Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Opera
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

EXIT 89 - Tragická opereta

2008-09-23 19:44

Sešlý dálniční motorest kdesi mezi Berlínem a Brnem. Někde v České republice. Dlouhá srpnová noc: šest lidí, šest příběhů…Hudební inscenace s podtitulem Horor s lidskou tváří vznikla v rámci projektu 68/89 - Divadlo. Doba. Dějiny.

EXIT 89 – tragická opereta
Horor s lidskou tváří

Benzínová pumpa ztracená na dálnici mezi Prahou a Brnem. Šest lidí a šest příběhů rozprostřených mezi roky 1968 a 2008. Kamióny, českoněmecká láska, havárie, ztráta paměti a zrod nové utopie u pomníku Alexandera Dubčeka.

Hudební inscenaci s podtitulem Horor s lidskou tváří, k níž na zakázku Divadla Archa napsali libreto Jaroslav Rudiš s německým autorem Martinem Beckerem a hudbu složil Michal Nejtek, režíroval Jiří Havelka. EXIT 89 vznikl jako jeden z příspěvků Archy do projektu 68/89 – Divadlo.Doba.Dějiny. a to za podpory Zipp – česko-německých kulturních projektů, iniciativy Spolkové kulturní nadace.

EXIT 89, který autoři nazývají tragickou operetou, se odehrává na benzínové pumpě na 89. kilometru dálnice D1. Poblíž v roce 1992 tragicky havaroval politik Alexander Dubček. V den výročí nehody se tu sejde šestice postav. Hlavním hrdinou je Karel, řidič vládní limuzíny a velký Dubčekův obdivovatel. V hlavě má kulku, zranění utrpěl před československým rozhlasem v roce 1968. Kulka se hýbe a způsobuje mu halucinace, výpadky a nečekané návraty paměti.

Spoluautor scénáře hry Jaroslav Rudiš říká:„ EXIT 89 splétá šest příběhů rozprostřených mezi roky 1968 a 2008. Objeví se kamióny, českoněmecká láska, havárie, ztráta paměti, konec jedné a zrod nové utopie u pomníku Alexandera Dubčeka.“

Režisér Jiří Havelka doplňuje: „Pro nás to je především hra o paměti, o tom, že dějiny jsou tvořeny lidskou pamětí a že lidská paměť zpětně tvoří identitu člověka, případně celého národa.“

Z česko-německé spolupráce vznikla dvojjazyčná inscenace, která se po premiérovém uvedení v Praze odehraje na scénách v Brně, Hamburku a Berlíně. Hudební doprovod napsal skladatel Michal Nejtek, jehož skladby hraje na scéně živý orchestr.

Námět: Martin Becker, Jaroslav Rudiš
Scénář: Martin Becker, Jiří Havelka, Jaroslav Rudiš
Režie: Jiří Havelka
Hudba: Michal Nejtek
Scéna: Dáda Němeček
Dramaturgické zadání: Ondřej Hrab
Kostýmy: Jana Smetanová
Hrají: Ján Sedal, Marie Ludvíková, Jiří Hána, Philipp Schenker, Jakub Žáček, Zuzana Stavná, Petr Reif.

Vstupné: 250,- Kč / 150,- Kč studenti a senioři / Archa.klub sleva 30%

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>