragoun, který se občas zmocnil i kytary a perkusí) byly na české scéně jevem skutečně nevídaným...

Dalším úžasným fenoménem se staly i nesmírně poetické, často "podčarově" duchovní texty-básně z pera mladé básnířky Soni Smetanové. Snad jen zcela ojediněle dochází v české hudbě k tak dokonalému souznění hudby a textů. V tomto inspirativním a plodném období natočila skupina své první album Ostrov země, ve své době desku opravdu výjimečnou a progresivní.

Rok 1985 přinesl několik změn. Do skupiny přišel "regulérní" moderně hrající basista Luboš Eremiáš a za ne úplně vyjasněných okolností z kapely odešel kytarista Miloš Morávek. Sestavu ještě na čas doplnil výtečný saxofonista Leopold Dvořáček. Styl kapely se posunul k mainstrémovému, více tvrdšímu, písničkovému rocku. Toto období prezentuje druhé album Jedinečná šance, které bylo natočeno v červnu 1986 v Bratislavě. O texty se postarali kromě Soni Smetanové i otec Romana Dragouna, akademický malíř (žák Maxe Švabinského a profesora Nechleby) František Roman Dragoun a písecký básník a Romanův kamarád Milan Princ.

V roce 1988 dochází k poslední personální změně, když na postu basisty vystřídal Eremiáše Pavel Pelc (do té doby skalní člen Progres II). Vznikal materiál na třetí album Futura, k jehož realizaci však už nedošlo. Po odchodu Dragouna a Seidla do Stromboli skupina ještě působila nějaký čas jako předkapela Pavlíčkovy formace, ale na podzim 1989 definitivně ukončila činnost.

2.4.2005 se v brněnském klubu Bigbeat po patnácti letech opět sešla skupina Futurum. Koncert spojený s křestem reedičního CD (Ostrov země + Jedinečná šance) odstartoval comeback kapely.

Futurum hraje v složení:

Roman Dragoun - klávesy, zpěv
Miloš Morávek - kytara
Emil Kopřiva - kytara, baskytara, zpěv
Jan Seidl - bicí

9.9.2007
Pod taktovkou režiséra Jirky Vondráčka dnes Futurum natočili svůj první "novodobý" klip. Štáb v TV Óčko je zvyklý na leccos, nicméně Romanův (dosud skrývaný) talent tanečníka a mistra převleků všechny přítomné vyvedl z míry:-) Máte se na co těšit, je to bomba!!!

www.futurum-brno.com

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>