Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Frisbee rozhodčího nepotřebuje, má svého Ducha

2008-08-27 07:30

Pro spoustu z vás je možná létající talíř jen skladným a snadno přenosným prostředkem k zažehnání nudy během volné hodiny ve škole nebo pro zpestření víkendového odpoledne – tak jako byl donedávna pro mě. Nyní už ale vím, že se kouzlu téhle na první pohled rekreační zábavy dá velmi lehce propadnout...
Je středa večer a já se blížím k fotbalovému hřišti, které si však dneska od fotbalového míče a kolíků kopaček trochu odpočine. Zprvu prázdná travnatá plocha se pomalu začíná plnit mladými lidmi v teniskách a sportovním oblečení a za půl hodiny už to tu vypadá, jakoby někdo foukl do obří pampelišky: nad hřištěm se náhle vznáší spousta bílých disků, kterým hbité ruce členů pražského týmu Prague Devils téměř nedají spočinout.
A tohle je právě ta chvíle, kdy si poprvé uvědomuji, že frisbee není jen sportem pro dlouhou chvíli a že kromě technické i fyzické náročnosti skýtá i nevšední vizuální zážitek.
Od Opic po Zimnici
Prague Devils jsou jedním z nejstarších týmů u nás, účastní se většiny turnajů a na svém kontě mají už několik prvenství. V Praze však oficiálně (tedy pod křídly národní asociace) působí ještě další čtyři týmy, které spojuje nejen netradiční název, ale také zájem o nové členy. Vedle Prague Devils reprezentuje naše hlavní město Pražská sedma, tým Terrible Monkeys, Žlutá zimnice a také klub, který si říká F.U.J.
Pokud se k nim chcete přidat, je celkem jedno, zda ještě studujete, nebo už jste aktivním účastníkem pracovního procesu. Například František Havlík z Pražské sedmy, která působí na Strahově, říká, že u nich žádná věková hranice pro příjem nováčků neexistuje. Dodává ale, že stávajícím členům je přibližně 18 až 35 let. Nejinak je tomu třeba i u Prague Devils, kde je sice nejmladšímu členovi 14 let, ale věk většiny dalších hráčů je trochu vyšší. Zatím nejnižší věkový průměr hráčů však na svých stránkách proklamuje již zmíněný tým F.U.J
Frisbee jako líný sport? Ani náhodou
Na otázku, jaké předpoklady bych měla mít, kdybych se chtěla frisbee věnovat trochu intenzivněji, Ratibor Líbal z Pražské sedmy říká: „Při frisbee budete hodně běhat, prudce se rozbíhat, brzdit, měnit směr, skákat, a to s plným nasazením po dobu celého zápasu. Musíte neustále sledovat svoje spoluhráče na hřišti a poznat, kam naběhnout v útoku i v obraně. Nedílnou součástí je samozřejmě umět dobře chytat i házet disk. Takže rychlost, výška, zkušenosti z jiné kolektivní hry, to všechno je vítáno, ale nikoli podmínkou.“ Podotýká ovšem, že frisbee není jen o individuálních dovednostech: „Frisbee je velmi rychlý sport, ve kterém jsou sice důležité fyzické schopnosti, ale bez vyrovnaného týmu a taktiky neuspějete.“

Instruktážní video i pro úplné začátečníky
Podobný názor má i František „Frankie“ Fencl z Prague Devils: „Frisbee je – když ho chcete hrát vrcholově – opravdu hodně náročný sport, fyzicky i technicky. Já ho hraju už asi sedm let a vím, že je ještě pořád co zlepšovat.“
Bezkontakně a vždycky fér
Forem hry frisbee je hned několik. Nejznámější je asi Frisbee Ultimate (z angličtiny základní, původní), ale existuje i Frisbee Freestyle, který si zakládá zejména na estetice jednotlivých úkonů s diskem (jako je tomu například v gymnastice s náčiním), Discgolf, který je zase – jak z názvu vyplývá – velmi blízký golfu, a mnoho dalších. 
Ačkoli jsou hráči Frisbee Ultimate po hřišti rozptýlení podobně jako třeba fotbalisté či házenkáři, jde o bezkontaktní hru – to znamená, že se hráči nesmějí navzájem dotýkat. Dalším rozdílem je, že s diskem v ruce nemohou běhat, neboť pravidla říkají, že k cíli se talíř může (tedy koncové zóně hřiště) posouvat pouze vzduchem. Naprostou raritou tohoto sportu je však absence rozhodčího – veškeré fauly a prohřešky vůči regulím si hráči řeší sami. Férovost se tu proto stává jedním z nejzákladnějších pravidel hry, a dokonce bývá často označována jako „Spirit of the Game“.
Za frisbee v Čechách vděčíme elektrotechnikům
Ačkoli něco na způsob hry frisbee znali již starověcí Řekové, v Čechách zase tak dlouhou tradici nemá – tedy alespoň na té oficiální úrovni. Počátky frisbee sahají přibližně do roku 1991, kdy se stalo jedním z vyučovaných předmětů na katedře tělesné výchovy elektrotechnické fakulty ČVUT. Formální rozměr však hře frisbee u nás přinesl až vznik České asociace létajícího disku (ČALD), která od té doby zastřešuje české týmy na mezinárodních turnajích.

Nejen elektrotechnici, ale i váš pes snadno propadne kouzlu létajícího talíře
Chcete začít? Udělejte to hned!
Jestli ve vás frisbee vzbuzuje alespoň malou zvědavost, je to ta správná chvíle zkusit si ho „naostro“. Začít můžete buď tím, že se přijdete podívat na trénink některého z frisbee týmů, a nebo třeba účastí na 2. Training Campu 2008. Ten se uskuteční o víkendu 20. – 21. 9. v Předboji u Prahy a koná se pod záštitou ČALD.
Na mušku si vás tam vezmou zkušení hráči, kteří vás naučí základní techniku hry, tréninkové drilly a poradí s taktikou. „Akce je určena jak pro naprosté začátečníky, kteří se chtějí s Ultimate seznámit, tak pro pokročilé hráče, kteří chtějí zlepšit své dovednosti a naučit se něco nového,“ říká jedna z organizátorů campu Radka Balážová. Jak dodává, další training camp je předběžně naplánován na jaro 2009.
Přihlášky na akci je možné posílat do 12.září 2008, a to na e-mail cald@cald.cz. Startovné činí 200 korun, v ceně jsou dvě snídaně, dva lehké obědy, jedna večeře a ubytování ve vlastních stanech v areálu hřiště. Více informací o training campu se dozvíte na stránkách České asociace létajícího disku.

„Frankie“ hraje frisbee už sedm let, ale jak říká, kvalitním hráčem se nestanete přes noc, a tak je pořád co zlepšovat


Frisbee není jen hon za vítězstvím, je to především zábava

Při frisbee se občas pěkně zapotíte, a tak není divu, že se střídá takřka po každém bodu
Lucie Černá
Foto: zdroj: Lucie Černá, lukasicek.com

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>