Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Filmy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Filmy Mauritze Stillera

2009-01-19 13:50

Films of Mauritz Stiller

1919, Švédsko, němé filmy,
titulky: překlad
130 min.

Režie: Mauritz Stiller
Hrají: Richard Lund, Hjalmar Selander, Concordia Selanderová

Mauritz Stiller / POKLAD PANA ARNA
Herr Arnes pengar / Švédsko 1919
hrají / Richard Lund, Hjalmar Selander, Concordia Selanderová, Mary Johnsonová
ang. mezitit. / čes. tit. zařízení / 71 min. / němý film

Na konci šestnáctého století se na dvůr pastora Arna uchýlí tři z vězení uprchlí důstojníci z řad žoldnéřů skotské gardy švédského krále Jana III. Na místo vděku vyvraždí celou pastorovu rodinu a zmocní se jeho pokladu. Tíží je však zlé svědomí, zvláště Sira Archieho, který se zamiloval do Elsalill, pastorovy schovanky, která jediná zůstala masakru ušetřena a nic netuší o hrozném provinění svého milého. Způsob, jímž se na dramatu "účastní" severská příroda, není jediným, ale nejčastěji zmiňovaným kladem této němé filmové tragedie, jedné z těch, které koncem desátých minulého století let obrátily pozornost celého filmového světa ke "švédské škole". (mv)


ZA ŠTĚSTÍM
Erotikon, Švédsko 1920
hrají/ Lars Hanson, Anders de Wahl, Tora Tejeová, Karin Molanderová
čes. mezitit. / 59 min. / němý film

Původní název tohoto na svou dobu nezvykle frivolního díla zněl Erotikon, téma lásky a erotiky ale zůstává v rovině decentních náznaků. Stiller zde - snad i díky svému vlastnímu sexuálnímu "outsiderství" - projevil zvláštní citlivost při odhalování pokrytectví v partnerských vztazích lidí z "lepší společnosti".
Od filmu Za štěstím vede přímá linie přes Renoirova Pravidla hry až k jiné švédské klasice - Bergmanově Úsměvům letní noci (které se zase dočkaly parafráze v Allenově Sexu noci svatojánské). (mv)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>