Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Febiofest 2007: Noc nevěsty / Noc nevěsty

2007-06-11 19:42

Noc nevěsty / Noc nevěsty

Filmy o duši a víře

Popis filmu: Drama z doby násilné kolektivizace vzniklo podle novely Svatá noc z pera Jana Procházky. Do vsi Týnec se vrací bývalá jeptiška zvaná Slečna (Jana Brejchová), jejíž klášter byl zrušen komunistickým režimem. Hrdinčin otec na protest proti združstevňování postřílel dobytek a spáchal sebevraždu. Dcera údajného kulaka začne ve vsi hospodařit s pomocí obecního blázna (Gustáv Valach). Napětí mezi hrdou Slečnou a fanatickým předsedou družstva (Mnislav Hofman) vyvrcholí o Vánocích… Baladický příběh – rámovaný bělostným sněhem i špinavým blátem – líčí rozvrat přirozeného řádu a jeho kruté důsledky pro venkovskou pospolitost.

Režie: Karel Kachyňa

Anotace k režisérovi: V 60. letech spolupracoval hlavně se scenáristou Janem Procházkou. Jejich dramata Ať žije republika (1965) a Kočár do Vídně (1966) polemizovala se zkreslenými výklady české historie. Mezi pozoruhodné tituly jeho filmografie patří protitotalitní satira Ucho (1970), retro Lásky mezi kapkami deště (1979) a branaldovské adaptace Pozor, vizita! (1981) a Sestřičky (1983). Po listopadu zaujal sisyfovskou baladou Kráva (1993) a dramatem Fany (1995).

Hrají: Jana Brejchová, Mnislav Hofman, Gustáv Valach, Josef Kemr, Josef Elsner, Čestmír Řanda, Jaroslav Moučka, Josef Větrovec, Valerie Kaplanová

Scénář: Jan Procházka, Karel Kachyňa

Kamera: Josef Illík

Střih: Miroslav Hájek

Hudba: Jan Novák

Produkce: Filmové studio Barrandov

Stát: Československo

Rok výroby: 1967

Délka filmu: 90

Původní znění: česky

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>