Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Faunův labyrint

2007-08-08 18:51

Na stránkách distribuční společnosti Aerofilms se právě dočtete, že se chystá premiéra měsíce. Jen odhoďte falešnou skromnost, chce se říct. Uvedení del Torova Faunova labyrintu do českých kin je minimálně událostí léta!

Příběh Faunova labyrintu začíná vlastně úplným koncem, ale ten pro teď prostě přeskočíme. Mladičká dívka Ofélie (Ivana Baquero) přijíždí se svou těhotnou matkou k nevlastnímu otci, kapitánu Vidalovi (Sergi López), který si denně seřizuje a čistí své jediné kapesní hodinky. Dodejme, že Vidal není kapitánem daleká moře brázdícího korábu, ale velí jednomu ze španělských oddílů fašistického generála Franka.



Z drsné skutečnosti plné násilí, kterým Vidal potlačuje poslední skupinky partyzánů skrývajících se v lesích, a nelásky, kterou jí samotné nový otec projevuje, se Ofélie utíká do světa fantazie. Nedá se vlastně ani přesně říct, že by se do něj utíkala. On ji totiž bezprostředně provází.

Už během příjezdu k Vidalovu sídlu objevuje lesní vílu, která ji vzápětí dovede k bráně do labyrintu. Tam na ni už mnoho let čeká obrovský faun, který střeží poslední otevřený vstup do jejího skutečného domova, podzemního království. Podle popisu to teď nejspíš začíná vypadat jako milá pohádka. Na to ale klidně zapomeňte.



Svět fantazie, který v příběhu vytváří protipól nesnesitelně kruté skutečnosti reprezentované bezcitným Vidalem, není na první pohled o mnoho přívětivější. V postavě fauna postupně poznáváme všechny jeho vlastnosti. Dokáže být velmi vstřícný až lichotivý, ale když porušíte jeho řád, projeví se nelítostně a krutě, jak byste snad ani nečekali. Faun je jako sama příroda, ani milující ani nenávidící, pokud ji nenasloucháte, zbaví se vás stejně rychle, jako vás na počátku přijala.

Proto, aby Ofélie úspěšně splnila všechny úkoly, které ji od vstupu do pohádkové říše oddělují, musí projevit neporušenost vlastní podstaty, čistotu a nevinnost. Jen ta dovede odzbrojit samotné zlo. Ale stejně jako v pradávných vyprávění toho může být i tady dosaženo jen skutečnou obětí.



Pohádka pro dospělé, jak bývá Faunův labyrint Guillerma del Toro často uváděn, přináší nakonec kruté, ale spravedlivé vyústění. Možná, že mnozí z vás při odchodu z kina zatlačí potají nejednu slzu, tak silný je to příběh. Del Torova poetika a jedinečné výtvarné zpracování dělají z Faunova labyrintu opravdovou filmovou událost, kterou by si žádný milovník filmu rozhodně neměl nechat ujít.

Mexiko / Španělsko / USA 2006 
112 minut
španělská verze, české titulky

režie a scénář Guillermo del Toro kamera Guillermo Navarro
zvuk Martín Hernández
střih Bernat Vilaplana
výprava Eugenio Caballero
kostýmy Lala Huete, Rocío Redondo
make-up David Martí, Montse Ribé produkce Telesinco hrají Ivana Baquero, Doug Jones, Sergi López, Ariadna Gil, Maribel Verdú, Álex Angulo, Federico Luppi

přístupnost 15 let
premiéra: 9. srpna 2007 

Místa a časy projekce naleznete zde.

KatL

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>