Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Filmový podzim nekončí. Jsou tu asijské filmy

2008-12-03 04:57

 „Původně uvažované zaměření na Čínu jsme rozšířili a program letošní Filmasie je ve srovnání s předcházejícími lety tvořen větším množstvím menších tematických bloků,“ okomentovala náplň festivalu ředitelka Karla Stojáková. Doslova. Letošní čtvrtý ročník nabízí tradičně horory z korejské dílny, čínská dramata a ojediněle i dvojici japonských nekonvečních snímků. Festival asijského filmu Filmasia v kinechSvětozor a Aero od 4. do 7. prosince.
Letošek, podobně jako předešlé roky, nalákal do kin více a více diváků, korejský film se dere do popředí. Do sekce Korejské hity se řadí hlavně tamní expandující trháky. Výsledkem je, že komerční hit tohoto roku, snímek Hodný, zlý a divný, navštívilo už přes 7 miliónů filmových nadšenců. Film navazuje na tzv. mandžuský western (americký western, ale v prostředí Mandžuska 30. let 20. století). Paralelu, lépe řečeno možnou inspiraci, lze u filmaře Kima Ji-woona hledat i v legendární španělsko-italské kovbojce Hodný, zlý a ošklivý režiséra Sergia Leoneho. Jihokorejská westernovka vyvrcholí celý festival: bude promítnuta na závěrečném večeru 7. prosince.
Dalším hitem, tentokrát loňského roku, se stal film Podle předpisů. Debutující celovečerní snímek režiséra Ra Hee-chan snoubí prvky satiry, komedie i detektivky, a zároveň reflektuje schémata typického „zlodějského“ spektáklu. Výstřední unikát Král a šašek je divácky druhý nejúspěšnější korejský film všech dob. Děj je zasazen do začátku 16. století a posledních let vlády krále Yeonsana, historiky považovaného za krutovládce. Když do dvora přijíždějí laškující šašci a kejklíři, servírují královi intriky praktikované jeho pochybnými dvorními úředníky. Posledním ze čtveřice hitů je snímek Jeníček a Mařenka kombinující dramatický příběh a asijský horor. Muž poté, co se dovídá o neplánovaném těhotenství své slečny, bourá v hustém lese a dostává se do „moci“ bizarní rodiny. Je odsud úniku?

Hodný, zlý a divný – anglické titulky
 V sekci Čínské filmy o střetech kultur je k vidění první tibetský snímek o Tibetu Nehybné kameny. Prostřednictvím buddhistických mnichů se zde prolíná tradiční kultura s tou moderní, jejímž symbolem je televize s VCD přehrávačem. Problém moderního světa zpracovává i film Čínská lázeň. Veřejné lázně znamenají pro Čínu místo osobního klidu a uvolnění, ale i ohnisko lokálních komunit. Zastávají stále tradici smyslových a emocionálních prožitků, nebo už se jedná jen o přetrvávající nic nepřinášející symbol? Posledním článkem čínské sekce je melodrama Gua sha masáž, která zaznamenává kulturního dialog Ameriky a Číny.
Prvním počinem z dvojice filmů Japonské výstřednosti je Jakiniku vs. bulgogi: bitva o hovězí. Jak název sám napovídá, pojednává o rožněném hovězím mase, přičemž hlavní problém nespočívá ve střetu japonské či korejské kuchyně (příprava bulgogi dle korejské receptury, oproti jakiniku, japonské variantě). Ale řeší otázku korejské diaspory v Japonsku a uchování její přistěhovalecké tradice. Oproti tomu Najsovní hvozd: První kontakt myšlenku pravděpodobně postrádat bude. Film je „jízdou na vlnách absurdního humoru, groteskní fantazie a elektronických beatů“.

Hrdina - trailer
Sekce Wu-xia filmy nabídne snímky přirovnávané ke středověkým rytířským příběhům. Šermířské umění hrdinů bývá nadsazeno, ovšem nic jim nebrání bránit utlačované. Festivalovým „otvírákem“ bude snímek Na východě ďábel, na západě jed - definitivní verze, jež je upravenou verzí z roku 1994. Hongkongský režisér Wong Kar Wai film přizpůsobil svým nynějším představám, zachoval ale příběh potulných rytířů vzpomínajících na své dávné lásky. Dvojicí filmů z dílny režiséra Zhang Yimou je Klan létajících dýk a Hrdina. V prvním zmíněném wu-xia snímku bojové umění ustupuje do pozadí a na povrch vyplouvá milostný trojúhelník dvou strážníků a dívky z rebelské organizace. Druhý city naopak potlačuje a vypráví příběh bájných rytířů usilujících o život samotného císaře.
Tradicí se již stala sobotní hororová noc v kině Aero. Dva snímky jsou pro letošek zaměřeny na jihokorejské školství, které jak známo psychicky zatěžuje studenty a klade přehnané nároky při přijímacích zkouškách na vysoké školy. Tyto problémy spolu s rivalitou na dívčích školách řeší horory Den D a Příběh z dívčí střední: Memento Mori.
program kina Světozor
program kina Aero

Klan létajících dýk
Pokud už se přijdete bát či nikoliv, dobře se bavte!
Alžběta Jílková
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>